Къде са завършили ръководните кадри в съдебната власт проследява изследване на Института за пазарна икономика „Юридическото образование и кадровата политика в правосъдието: анализ на образователните тенденции сред ръководните кадри". To стъпва на публично достъпна информация, включително от регистри и бази данни на официални институции, за всички председатели на съдилища и административни ръководители на прокуратури към 2024 г., както и за членовете на осмия състав на Висшия съдебен съвет (ВСС) и третия състав на Инспектората към Висшия съдебен съвет (ИВСС). Данните са съпоставени с резултатите от Рейтинговата система на висшите училища в България.
Според анализа на ИПИ юридическият факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски" има ясно изразена доминация – неговите възпитаници са с най-голям дял сред всички изследвани групи ръководни кадри. Това е до голяма степен очаквано, отчитайки историческата роля на СУ като традиционно водещо, най-старо и престижно висше училище в юридическо образование, както и резултатите от рейтинга, в който е дългогодишен лидер.
Необяснима е значителната тежест на юридическите факултети на Бургаския свободен университет (БСУ) сред председателите на съдилища и във ВСС, на Югозападния университет (ЮЗУ) и на възпитаници на Академията на МВР, пише в анализа на ИПИ. Той отбелязва почти незабележимото присъствие на възпитаници на УНСС, както и че юридическият факултет на Нов български университет не е представен сред председателите на съдилища и присъства ограничено сред другите изследвани групи. Присъствието на възпитаници на юридическите факултети на други университети (Нов български университет, Пловдивски университет, Великотърновски университет) сред ръководителите на прокуратури е минимално, според проучването на ИПИ.