
През последните 30 г. инвестираме в България в големи инфраструктурни проекти – най-ярък пример е подкрепата за софийското метро с 460 млн. евро, но и в предприятия, предприемачи и иноватори, казва ръководителят на представителството на ЕИБ в София
Още акценти:
Наш приоритет остава ролята ни на "климатична банка" с 60% от годишните ни обеми, насочени към зелено финансиране
Грантовете са "безплатни пари", но финансовите инструменти имат ключови предимства
Необходимо е да инвестираме в енергийна
сигурност и да насърчаваме най-обещаващите иноватори
ЕИБ е утвърден партньор на България със знакови проекти. Кои от тях оценявате като ключови, като важни, г-н Радонов?
- През последните 30 години ЕИБ инвестира в България както в големи инфраструктурни проекти (най-ярък пример е подкрепата за Софийското метро с 460 млн. евро), така и в малки и средни предприятия, предприемачи и иноватори. Това помага за икономическото развитие на страната и повишаването на жизнения стандарт.
Безвъзмездната консултантска помощ е още една важна дейност на банката в България – затова страната е сред най-големите бенефициенти в ЕС. Така например, в Бургас ЕИБ помогна за проектирането на Детската болница и осигури 12.8 млн. евро дългосрочен заем. Подобна безвъзмездна консултантска помощ бе предоставена и за Националната детска болница.
Сътрудничеството ни с Министерството на енергетиката включва стратегически анализ за бъдещето на „Марица изток", както и консултантско споразумение с НЕК за изграждане на две големи помпено-акумулиращи водно електрически централи ( ПАВЕЦ „Батак" и „Доспат"), всяка с мощност 800 MW.
В областта на чистата мобилност банката финансиране разширяването на мрежата от зарядни станции за електромобили (40 млн. евро дългово финансиране с капиталов елемент за Елдрайв), стимулирайки прехода към по-екологичен транспорт в България, Литва и Румъния.
- Към един от изброените проекти има голям обществен интерес – за Националната детска болница. Каква е ролята и амбицията на екипа на Банката в този процес?
- Нашата роля е да бъдем двигател и източник на международна експертиза, натрупана в държави, които вече имат успешен опит в изграждането на модерни детски болници. За целта сме подбрали изключително опитен международен екип с доказан стаж в прединвестиционни проучвания и планирането на лечебни заведения. Този експертен екип води процеса и задава ясни рамки, без да е обременен от досегашните предизвикателства, придържайки се към най-високи международни стандарти и добри практики.
Подобен успешен опит вече имаме в Бургас, където предоставихме експертна помощ за изграждане на специализирана детска болница. Там проектът е в напреднала фаза и очакваме отварянето ѝ до началото на следващата година – доказателство, че професионализмът и ясната воля могат да доведат до успешна реализация.
В София голямата работа тепърва предстои: окончателно уточняване на функционалното разпределение, списъка с оборудването и оптималната процедура за изграждане. Щом Министерството на здравеопазването одобри двата ключови документа, екипът на Националната инвестиционна компания ще има цялата необходима информация, за да придвижи строителството. Необходими са също така разглеждане на потенциалните рискове, осигуряване на квалифициран персонал, стабилно финансиране и интегриране на болницата в националната педиатрична мрежа.
ЕИБ е готова да подкрепи Министерството на здравеопазването и Здравната инвестиционна компания и в следващите етапи, включително и за самото финансиране. Амбицията ни е този проект да бъде завършен успешно и да предложи на децата и семействата в България здравни грижи, сравними с най-добрите световни стандарти.
- Има ли нови приоритети банката и дали нашите компании са готови за тях?
- Наш основен приоритет остава ролята ни на „Климатична банка", с 60% от годишните ни обеми насочени към зелено финансиране, като същевременно продължаваме да подкрепяме инициативите за конкурентоспособност. През 2025 г. ще стартираме програми, съобразени с приоритетите на новата Европейска комисия, за да подкрепим чисти технологии, изкуствен интелект, чипове, високопроизводителни и квантови изчисления, както и иновации в здравеопазването.
Вярваме, че климатът и конкурентоспособността са печеливша комбинация за Европа – необходимо е да инвестираме в енергийна сигурност и да насърчаваме най-обещаващите иноватори. Друг ключов приоритет е кохезията, особено за държави с по-нисък доход на глава от населението като България. През миналата година Групата на ЕИБ подписа рекордни 38 млрд. евро свързани с кохезионните региони, давайки шанс за растеж във всеки регион на ЕС, където има талант.
