
Пенсиите се повишават от 1 юли с 8,6%, без да се вдигат данъците, казва социалният министър
Още акценти от интервюто:
- Размерът на максималния осигурителен доход е свързан и с едни по-достойни пенсии. Работим, за да свием сивата икономика и да няма работещи бедни
- Майчинството ще се увеличи със следващия бюджет. Обсъждаме тези, които се върнат на работа, да получават 75-80% от парите
- Грижа в дома на самотни и стари хора ще има, осигурихме и средствата за топъл обяд. Това бе важно, защото някои хора оцеляват с тези услуги
- Ще ремонтираме 81 дома за стари хора. Ще успеем да го направим до средата на 2026-а
- Резки движения в пенсионната система не са нужни. Веднъж дадени, ковидните 60 лв. няма как да се отнемат от пенсиите, защото хората свикват с тях и ги чакат
- Ще улесним процедурата за наемане на работници от трети страни
- Г-н Гуцанов, най-бедните пенсионери ще получат по 50 лв. за Великден. Колко души ще ги вземат?
- Великденските добавки са много важна тема за мен и за БСП. Това са нашите родители, дядовци и баби. Те чакат тази добавка, за да посрещнат достойно и нормално празника. Не са лукс, а необходимост. Благодаря на партньорите ни в управлението - с тях бяхме в постоянен диалог и заедно намерихме решение. Благодаря специално на финансовия министър Теменужка Петкова и на председателя на социалната комисия Деница Сачева.
Около 700 000 пенсионери ще получат по 50 лв. през април. Направихме всичко възможно да са повече, но това са възможностите на бюджета.
- Прие се бюджетът за тази година, а от 1 юли пенсиите ще се вдигнат с 8,6%. Това ли беше възможният бюджет?
- Да, това бе възможният бюджет. Ние поехме няколко ангажимента - да не се вдигат данъците, да не се намаляват социалните придобивки на различни слоеве в обществото, както и по никакъв начин да не се нарушава швeйцарското правило, което от 1 юли ще увеличи пенсиите с 8,6%. Всички те бяха обвързани с нашето участие в това сложно управление. Нееднократно благодарих и на нашите партньори в управлението, защото всеки направи компромис. Не трябва да забравяме откъде тръгнахме - бяхме на минус с 18 млрд. лв. При толкова огромен дефицит е успех и сериозно изкуство за по-малко от месец да успеем да запазим социалните плащания.
- Само след няколко дни максималният осигурителен доход ще е 4130 лв. Защо отново се вдигна без формула, която се обещаваше от години?
- Мисля, че 4130 лв. не е много висок праг. Преди малко ми зададохте въпроса за пенсиите, но за да са достойни и достатъчни, трябва да има и нужните осигуровки, които да са на реални заплати. Достойното заплащане е обвързано с достойна пенсия. Това е жив организъм и процесите са обвързани. Трябва да гледаме по-внимателно, когато обсъждаме тези теми, за да няма работещи бедни, да свием до минимум сивата икономика, а всичко това ще се отрази и на едни по-достойни пенсии. Убеден съм, че вие като журналист, който дълги години сте в тази материя, сте наясно, че балансът трябва да бъде намерен. Виждате, че се стремя да проведа откровен диалог с работодателите, за да намерим златната среда.
- Да, средният осигурителен доход много доближи максималния осигурителен доход, а минималната заплата е едва четири пъти по-ниска от него. А в началото бе замислено разликата да е 10 пъти...
- Вие самата стигате до тези заключения - най-вероятно има хора, които получават 1077 лв., но под масата им плащат някакви пари. С дребни хитрини се мъчим да излъжем държавата. Това няма как да стане, защото, ако нямаш трудов договор и не си получавал заплата на реалните размери - после имаш ниска пенсия.
Иска ми се да говорим повече за Министерството на труда, а след това за социалната политика, за да бъдат осигурени повече работни места, по-достойно заплащане и да няма работещи бедни. Затова и издадох тази заповед на 18 март, с която започнахме толкова усилени проверки с Главната инспекция по труда. Не че ми се иска да тормозим бизнеса. Стремим се да сме много умерени, но искаме хората да разберат, че трудовият договор дава права, но и задължения. Трябва да е осигурена и безопасност на труда, защото няма седмица, в която да няма тежък инцидент, а много често и трагичен.
