- Но как да стане, като и министри на финансите са чиновници, казва бившият вицепремиер и министър на финансите
- Този кабинет бе нужен, но коалицията е твърде разнородна и едва ли ще изкара пълен мандат
Още акценти:
- ГЕРБ и БСП заложиха на политици, ИТН - на експерти. Ще има много критики, но към отделни министри, а не към правителството като цяло
- Предишната съдебна реформа получи толкова лошо име, че трябва да се разглежда внимателно. Бързането само ще навреди
- Външният министър се откроява като ранен гръмоотвод
- Да си честитим кабинета, г-н Дянков. Получи противоположни оценки- от кабинет на магията, през скандален, до такъв на спасението. Дайте вашето?
- Бих го нарекъл кабинет на нуждата. Отдавна имаме нужда от редовно правителство и вече го има. Коментират се отделни министри, както е обичаят, но целокупно нуждата беше явна.
- Кой какви компромиси направи и ще му струват ли отлив на електорат?
- Партиите, подкрепили редовното правителство, имат твърди електорати и ще ги задържат, особено ако бързо решат някои задачи, като бюджет 2025 г. и плана за възстановяване и устойчивост.
- Защо ДБ излезе от играта, а ПП изобщо не влезе? Вратата още е отворена, каза Борисов. Има ли смисъл да се държи отворена?
- На всички смислени избиратели много им се искаше ДБ да бъде в правителството. Самият факт, че се водеха преговори между ГЕРБ и ДБ, допринесе за някои добри решения. От тях ще продължи да има ползи. ПП е в доброволна изолация , което също е положително развитие. Коалиция за тях ще бъде пагубна на този етап - твърде много отрова изтече. В опозиция могат да се реорганизират.
- Пълен мандат в първоначалния състав, пълен мандат с промени на участниците, кратък мандат или нови избори, за каквито загатва Пеевски. Какво очаквате?
- Коалицията е твърде разнородна и едва ли ще изкара пълен мандат. Но и половин мандат също ще бъде успех. За това време можем да влезем в еврозоната и да тръгне ПВУ например.
- Дайте своя оценка на състава. По-скоро политици или по-скоро експерти? Има ли такива, чиято експертиза ще издържи до първото по-сериозно изпитание?
- Като цяло това е смислен кабинет. ГЕРБ и БСП заложиха на политици, ИТН на експерти. Ще има много критики, но към отделни министри, а не към правителството като цяло. Външният министър се откроява като ранен гръмоотвод. Има и отлични попадения - най-после добър министър на енергетиката, където отдавна е нужна твърда ръка.
- Кои са най-тежките решения, които чакат. Ще бъдат ли намерени?
- В енергетиката са нужни спешни решения - мерки в инфраструктура, по ценообразуването. Може би най-тежкият ресор. В образованието също. Там обаче професор Цоков се справяше отлично и остави подредено министерство. Във финансите се получиха необясними неща в последните месеци - според мен, след външна намеса. Това не трябва да се позволява.
- Кои са най-мрачните скелети в гардероба, оставени от поредица кратки редовни правителства и служебни кабинети?
- Хроничният дефицит - вече ги нямаме за нищо тези 3%, все едно че са нещо нормално. Тепърва ще ни създава главоболия. И неразборията в енергетиката. Това да няма ток една седмица е трудно за разбиране.
- Каква е оценката ви на публичните финанси - с 18-милиардна дупка, катастрофа, счупени или нормални за ситуацията? Повечето определения не бяха ли предизборно говорене?
- Хроничен дефицит, наследен от Асен Василев, неразбираемо продължил до днес. Само лихвите струват на България годишно над 1 милиард лева. И разбира се, забавянето на влизане в еврозоната, което се влачи във времето. Тежка задача за Теменужка Петкова.
- Ще успее ли Теменужка Петкова да отреже парламентарните мераци за нулеви ДДС ставки за ръст на пенсии и заплати и какво ли още не?