Що се отнася до България, тя няма да бъде изключение от общата ни стратегия. Българските компании все по-ясно осъзнават значението на зеления преход и иновациите за конкурентоспособността си. Наблюдаваме засилен интерес към проекти за чисти технологии, енергийна ефективност, възобновяеми източници и цифрови решения, както и няколко иновативни инициативи в производство и преработка на суровини, фармацевтика и зелена енергия, които се надяваме да обявим до края на годината.
Някои сектори все още са в началото на този преход. Затова Групата на ЕИБ предоставя не само финансиране при изгодни условия, но и техническа помощ и консултации, за да помага на българските предприятия да бъдат в крак с европейските и световните тенденции.
Вярваме, че климатичният и технологичният дневен ред е огромна възможност за българските фирми да се позиционират успешно на глобалните пазари. Ще продължим да ги подкрепяме с инвестиции и експертиза, за да бъдат подготвени за бъдещото развитие на европейската икономика.
- Въпреки перипетите около Споразумението за климата то ще продължи. Какво предлагате на фирми, следващи стратегия за устойчиви инвестиции?
- Групата на ЕИБ е сред най-големите публични кредитори за действия в областта на климата и околната среда – миналата година почти 60% от операциите ни (над 50 млрд. евро) бяха насочени към зеления преход. Вече сме подпомогнали проекти за 563 млрд. евро и се стремим към общо 1 трилион евро инвестиции това десетилетие.
В България ЕИБ и Европейският инвестиционен фонд (ЕИФ) си партнират с местни банки, за да осигурят финансови инструменти – като банкови гаранции – при изгодни условия. Така МСП получават по-лесен достъп до финансиране, а за последните 15 години сме изградили един изключително успешен модел за взаимодействие с търговските банки.
Една от ключовите ни инициативи е участието в Плана за възстановяване и устойчивост с 330 млн. евро от Програмата за икономическа трансформация, от които 150 млн. са за гаранционни инструменти, включително „зелени" гаранции. През 2024 г. ЕИФ подписа споразумения с четири български банки за улесняване на финансирането до 2 млрд. евро, като по този начин подпомага устойчивия растеж на МСП. Освен това Прокредит Банк и Алианц Банк ще подкрепят бизнеса чрез механизми за освобождаване на капитал, които ще осигурят ново кредитиране, където между 20-30% от финан¬сирането ще бъде насочено към проекти, съобразени с действията по климата и екологичната устойчивост.
Друг инструмент е гаранционното споразумение с Обединена българска банка за близо 150 млн. евро кредити за компании с до 3000 служители. Предстоят и нови инициативи, които ще задълбочат подкрепата за българския бизнес.
- За водородните технологии се говори много, но се знае малко. Помогнете с полезна информация.
- Водородът се счита за ключова технология за декарбонизация и енергийната независимост на ЕС. Експертите прогнозират, че до 2050 г. водородът може да осигури между 10% и 20% от глобалното енергийно потребление – значително увеличение от сегашните около 2%. ЕС си поставя амбициозна цел да произвежда и внася по 10 милиона тона възобновяем водород годишно до 2030 г., подчертавайки неговото нарастващо значение.
Развитието на водородните технологии изисква значителни инвестиции и изграждането на подходяща инфраструктура. Високите производствени разходи и липсата на развита мрежа за съхранение и пренос остават основни предизвикателства, поради което е от решаващо значение да се ускори подкрепата от публични и частни инвеститори.
ЕИБ играе водеща роля в тази област, като през последното десетилетие е осигурила над 1,4 млрд. евро пряко финансиране за водородни проекти, подпомагайки общо инвестиции над 2 млрд. евро. Тези средства се насочват към НИРД, производство на водород, инсталации за зареждане и съхранение, както и електролизери за индустриална употреба.
Уверени сме, че с правилно планиране и финансиране водородът може да се превърне в ключов двигател за изграждането на устойчива енергийна система и за ускоряване на зеления преход.
- Достатъчно активен ли е българския бизнес в търсенето на съдружници? Може ли да бъде още по-подготвен и активен и как?