- Ще търсите ли други мерки в борбата срещу сивата икономика?
- Категорично. Едната от първите мерки е срещи със студентските съвети. Експерти от министерството ще обяснят на младите какви са правата им, защо е важно да сключват трудови договори, защо трябва да се обръщат към бюрата по труда.
Същото правим и с еднодневните трудови договори. От една страна, за да облекчим работодателите, защото бумащината е прекалено голяма - всяка сутрин в 6 часа да попълват документация, а на следващия ден пак същото. Ще намерим начин да ги облекчим, но ще защитим и работниците.
- Около 1 млн. са неактивните българи. 160 000 са младите, които нито учат, нито работят. В същото време бизнесът изпитва огромен недостиг на кадри. Какви мерки трябва да се вземат, за да се включат в пазара на труда? И може ли да се търси резерв в чуждите работници?
- Според НСИ тази цифра е 1 милион, но дали е вярна и какви групи попадат в нея. Под 200 000 са младите, които не са заети. От друга страна, при последното преброяване населението е 6,5 млн, като 2,050 млн. са пенсионери, а още 1 млн. са децата. Мисля, че част от тях са в сивата икономика, която варира между 26-27%, а в други изследвания дори 33%. През Агенцията по заетостта по всякакъв начин се мъчим да идентифицираме тези млади хора, които не работят и не учат. Миналата година са открити почти 50 000 души, за да ги включим в работния процес. Даваме и стимули на работодателите да ги наемат.
- Те остават ли на работа?
- Да, над 50% са останали на работа. Предлагаме и обучения, защото квалификацията им не е много висока, за жалост. По дигитални умения сме на едно от последните места в ЕС. Това е причината да се отделят в момента много средства за дигитални обучения.
И се връщам на въпроса ви за чуждите работници. Да, те са необходими, защото имаме остър недостиг на кадри. И ако преди 2-3 г. говорехме основно за туризма, в момента кадри липсват в почти всяка сфера на икономиката и индустрията.
По указание на премиера направихме работна среща с министрите на транспорта, на външните работи, на вътрешните работи и ДАНС, за да видим как да се улесни процесът. Има парадокси - работник от Индия подава документи и чака по 6-7 месеца - докато институциите решат, той е забравил, че си подал документите. Натъкнахме се на доста интересни схеми по цялата тази верига.
- Не сме единствената държава в ЕС, която още не е транспонирала директивата за адекватни пенсии, но синдикатите алармираха, че работната група не функционира. Ще се възстановят ли отново срещите?
- Не е точно така - има 20-ина срещи. С моя заповед преди 10-ина дни е актуализиран съставът ѝ. Трябва да се намери балансът между различните желания, да има ясен механизъм.
- Защо не подкрепихте предложението на “Продължаваме промяната” през втората година майките, които се върнат на работа, да получават 100% от възнагражденията си, при положение че това нямаше да натовари допълнително бюджета?
- Според мен и БСП майчинските трябва да бъдат увеличени и да не са 780 лв. Този ангажимент сме поели за догодина - да не се обвързват с минималната заплата, а да са около 1100 лв.
Да, ако майките се върнат на работа, трябва да получават по-голям процент - 75-80% от парите. Така ще се връщат по-рано, да запазят квалификацията си. При 100% се нарушава принципът на този вид обезщетение.
- Трябва ли да има реформа при социалните помощи, защото те от години се дават на калпак, а не спрямо нуждите?
- За жалост, много трудно може да се стигне до пълна справедливост. Категоричен съм обаче, че сумите трябва да бъдат вдигнати. Обмисляме да поемем и задачата за отпускане на помощите за енергийната бедност. Предизвикателство ще е да съберем хората, които попадат в тази група - това е огромен труд и статистика.
- Успяхте да намерите пари, за да продължи и най-успешната програма за грижа в дома на възрастните хора. Ще има ли проблеми?
