80% от чужденците са концентрирани в 10 висши училища, най-вече медицински
През 2024 г. в България има 15 737 чуждестранни студенти, което е 8,6% от всички действащи студенти у нас. Този дял се е удвоил за последното десетилетие, пише в анализ на Институт “Отворено общество”, който се базира на данни на новото издание на рейтинговата система на университетите в България.
През 2024 г. почти 9 хиляди чуждестранни студенти идват от страни извън Европейския съюз (ЕС), а почти 7 хиляди са от страни-членки на ЕС.
Най-много чужди студенти идват у нас от Гърция (20%), следва Великобритания (14%) и на трето място е Украйна (11%). Любопитен факт е, че в страната учат чуждестранни студенти
от всички държави в ЕС с изключение на Малта
В топ 5 на направленията, предпочетени от студентите, идващи от ЕС, са най-престижните медицински направления: Медицина, Стоматология, Ветеринарна медицина и Фармация. Всеки двама от трима чуждестранни студенти от страни в ЕС се записват да учат Медицина и това направление е абсолютен фаворит с почти 4500 чужди студенти. Освен медицински направления студентите от страни в ЕС учат и специалности от Транспорт, корабоплаване и авиация.
По-голямо разнообразие от професионални направления има при студентите от страни извън ЕС. При тях отново фаворитът е Медицина, като един от трима студенти от страни извън ЕС учи това направление. Второто място отново е за Стоматология, като и за тази група студенти 10% избират зъболекарската професия.
Но студентите от страни извън ЕС, освен за медици, учат за администратори и икономисти (14%), както и за компютърни специалисти (9%).
Градовете в България, в които има най-много чуждестранни студенти, до голяма степен повтарят градовете, в които има най-много студенти въобще, и това са София, Пловдив и Варна. След тях се нареждат Стара Загора и Плевен, където има медицински университети.
Чуждестранните студенти у нас учат предимно във висшите училища, които преподават медицина, като 80% от чужденците са концентрирани в 10 университета.
“Ако искаме да продължаваме да увеличаваме дела и броя на чуждестранните студенти в страната,
имаме нужда да разнообразим направленията,
в които ги привличаме, и районите на света, от които ги привличаме - обясни в интервю за “24 часа” ръководителят на екипа, който изготвя рейтинга, Георги Стойчев. - Привличането на повече чуждестранни студенти, особено от райони извън ЕС, е въпрос на държавна политика, не само на усилие на отделните висши училища. Успехът на подобен процес ще зависи и от фактори, свързани с това как функционират нашите дипломатически мисии, как се издават визи.”