Изборите отвъд океана през погледа на трима журналисти от международния отдел на “24 часа”
Евита Смилкова: Републиканец или демократ, син или червен - това беше тема №1 у нас и по света дни преди изборите в Америка. А сред младите в България наблюдавах интересна тенденция, която ме накара да мисля, че вероятно щяхме да отчетем по-висока избирателна активност, ако имахме възможност да гласуваме за президент на САЩ, отколкото при седмия опит за нов парламент, който да направи собственото ни правителство. Иначе отговорът отвъд океана не се забави - Доналд Тръмп срази демократката Камала Харис и циментира властта си поне за 4 години напред.
Докато мнозина си затваряха очите за реалната картина в САЩ и пророкуваха провал за Тръмп, републиканците спечелиха безапелационно във всичките седем колебаещи се щата.
А “новият стар” обяви, че поставя началото на “златен век” за Америка. Закани се да брани гениите на модерното време, да затвори границите за нелегални мигранти и да съживи американската икономика. И само с едно свое изказване наля десетки милиарди в американската икономика, изпращайки цените на акции, криптовалути и фючърси в небесата.
Всичко това недвусмислено показва, че влиянието на Тръмп не е намаляло и хич не е в миналото. А съвсем напротив.
Александър Трайков: Само допреди година никой не можеше да си представи, че милиардерът ще се завърне на бял кон в Белия дом. Та той беше президентът, който едва не докара гражданска война в Съединените щати, след като отказа да признае загубата си през 2020 г. Той отказа да върне секретни документи след края на мандата си. Всичко това му докара 90 обвинения и четири дела на щатско и федерално ниво.
След като нюйоркски съд намери републиканеца за виновен, че през 2016 г. се е опитвал да прикрие връзката си с известната порноактриса Сторми Даниелс, превръщайки го в първия осъждан бивш американски президент, той беше решен това да не се повтори. Тревожни са заявките на Тръмп, че само 2 секунди след като се завърне в Белия дом, ще уволни всички федерални чиновници, които отговарят за делата срещу него. По всичко личи, че светът ще бъде на нокти, докато в Америка властва президент, който е готов на всичко, за да спаси кожата си и да запази властта си.
Мая Божинова: Тръмп е непредвидим политически играч. Досега той е заявил категорична позиция по редица въпроси, но е оставил и много място за тълкуване.
Републиканецът например се закани за едно денонощие
да спре войната на Русия в Украйна. Но как – остава неясно
Ясно е обаче, че Украйна май ще трябва да започне да разчита повече на Европа, било то финансово или военно. Тръмп също така иска войната между Израел и “Хамас” да приключи. Но от риториката му досега личи, че по-скоро би оставил Тел Авив да се разпорежда в Газа. Неясно остава и каква ще е ключовата досега роля на САЩ в големите международни организации като НАТО и ООН, тъй като Тръмп многократно ги е критикувал.
Отношенията с ЕС след 20 януари догодина обаче е повече от ясно, че ще се променят. Тръмп по-скоро ще измести фокуса си към Азия, а Старият континент ще остане от второстепенно значение. Вероятно отново ще влезе в търговска война с Пекин с въвеждането на огромни мита от 60% за китайския внос. Европа също няма да се размине, но ще е с по-малко увеличение - от 10 до 20%. Едно е сигурно - с началото на втория мандат на Тръмп миграционната политика на САЩ ще претърпи пълна промяна, а бетонната стена с Мексико ще изглежда по-висока от всякога, особено през погледа на хората от южната ѝ част.