- Мераците за намалено ДДС - да, вече навлязохме в новата година с ДДС на предишните стойности и това е новата база. За заплатите обаче ще има голяма борба. Бюджетът не може да си позволи такова увеличение. Съмнявам се, че новото правителство ще успее да устои на натиска от тези сектори.
- Има и обратни предложения, но новото мнозинство не ги прие. Например на ПП и ДБ за охлаждане ръста на заплатите в МВР. А в тях има и логика, например защо пенсионерите поне сами да не си плащат осигуровките, вместо държавата?
- Плащането на осигуровките от всички държавни служители, а не само в системата на МВР е добра идея. Съмнявам се обаче, че редовното правителство ще е толкова решително. Все пак се състои от разнородни партии. По-скоро ще има известно отлагане във времето.
- Това май е съдбата на тази идея, въпреки че е отлична. Още по ваше време се обсъждаше. Защо все не се случва?
- Идеята наистина е отлична. Би следвало да излезе от Министерството на финансите като част от бюджетната процедура, но там също работят чиновници. Последната служебна министърка бе такъв чиновник, както е и настоящата. Би следвало да се надскочи това равнище на мислене.
- Имате ли опасения, че поне до март правителството ще прави капиталови разходи без никакви ограничения? Може ли това да създаде напрежение в коалицията, или да изостри отношенията с опозицията?
- За радост, бързо се състави редовен кабинет и той ще се старае да покрие критериите за влизане в еврозоната. Което означава обуздани разходи. Щяхме да имаме този проблем при временно правителство.
- Има ли и други потенциални проблеми и съответните им решения, които да разклатят кабинета, и кои са те?
- Основната линия на потенциални спорове е бюджетната. Там ще има съгласие за бърз път към еврозоната, но такъв няма и следователно ще се появят разногласия.
- Еврозоната пак се отдалечи, според някои с години, според други - с повече. Да поискаме доклад, но ще го получим ли?
- Още не покриваме критериите, но сме много близо до ценовия критерий, където имахме проблем последните 2 години. Сега темата е стабилна фискална политика, защото такава нямаме.
- Кои от идеите на Людмила Петкова трябва да видят бял свят и кои не? Амнистията ще донесе ли очакваните 4 милиарда лева? Вдигането на осигуровки какъв ефект ще има?
- Повечето идеи на служебното правителство за по-високи приходи трябва да се оставят настрана, особено тази за данъчната амнистия. Трябва да се преработи разходната част, само така ще се върже бюджетът.
- Бърза смяна на брадясали вече шефове на регулатори ще има ли? Как ще си поделят тези важни територии в коалицията?
- Крайно време е да има смяна там, наистина. Това са хора с отдавна изтекли мандати. Коалицията ще има спорове по тях- например КЕВР, но така и трябва. Смяната ще е добро за България.
- Кога и най-вече как ще приключат тези напрегнати отношения между законодателна и съдебна власт? Иначе казано, ще има и съдебна реформа?
- Предишната реформа получи толкова лошо име, че този въпрос следва да се разглежда внимателно. Бързането само ще навреди.
- Бяхте на полагането на клетвата на Тръмп. Какво очаквате от повторното му идване на власт?
- Празничните събития около повторното влизане на Тръмп във властта се промениха последния момент заради студеното време. От 250 хиляди поканени за церемонията пред Капитолия можеха да я гледат на живо в самата нея, след това в близката спортна зала. Реших да съм сред тях, все пак моментът е исторически.
- А какво очаквате да се случи след този исторически момент?
- Очаквам бързо да има разбирателство за мир - виждате как в Близкия изток се стигна до споразумение и оттам до размяна на пленници. Това е отлична новина.
CV
- Магистър и доктор по международни търговски и финансови отношения в Мичиганския университет, САЩ
- От 1995 г. работи за Световната банка като главен икономист по финанси и частно дело. Участва в различни програми на банката по приватизация, корпоративно управление, регионални реформи в Северна Африка, Източна Азия и други райони на света
- Директор на научен център в Харвард
- От юли 2009 г. до март 2013 г. е министър на финансите
- Преподавател в Икономически университет в Лондон