Няма как да претърсваме всеки ученик, за да видим какво носи в чантата или джоба си. Къде е семейството? Къде са институциите, които да следят за производството, вноса и продажбата на тези вредни вещества? Да контролират, да налагат санкции, казва директорът на Земеделската професионална гимназия "Климент Тимирязев" в Сандански
- Г-н Терзийски, преди дни публикувахте в социалните мрежи снимка на "колекция" от вейпове и снусове, намерени у ваши ученици. Защо го направихте?
- Първо, заради самите ученици. Тези, които употребяват вейпове и снусове, са неадекватни и това им пречи в учебния процес. Пребледнели са, личи, че има нещо нередно във вида и поведението им. Забелязва се веднага след междучасие. Но в същото време не можем до всеки ученик да поставим учител да го следи какво употребява.
Второ – заради здравето на децата. Не се знае какви вещества има в тези неща. Влияят нездравословно. Дори и на момента да не се усети, но след време ще даде отражение върху здравето им. И трето – за да привлека вниманието на родителите. Не може да се очаква само в училище да възпитаваме, да следим какво употребяват децата им.
Не сме ние единствените, които да отговаряме и да бъдем критикувани за това, което се случва с младите хора. Ние, учителите, не сме охранители и укротители. Ние трябва да преподаваме и да учим на знания. Да, трябва и да възпитаваме, но не сме единствените, това трябва да става в сътрудничество със семейството.
Няма как да претърсваме всеки ученик, за да видим какво носи в чантата или джоба си. Къде са родителите? Къде са институциите, които да следят за производството, вноса и продажбата на тези вредни вещества?
Да контролират, да налагат санкции. Аз съм категорично за забраната на всякаква продажба на вейпове, снусове и други такива, които вредят на здравето. Защо трябва да реагираме, когато стане късно, както с детето от Плевен, с това от Шумен?
Очакват от нас чудеса, но няма как да стане без съдействието на държавата, на родителите.
- Не съм забелязала ваши колеги открито да излязат и да признаят, че и в тяхното училище децата употребяват вейпове, а това е масово и е видно за всеки, който минава край училище.
- А по-добре ли е да замълчим? Ние не се притесняваме, че ще се урони престижът на гимназията ни. А вероятно колеги не го правят точно заради това – да не падне авторитетът на учебното заведение. Сега сигурно някои си казват: Леле, какви ученици учат в това училище! Какво правят учителите, на това ли ги учат!
Това, че някъде си заравят главата в пясъка, не означава, че този проблем не засяга тяхното училище. Това е поголовно и повсеместно, в цялата страна! В нашата гимназия полагаме много усилия, за да има ред, дисциплина и присъствие в часовете, и това го знаят всички.
Безкомпромисен съм към всякакво нарушаване на правилата и ще продължа в този дух.
Не съм очаквал, че след този мой пост в социалните мрежи ще получа стотици одобрителни коментари и поздравления. Обаждат ми се колеги от цялата страна и приветстват тази моя откритост.
- Как стигнахте до събиране на "колекцията"?
- Още на 3 декември миналата година издадох заповед за забрана на внасяне и употреба в училището на всякакви вейпове, снусове, цигари, наркотици, енергийни напитки. Всички ученици бяха запознати с нея.
На 7 януари минах през всеки един клас, за да ги поздравя за новата година и още веднъж да им припомня за забраната и вредата от използването на забранени вещества. И само дни след това събрахме от ученици тази "колекция". С колегите сме единни, че не трябва да се правим, че не забелязваме какво правят децата, да си затваряме очите.
- Имали ли сте сериозни случаи след употреба на вейп или снус от дете?
- Преди повече от година имахме случай на три деца, които бяха пушили вейп и употребили снус. Две от тях пребледняха, започнаха да повръщат. Третото изпадна в много тежко състояние, едва го свалихме от третия етаж, настанено бе в реанимация.
То беше глътнало снуса, защото не знаеше как да го използва. Дори пристигналите медици от Спешна помощ бяха сериозно притеснени за живота и здравето на децата. Тогава проведохме среща с полицията, прокуратурата, общината.
