
- Проф. д-р Арман Постаджиян е началник на отделение по кардиология в УМБАЛ "Света Анна"
- Проф. Постаджиян е председател на Българската лига по хипертония, председател на Дружеството на кардиолозите в България с мандат 2016-2018 г.
- Сърдечносъдовите заболявания са водещата причина за смъртност у нас. Докъде сме в усилията за справяне с вредите от тях и знаем ли как да контролираме рисковите фактори?
- Факт е, че у нас сърдечносъдовите заболявания са водещата причина за смъртност. Необходимо е по всякакъв начин да има контрол върху класическите за тях рискови фактори. Стараем се. Първо, трябва добре да се познават рисковите фактори и тяхната динамика. От друга страна, много е важно те да се разглеждат в съвкупност – да не се поставя акцент върху един единствен провокатор. Трябва добре да се познават таргетите – т.е. да бъдат отлично идентифицирани рисковите групи и да се работи конкретно върху тези пациенти. Такива са хората с предишни сърдечносъдови инциденти – те са изключително високорискова група. Фамилната анамнеза е невероятно важна. Тя ни позволява да идентифицираме хората в риск, без да са имали досега съдов инцидент, така че да се промени траекторията на тяхното заболяване. Информираността е ключът да направим каквото трябва.
- Много хора биха си казали - има толкова много известни рискови фактори за сърдечносъдови заболявания, които очевидно не се контролират достатъчно добре, защо трябва да се тревожим за още един като липопротеинът(а) - Lp(a)? Какво представлява той и как участва в развитието на атеросклеротичните заболявания?
- Трябва. Липопротеин (а) е скрит фактор. Няма как човек да предположи колко е без изследване. Лошият холестерол може да е в добри граници, но пък нивата на липопротеин(а) да са изключително високи. Без да го изследваме, няма как да преценим общия риск. Препоръката е веднъж в живота да се знаят неговите нива в кръвта. Знаем ли ги, можем да модифицираме другите провокиращи сърдечносъдови болести фактори.
- Какъв е механизмът, по който липопротеин(а) уврежда сърцето и съдовете?
- Липопротеин(а) представлява част от лошия холестерол. Уврежда по същия начин. Навлиза в съдовата стена и заради определени качества на холестерола той води до образуване на плаки. Ако го сравним с класическия лош холестерол, този е около 6 пъти по-лош. По-зъл.
- При какви стойности на липопротеин (а) имаме повод за тревога?
- Това е малко като правилника за движение по пътищата. Условно казваме, че до 30 mg/dL няма проблем. Казваме, че над 50 mg/dL рискът се покачва. Но се покачва 50-60 пъти. Това обуславя много високорискова група индивиди. Веднага за човек с повишен липопротеин (а) се налага контрол на другите рискови фактори. За пациент с високи нива на този показател няма да искам кръвното му да е под 140, а до 120. Такъв човек трябва да знае, че всяка запалена цигара е потенциална заплаха. Хората с най-голяма полза от изследване на липопротеин(а) са тези с генетична обремененост, фамилна история за ранна начална фаза на коронарна болест на сърцето, повтарящи се съдови инциденти, родственици с повишен липопротеин(а). Говорим за много голяма група от хора.