- Българският бизнес демонстрира стабилно търсене на финансиране както от финансови посредници, така и от самите предприемачи – резултат от натрупания капацитет за използване на финансови инструменти и растящата осведоменост за възможностите, които предлага Групата на ЕИБ. До 2024 г. над 320 иновативни компании са получили финансиране чрез фондовете за рисков капитал на ЕИФ, създавайки почти 10 000 високотехнологични работни места и доказвайки значимото въздействие върху икономиката.
Наблюдаваме нужда както от финансиране за стартиращи компании, така и за утвърдени предприемачи, които търсят капитал за разширяване (обикновено инвестиции от 5 млн. евро и нагоре). ЕИФ активно насочва публични капитали към местни фондове за рискови инвестиции – като най-големият фонд за рисков капитал в Югоизточна Европа, който отвори офис в София, демонстрира потенциала на страната.
Освен това, около 30 000 МСП са получили дългово финансиране за растеж, заетост и иновации. Важно е всяка компания самa да избира дали да бъде наблюдател или активен участник в глобалната надпревара за устойчиво развитие – нашата цел е българските предприятия да заемат водещи позиции, превръщайки икономиката ни в една от печелившите от зелената и дигиталната трансформация.
- Ако съм представител на компания и мога да избирам между грантове и финансови инструменти, какъв е съветът ви?
- Това е много важен въпрос, който обсъждаме както с бизнеса, така и с профсъюзите. Често се смята, че грантовете са най-доброто решение, защото представляват „безплатни" пари, но финансовите инструменти имат ключови предимства. Те осигуряват на предприемачите необходимите средства в самото начало на инвестиционните проекти, без да са обвързани с предварително зададени оперативни програми, което гарантира своевременност и ефективност.
Според нашите данни, към всяко 1 евро публичен ресурс се добавят приблизително 3 евро частни инвестиции. При неуспех публичният ресурс може да се загуби, но при успех се възнаграждава поетият риск, а новосъздаденото богатство се реинвестира. Така ефектът е на няколко нива.
Освен това, финансовите инструменти стимулират инвестиционно поведение, водено от пазарните сили, като дисциплинират разходването на евросредствата, докато грантът е еднократна помощ. В крайна сметка, пазарната динамика определя как бизнесът преминава през този преход.
- Какъв е приносът на ЕИБ в дяловото и рисковото финансиране и как да се доближим до водещите иновационни екосистеми в Европа?
Преди малко повече от 12 години ЕИФ стартира програмата JEREMIE, насочвайки средства към дялово инвестиране и създавайки фондове за рисков капитал в България. Това изгради активна екосистема от предприемачи и иноватори, утвърждавайки страната като лидер в Югоизточна Европа, като част от подкрепените компании се позиционираха успешно на световните пазари.
До момента ЕИФ е инвестирал в 14 фонда, като през 2024 г. общата сума, съчетана с частни ресурси, надхвърли 1 млрд. евро за млади и иновативни компании. Два от фондовете подкрепиха първия български еднорог, а новите предприятия привличат инвеститори от Силициевата долина и Европа. Глобално проучване класира България на 37-о място сред развиващите се стартъп екосистеми.
Въпреки това, България все още изостава от водещите иновационни центрове в Европа. Опитът на страни като Естония и Португалия показва, че с правилна визия и подкрепа могат да се достигнат нови "горещи точки" за иновации, привличащи чуждестранни инвестиции.
Сътрудничеството между ЕИФ и българските правителства е създало устойчива основа за инвестиции в стартиращи компании, технологии и научни изследвания – гръбнакът на модерната икономика. Днес България има уникалната възможност да затвърди позициите си чрез рисков капитал и технологично развитие.
В ЕИФ сме готови да продължим успеха, като се фокусираме върху капитал за разрастване, рискови инвестиции в наука и дълбоки технологии, както и върху развитието на интелигентна, зелена инфраструктура. При координирана национална стратегия, съчетана с европейски средства и нашата експертиза, можем да отключим още по-голям потенциал, създавайки високоплатени работни места и нови пазари.
Сега е моментът за стратегически решения от редовното правителство, които да гарантират, че България ще бъде активен участник в тази трансформация. Действията днес ще определят икономическия облик на страната за десетилетия напред.
CV
Ръководител на Представителството на Групата на Европейската инвестиционна банка в София от март 2021 г.
Има над 8 години опит в структурирани финанси
Владее английски, френски и испански език