В кампанията си новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп наблягаше на изолиране на страната от чуждестранните конфликти, увеличаване на митата за чуждестранните търговци и възстановяване на местното производство.
Но през последните дни той предложи по-агресивен подход към външната си политика.
Първоначално той се пошегува, че Канада е допълнителен щат на САЩ. След това заплаши, че ще си върне контрола над Панамския канал. Тръмп също така повтори желанието си от първия си мандат да притежава автономната датска територия Гренландия, която не се продава.
В неделя Тръмп заяви на консервативна конференция в Аризона, че Панама начислява на американските кораби „смешни, крайно несправедливи" такси за използване на едноименния канал.
След като поемат отговорността за изграждането на канала в началото на 20-ти век, САЩ предават пълния контрол на Панама през 70-те години на миналия век чрез договор. Но тази седмица Тръмп заяви, че ако „ограбването" не спре, ще поиска каналът да бъде върнат на САЩ - макар да не уточни как.
Тръмп добави, че не иска Панамският канал „да попадне в грешни ръце", и конкретно посочи Китай, който има значителни интереси към водния път.
Според данните Китай е вторият по големина ползвател на Панамския канал след САЩ. Той има и големи икономически инвестиции в страната.
През 2017 г. Панама скъса дипломатическите си отношения с Тайван и го призна за част от Китай, което е голяма победа за Пекин.
Панамският канал е от съществено значение не само за търговията на САЩ в Тихия океан - в случай на военен конфликт с Китай, той ще бъде необходим за придвижване на американски кораби и други активи.
Оплакванията на Тръмп относно транспортните такси изглежда отразяват възгледите му за търговията, смята сътрудникът по латиноамерикански изследвания в Съвета за международни отношения Уил Фрийман.
Президентът на Панама Хосе Раул Мулино направи изявление, в което заяви, че каналът и прилежащата му територия принадлежат на страната му - и ще останат такива.
Тръмп гледа и към Гренландия
През уикенда Тръмп заяви в публикация в социалните мрежи, че САЩ „смятат, че собствеността и контролът върху Гренландия са абсолютна необходимост" от съображения за национална сигурност и глобална свобода.
САЩ поддържат космическата база „Питуфик" в Гренландия. Територията е богата на природни ресурси, включително редкоземни минерали и нефт, и заема стратегическо място за търговия, тъй като световните сили се стремят да разширят обхвата си в Северния полярен кръг.
По-специално Русия вижда в региона стратегическа възможност.
Тръмп лансира идеята за закупуване на Гренландия през 2019 г., по време на първия си мандат като президент, но тя така и не се осъществи.
Министър-председателят на Гренландия, Муте Егеде, отговори на последните коментари на Тръмп тази седмица: „Не сме за продан и няма да бъдем".
Въпреки това Тръмп продължи да набляга на публичните си изявления в интернет.
В социалната мрежа „Правда" акаунтът на Тръмп показа изображение на американско знаме, забито в средата на Панамския канал.
Вторият му по големина син, Ерик Тръмп, публикува изображение в X, което показваше как САЩ добавят Гренландия, Панамския канал и Канада към количка за онлайн пазаруване в Amazon.
За Тръмп обещанията да използва могъществото на Америка в своя полза помогнаха да задвижи двете си успешни президентски кампании.
Това беше тактика, която той използва по време на първото си президентство, заплашвайки с мита и изпращане на „въоръжени войници", за да накара Мексико да засили контрола по границата със САЩ.
Въпреки че все още не е ясно какво ще се случи, Дания изрази готовност да работи с неговата администрация.
Тя също така обяви огромно увеличение на разходите за отбрана на Гренландия, часове след като Тръмп повтори желанието си да закупи арктическата територия.