
- С комплексни аортни аневризми са 30-40 души всяка година
- Предимствата на центъра във ВМА за безкръвни ендоваскуларни манипулации са, че имаме сериозно покритие от много други специалности, които при нужда се включват в процеса на лечение
- Заради политиките на работодателите българинът вече ходи на профилактични прегледи
Завършва Медицински университет в Плевен през 2013 г.
Придобива специалност „Съдова хирургия" през 2020 г.
Интересите му са в областта на минимално инвазивните и хибридни техники в съдовата хирургия, оперативното и ендоваскуларното лечение при патология на сънните артерии и при заболявания на аортата (аортни резекции и ендопротезиране). Използва минимално инвазивни техники при лечение на венозни заболявания.
Член на Българско национално дружество по съдова, ендоваскуларна хирургия и ангиология, Европейско дружество по съдова-хирургия, Европейско дружество по сърдечно-съдова хирургия. От 2013 до 2018 г. д-р Колев работи в Отделение по съдова хирургия към Аджибадем Сити Клиник Сърдечно-съдов център. От 2018 г. практикува в Клиника по съдова хирургия към Военномедицинска академия София.

- Д-р Колев, в последната година Военномедицинска академия (ВМА) се превърна в един от центровете за безкръвни или ендоваскуларни репарации при комплексни аортни аневризми. Какво е за вас да сте част от този център?
- Първо, голяма чест и удоволствие е за мен да съм част от този екип. Да съм един от двигателите, които движи хирургията на България в съвременна посока. Екипът ни натрупа доста сериозна практика в лечението на т.нар. комплексни аортни аневризми особено за последната година и половина. Силно се надявам в бъдеще да продължаваме да разширяваме полезрението на възможностите на въпросните методи за лечение на аортни аневризми навсякъде в страната. Да не са само в 2-3 центъра в България. Да може всеки един български гражданин да има достъп до тях.
- Вие сте от организаторите на форума във ВМА „Дни на аортата". Какви са неговите основни цели? Какви резултати очаквате от него?
- Аз съм секретар на организационния комитет. Основните му цели са да докажем, че аортните заболявания имат нужда - особено лечението на аортните заболявания, от интердисциплинарен подход. От специалисти, занимаващи се както с диагностика, така и с лечението на заболяванията. Да създадем достатъчно контакти с нашите колеги – аортни хирурзи по света, и да обменим опит.
- Колаборацията между сърдечните в хирурзи в страната на добро ниво ли е?
- На отлично ниво. България е малка страна. Съдовите ни хирурзи, заедно с кардиохирурзите, не нахвърляме 150-200 души. На форума „Дни на аортата" освен кардио- и съдови хирурзи, присъстват интернационални кардиолози, радиолози и др.
- Какви са предимствата на центъра за безкръвни или ендоваскуларни репарации на ВМА?
- Предимствата са, че имаме много сериозно покритие от много други специалности, които при нужда се включват в процеса на лечение. Често имаме нужда от съдействието на колегите от гръдна, коремна хирургия, от урологията и гастроентерологията, експертите по белодробни болести. Имаме абсолютно всички клиники, които биха могли да се включат при необходимост, при допълнителни усложнения покрай основното заболяване.
- България на равно ли е с другите европейски страни относно най-новите технологии при лечение на аневризма, или не?
- Отговарям веднага – до преди 3-4 г. разстоянието между нас и Европа бе толкова голямо, че по едно време бяхме загубили кураж. Бяхме загубили вяра в себе си, че може един ден да ги настигнем. Последните няколко години обаче се убеждавам, че разстоянието е толкова скъсено, че след 5 г. ще можем да сме абсолютно на едно ниво с останалите колеги от европейските страни.

- А какви са новостите в лечението на аортните аневризми?
- Минимално инвазивният подход e новостта – използването на ендопротези.
- Кои са плюсовете при този подход? По-бързо ли се възстановява пациентът? По-малък ли е болничният престой?
- Плюсовете са огромни. За да стигнем до аортата преди, особено в коремната кухина, ние трябваше да преместим всички коремни органи, защото тя лежи върху гръбнака. В торакалната част задължително трябва да изключим единия бял дроб от дихателната дейност, за да можем да стигнем до самата аорта. Така бе при предишния подход. Травмата е доста по-голяма при него и е по-тежък възстановителният период.
- Колко пациенти годишно се нуждаят в страната от такава манипулация?
- Класическите абдоминални аортни аневризми са към 150. Докато с комплексни аортни аневризми са не повече от 30-40 души на година, и то за цялата страна.
- Каква е разликата между класическата аневризма и комплексната аортна аневризма?
- Огромна. В структурата на комплексните аортни аневризми влизат виталнозначими кръвоносни съдове за пациентите – такива като артериите в корема, кръвоснабдяващи черния дроб, бъбреците, червата. Когато говорим за аортната дъга – артериите, кръвоснабдяващи главата и горните крайници. Когато са комплексни аортните аневризми се налага не само да поставим права тръбичка от здраво до здраво, а да включим в реконструкцията и разклонения за възможните кръвоносни съдове, за да можем да спасим живота на човека.
- Забелязали ли сте някакви тенденции в заболеваемостта?
- Тенденции в самата заболеваемост няма. Просто в последно време разполагаме с много по-добра диагностика. А и българинът вече ходи на профилактични прегледи. Това е голямо постижение. Политиката на работодателите е, че задължително трябва да провеждат профилактики и така имаме по-голяма откриваемост на заболяванията. Т.е. това че миналата година, по-миналата или преди 5 години сме имали 100 случая на аортна аневризма, а тази – 150 например, не означава, че се е увеличила честотата на този проблем сред населението.
- Какво бихте посъветвали да правят хората, за да не станат в крайна сметка ваши пациенти?
- Ходете на лекар редовно! Не чакайте проява на симптоми. Профилактиката не боли. Не е скъпа. Мислете за здравето си. Хранете се правилно. Спортувайте и по възможност – не пушете цигари!
- А да имате и съвети към своите колеги от сърдечната хирургия?
- ВМА е център за лечение на комплексни аортни аневризми. Всеки един колега, които иска да се занимава с такава хирургия, е добре дошъл тук. Нащето лечебно заведение с право се казва Военномедицинска АКАДЕМИЯ – нашата цел е да обучаваме. ВМА е школа – всеки е добре дошъл да се научи и да предаде нататък знанията си.