С отпуснатите от банката 460 млн. евро метрото в София представлява нашата най-голяма инвестиция в страната в областта на климата*
Ако трябва да опишем 2024 г. с една дума, тази дума би била “промяна”: политическа промяна, защото над два милиарда души по света се отправиха към избирателните секции, както и
дълбока промяна в глобалния ред,
който през последните 80 години оформяше облика на света, която поражда напрежение в търговските отношения, конфликти и войни.
Икономиката също се променя поради мащабната енергийна революция и ускореното навлизане на изкуствения интелект, което поставя под въпрос сегашния ни начин на работа и на живот. Изменението на климата е причина за все по-чести и по-скъпоструващи екстремни метеорологични явления, докато зеленият преход навлиза в нов етап с нарастваща стопанска доходност и авангардни технологии. Много от тези промени всяват смут, а това, което сме приемали за даденост, сега е поставено под въпрос.
Докато се подготвяме за 2025 г., ние, европейците, трябва да се приспособяваме към тази променяща се среда, да реформираме и опростявяме това, което вече не е целесъобразно, да намаляваме бюрокрацията, да подкрепяме и ангажираме хората и бизнеса и да работим с нашите партньори в търсенето на решения.
Именно това бе смисълът на моите усилия през 2024 г. Поех ролята на президент на Европейската инвестиционна банка - една от най-големите и мощни многостранни финансови институции в света, поделението за финансиране на Европейския съюз, с цел, която бе ясно изразена през първата година от встъпването ми в длъжност: да се вслушвам и да приобщавам.
Посетих столиците на всички държави членки,
за да разговарям с финансовите министри
и държавните ръководители относно ключовите приоритети на Европа и да разбера как екипите на Групата на Европейската инвестиционна банка по места усвояват богатството от идеи и как превръщат местните иновации в конкретни проекти, за да повишат производителността и устойчивостта на нашите икономики и общности.
От пожарникарите от Атина разбрах как финансирането от Групата на ЕИБ за закупуване на дронове за наблюдение помага за потушаване на пожарите, преди те да излязат извън контрол. Разговарях с настанени в социални жилища във Валенсия и Дъблин за промяната, настъпила в техния живот, след като са получили дом, както и с университетски преподаватели от Никозия за преобразяващата сила на образованието. Посетих важни инфраструктурни водни обекти в Барселона, както и лабораториите на европейски иноватори, подпомогнати от ЕИБ с рисков дългов капитал, за да ускорят авангардните изследвания в здравни технологии в Амстердам, Варшава и Копенхаген.
В България над 400 000 души използват софийското метро
всеки ден и така избягват задръстванията, пестейки ценно време. С отпуснатите от ЕИБ 460 млн. евро столичното метро представлява нашата най-голяма инвестиция в страната в областта на климата, като осигурява ефективен и по-малко замърсяващ обществен транспорт.
Видяното и чутото от мен ми вдъхва увереност в бъдещето на Европа и в нашата способност да се справяме с предизвикателствата с решимост и единодействие. В същото време съм убедена повече от всякога, че трябва да положим още усилия, за да могат възможностите за развитие и благосъстояние да бъдат също толкова равномерно разпределени, както дарованията, с които разполага нашият континент.
Новата Европейска комисия ще заработи през този месец, като нейната дейност ще бъде съобразена с докладите на някои от най-уважаваните водещи умове на нашия континент като Марио Драги и Енрико Лета. Групата на ЕИБ ще работи в тясно сътрудничество с комисията и ще насочи инвестициите към
осем основни приоритета с подкрепата на нашите акционери - 27-те държави членки.
По време на моите посещения в столиците на държавите от Европейския съюз техните ръководители споделиха своите очаквания от Групата на ЕИБ. Призоваха ни да правим още повече в областите, в които сме най-добри: да подпомагаме пряко инвестициите и да привличаме финансиране от частния сектор. Поискаха от нас да не се отклоняваме от курса на климатичната банка, да инвестираме повече в жизненоважни за нашата конкурентоспособност иновации и технологии, в сближаване, в жилища на достъпни цени, в селско стопанство и водоснабдяване, както и да подкрепяме секторите на сигурността и отбраната в Европа. Всички тези усилия са в ход, а за 2025 г. имаме три определени приоритета.
Първо, необходимо е да преодолеем разпокъсаността. Крайно време е да интегрираме напълно нашите пазари и да въведем стимули, инструменти и ясна рамка, които да насочат капиталите на Европа към продуктивни инвестиции. Трябва да помогнем на компаниите, идеите и технологиите, родени в Европа, да се развиват и да останат в Европа.
Второ, нужно е да опростим начина на работа в ЕС и да намалим административното бреме, което забавя инвестициите в проекти, които са важни за подобряването на живота на хората и за укрепването на нашите общности.
Трето, нужно е да увеличим финансирането в подкрепа на нашата колективна сигурност и устойчивост и да ускорим производителността и растежа.
Тези три насоки са и сред приоритетите на новата Комисия и имат подкрепата на правителствата от ЕС. Те ще бъдат компасът в работата на Групата на ЕИБ, защото когато финансовите и регулаторните органи работят заедно в баланс с нашите финансови инструменти, Европа може да изкове единство от своето многообразие.
Европа се намира на кръстопът и изборът, който ще направим, ще предопредели нашето място в новия световен ред. Имаме всички основания да бъдем уверени. Демократичните общества са устойчиви тогава, когато съхраняват вярата в своята сила. Крайностите, от друга страна, черпят сили от отчаянието и разединението.
Независимо от насрещните ветрове, няма убедителни причини да се съмняваме в решимостта на ЕС да съгради по-сигурно, процъфтяващо и устойчиво бъдеще за своите граждани. Групата на ЕИБ ще изпълнява стратегическа роля в тези колективни усилия като непоколебим поддръжник на един по-добър свят и ще спомогне за създаването на повече и по-добри възможности за идните поколения.
* Заглавията са на редакцията