Поискахме да се види какво се продава в търговската мрежа.
- Как реагират родителите, когато разберат, че детето им употребява вейп?
- Срещам разбиране и подкрепа у родителите. След всеки случай викам родителите на разговор. При почти 90% от тях те не знаят за това. Остават изненадани, че детето им носи вейп в чантата си. Учудват се, че тяхното дете използва такива неща.
Това означава, че те не си познават добре децата, контролът е занижен вероятно защото са загрижени за работата си и възпитанието като че ли минава на заден план. Не знаят какво се случва с децата им. Естествено, това не се отнася за всички родители. Ако не са те и институциите, ние сами не може да се справим с този проблем, а той настъпва бързо и навлиза в училищата.
Тези вещества идват от държави, където не са забранени за употреба, но наскоро чух, че вече се произвеждат и у нас. Трябва да се вземат спешни мерки, за да не се стига до трагични случаи.
- Ще наказвате ли ученици?
- Наказанието трябва да е крайна мярка. Необходима е превенция. Днес наказах със "забележка" един, ще има вероятно и още наказания, ако хванем за втори път някого с такива устройства и вещества. В същото време си мисля, че ако се стигне до преместване в друго училище, каквото е тежкото наказание, това няма да реши проблема.
Ако другото училище също е стриктно в спазване на правилата, ще изключи техен ученик и той пък ще дойде при нас. Колеги обаче се въздържат да изключват, защото се водят по правилото "парите вървят с ученика". При нас това правило не важи!
Тези дни видяхме в една от тоалетните спринцовка и се шокирахме. Веднага открихме кой я е използвал. Оказа се, че момче е инжектирало на свой приятел някакъв препарат за мускули. Проверихме и стана ясно, че не е забранен за употреба, но въпреки това аз съм категорично "против"!
Няма да допусна това да се повтори. Извиках родителите му, а на майката прилоша, щеше да припадне, като разбра. Момчето си призна, че от 2 г. си инжектира това вещество за мускули и вече го прилага и на приятел.
Мислите ли, че само в нашето училище има такъв случай? Планираме срещи с психолози, кардиолози и други медицински работници, които да обясняват отново за вредата от ползването на наркотици, вейпове, тютюнопушенето. Тази тема ще се дискутира и в часа на класа.
- Говори се за оценка на поведението. Удачно ли ще е да бъде въведена?
- Предстои среща на Управителния съвет на Сдружението на директорите в средното образование и ще излезем с официална позиция. Аз съм категорично "за" оценка на дисциплината, но само ако тя е обвързана с нещо.
Дали ще е с някаква финансова санкция, дали ще има отношение към балообразуването при кандидатстване в средните училища, или друго, но трябва да има значение, за да се спазват правилата.
Дали ще е проява на агресия, дали ще са много неизвинени отсъствия, дали употреба на забранени вещества, но това трябва да се санкционира по някакъв начин и учениците да се стреснат.
- Вече 33 г. сте директор на гимназията, как през годините се променя "модата" сред учениците? Преди за какво сте ги наказвали?
- Преди години нямаше такова масово разпространение на забранени вещества, още повече пък сред учениците. Навлязоха масово може би след 2000 г.
Преди наказвахме за тютюнопушене, около сградите на училищата беше пълно с ученици с цигари. Сега като че ли забравихме да обръщаме внимание на тютюнопушенето, което също е изключително вредно за живота и здравето на децата.
Визитка
Емил Терзийски е роден на 17 август 1961 г. в Сандански
Завършва Националната хуманитарна гимназия "Св. св. Кирил и Методий" в Благоевград през 1980 г.
През 1985 г. завършва физика в Пловдивския университет "П. Хилендарски"
На 1 септември 1985 г. започва работа като учител в тогавашния Техникум по селско стопанство в Сандански. От януари 1993 г. е директор на вече преобразуваната Земеделска гимназия "Климент Тимирязев"
Член е на УС на Съюза на работодателите в системата на народната просвета
Дълги години е бил общински съветник в Сандански