- Европейската програма “Грижа в дома” приключи на 31 декември и за мен бе много важно тази услуга да продължи за хиляди български граждани. Затова една от първите ми срещи бе с Националното сдружение на общините. Намерихме първите 100 млн., а след това и другите 50 млн., поне 15 000 души вече ползват услугата. Заедно със сдружението на общините успяхме да направим така, че един асистент да отговаря и за топлия обяд, ако се носи в къщи, и за грижата в дома.
Другата важна задача бе да продължи и топлият обяд. Спешно трябваше да намерени 60 млн., за да може тази помощ да продължи до 30 септември. Този въпрос вече е решен, но бе много важен, защото някои хора оцеляват с тази услуга.
- Другата важна задача е ремонтът на 81 дома за възрастни. Кога ще са готови?
- Работим много усилено - ремонтират се със средства от Плана за възстановяване и устойчивост по две програми - едната е за 331 млн., а другата - за 381 млн. Те са свързани и не бива да ги делим, защото са за ремонт, услуги, вътрешно обзавеждане и оборудване. Това беше причината тази седмица да направим в МС разширена среща с 83 кметове, заместници и експерти, а още 130 се включиха онлайн. Заедно трябва да положим всички усилия, за да не загубим тези средства. Те трябва да са готови до средата на следващата година. Убеден съм, че ще се справим. Ще се ползват от близо 6000 възрастни и почти 10 хил. хора с увреждания.
- През последните години всеки нов министър правеше промени на парче в пенсионната система и това доведе до изкривяването ѝ. Актюерите от НОИ, експертите от МТСП, а и анализът на ИСС показаха много изкривявания. Как ще ги изчистите? Всички посочиха и включването на ковидните 60 лв. като едно от най-големите, защото не отразява приноса на хората. Нужна ли е цялостна реформа и каква?
- Права сте, че тези 60 лв. от ковид добавките нямат връзка с пенсионната система. Но има един принцип основен - социална придобивка, която е дадена един път, няма как да се отмени. Причината е, че хората вече са свикнали и разчитат на нея. Не мисля, че са необходими резки промени в пенсионната система. Тази година от държавния бюджет се отделиха 13 млрд., за да се покрият разходите в ДОО. За пенсии са нужни почти 23 млрд. лв. Още със създаването на тази система е било ясно, че част от средствата ще идват от данъци. Единственият друг начин е парите да са от осигуровки, но какъв трябва да е техният размер и ще могат ли да се плащат и от работници, и от работодатели?
- В средносрочната прогноза на финансовото министерство обаче е разписано вдигане на осигурителните вноски с общо 3% на две стъпки...
- Едно е да вдигнеш осигуровките, а съвсем друго пенсиите да се издържат напълно от тях. Всичко в пенсионната система трябва да се обсъжда внимателно.
- Как ще се отрази на БСП участието в това правителство? Ако си припомним предишни участия във властта в коалиция, винаги бяхте от губещата страна накрая. Къде е червената линия на компромисите сега и какво ще направите, за да не се окажете извън парламента на следващите избори?
- Ние влязохме в това управление след задълбочени и тежки дебати. Бяхме пред следната дилема - да отидем на осми предсрочни парламентарни избори в рамките на 3 г., или някой да направи компромис. Видя се, че политиката на инат не е продуктивна. Трябваше да има някой, който да направи подобен компромис. БСП е правила подобни компромиси през годините. Помните, че подписахме за влизането в Европейския съюз. После имаше правителство “Кирил Петков” отново с взаимно изключващи се партии.
Започнахме интервюто с вас, че бюджетът е на минус 18 млрд. лв. след толкова много несигурност и смени на един служебен кабинет с друг. Трябваше ли това да продължи? БСП пое този ангажимент, за да успеем да защитим важните политики за хората.
- Какви са отношенията ви с Атанас Зафиров след конгреса, на който бяхте основни опоненти за лидерския пост? Продължавате ли да сте екип, както беше в началото?
- Нормални са отношенията ми с г-н Зафиров, работим заедно. Аз съм част и член от Изпълнителното бюро, така че нещата продължават напред.
- Очаквахме обаче да сте зам.-председател, защо не станахте?
- Аз съм министър на труда и социалната политика и това ми дава достатъчно възможности за работа.
- Заплаха ли ще е за БСП новата партия на Корнелия Нинова?
- Не, не можем да говорим за някаква заплаха.