- Сега всички ще поставят дежурно червени линии, докато паралелно ще вървят преговори за кабинет
- Най-вероятната конструкция за изпълнителна власт е ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, може би "БСП - Обединена левица", също - ИТН
- Резултатите на МЕЧ и "Величие" приличат на едни малки вълнички наказателен вот. Но такива вълнички могат да прераснат в голяма вълна
- Осми предсрочен вот може да роди нещо ново, но и да отнеме бонуса на партиите, който обществото им даде, за да се възстановят от шамара на 9 юни
- Влошиха ли току-що отминалите парламентарни избори положението, или обратното - отлепваме от дъното, г-жо Славкова?
- Този въпрос беше актуален и преди изборите, но очевидно е такъв и след тях. А това показва, че вотът вчера не е дал категоричен отговор какво следва оттук нататък или казано така - след 7-и избори обществото казва отново на партиите -топката е във вашето поле. Просто няма как една политическа партия да вземе мнозинство или да е близо до мнозинство, така че да е по-лесно. Но и обществото не е длъжно да улеснява политическите партии, нали така? Но все пак, за да ви отговоря дали се е влошило, ще видим с това дали има кабинет или не.
Но позволете ми точно тук да посоча отличната работа на социолозите, които със социологическите данни, които представяхме, и анализа им подсказахме на партиите, че формулата ще бъде 7+1+1 и ще има фрагментирано Народно събрание. Така че не би трябвало някой да е изненадан.
- Веднага ви питам за формулата на евентуален бъдещ редовен кабинет, на какъвто впрочем всички само се надяваме през последните четири години?
- Не само се надяваме, а вече и задължаваме. Най-вероятна конструкция от днешна гледна точка е ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, може би “БСП - Обединена левица”, също - ИТН. Такава възможна конфигурация има и математически добър сбор, но и политическа логика.
Всичко обаче зависи от преговорния процес, който тепърва започва, защото имаме и едно стърчащо “ДПС - Ново начало”, което най-вероятно ще изрази претенция да подкрепи един бъдещ кабинет.
- В публичното пространство се носят различни сценарии за кабинет - от суперсглобка през правителство на малцинството с премиер Бойко Борисов до варианта, който споменахте. Къде и кои са червените линии, за които ще е нужен компромис?
- Чухме вече за различни червени линии, повториха се такива от страна на ПП-ДБ още в нощта на изборите - едната е свързана с “ДПС - Ново начало”, другата - с избора на равноотдалечен министър-председател. Макар да смятам, че най-важното в избора на премиер е да е политик с политически опит, който да се заеме с решаването на проблемите ни като държава в политическата криза, в която се намираме в момента. А и да бъде знак към обществото, че политиците няма да се скриват зад експертни фигури или общественици, а ще носят ясно политическа отговорност.
При ГЕРБ-СДС пък червената линия е точно обратното - залагат на това премиерът да е политическа фигура, а не да е равноотдалечен, както настояват ПП-ДБ.
ИТН казаха и преди изборите, и сега - без “ДПС - Ново начало”. В следващите дни всеки ще направи дежурното политическо поведение откъм поставяне на червени линии, докато най-вероятно паралелно ще вървят преговори за съставяне на кабинет.
Връщайки се към въпроса ви, припомням на вашите читатели, че при втория мандат на Борисов също имахме фрагментиран парламент, съставен от 8 политически партии. Тогава видяхме коалиция между ГЕРБ и Реформаторския блок с отделни коалиционни споразумения с АБВ и Патриотичния фронт. И според мен това може да бъде формулата, по която сега да се работи и която ще позволи да се намали напрежението по червените линии. Всеки да си каже и да се чувства уважен.
Но все пак не е роля на анализаторите да сглобяват кабинети, но пък е наша ролята да кажем, че осми поред избори или могат да родят нещо ново на политическата сцена, или бонусът, който обществото даде на партиите на тези избори, възстановявайки се от шамара през юни месец, ще им бъде отнет.
- Понеже всички привиждат в президента Румен Радев и евентуална негова партия това “нещо ново”, което да помете останалите партии, да ви попитам - има ли друга фигура с подобен капацитет?
- Румен Радев стана дежурният заподозрян за такъв митичен нов проект. Видно, че има и обществена подкрепа зад себе си, ако съдим от социологическите данни. Дали обаче Радев ще направи партия към този момент, е повече от ясно, че не знаем. Но е напълно възможно и нещо друго да се появи, защото, ако се случат 8-и предсрочни парламентарни избори, политическите партии сами канят някой да се появи, да промени политическата карта и да даде друго решение на тази политическа криза, което те очевидно не успяват да направят. Поне това привиждам аз в следващи осми предсрочни парламентарни избори.
В проучване на “Тренд” впрочем бяхме задали въпрос на каква цена трябва да се състави кабинет. И знаете ли - над 70% от хората, сред които и гласуващи, и негласуващи, посочват, че кабинет трябва да се състави дори с цената на компромиси. В действителност вероятно ще стане така - какъвто и да е кабинетът, ще е основан на компромиса.
- Ваш колега социолог намекна за евентуални неофициални договорености на Борисов с “Възраждане” в тв студиото на “24 часа” “Избори. На 7-ия път” преди деня за размисъл. Доколко такава прогноза почива на реализъм?
- Да, чух тази клюка, но моето мнение е, че подкрепа от “Възраждане”, или пък от МЕЧ е последното нещо, което ще се търси. Нека припомня и изказването на Борисов в нощта на изборите, че ще търси подкрепа от всички партии без “Възраждане”, ако се стигне до съставяне на кабинет.
“Възраждане” сама по себе си е червена линия и всяко управление ще иска да се брандира като евро-атлантическо, за да бъде и приемливо за евро-атлантическите ни партньори - в това изненада няма. А дали партията на Костадинов ще подкрепя някакви идеи в парламента, защото е съгласна с някакви политики и позиции, също не е изненада, защото такива действия вече видяхме. Но “Възраждане” не я слагайте в сметките, а и самата тя няма интерес от това. Виждаме от демографията на екзитпола, че стават донори например на МЕЧ. По-радикалните, гневните от “Възраждане” са отишли в МЕЧ. “Възраждане” почва да изглежда все по-системна и това е проблем за нея. В този ред на мисли, партията на Костадинов няма да участва в това раздаване.
Въпросът е освен евро-атлантически дали ще се търсят още марки, които да се залепят на евентуален нов кабинет - например анти-ДПС (“Ново начало”). Тепърва ще видим.
- Още един интересен елемент дойде от тв студиото на “24 часа” - според един от социолозите, които бяхме поканили, за съставянето на кабинет е нужно по-скоро личностно напасване, отколкото програмно. Ще се случи ли според вас?
- Политическите партии имат много проблеми, включително и междуличностни. Но е несериозно да се съобразява например съставяне на кабинет с междуличностни проблеми. Нека да се съсредоточат върху обществените, а не върху партийните си интереси, колкото и клиширано да звучи това. Защото след една сглобка обществото им показа червен картон. Нека не рискуват да дразнят повече хората с глупости като личностно напасване.
Ще го кажа така - обществото казва, че трябва да има кабинет, значи наистина трябва да има, но трябва и да изглежда прилично. Да кажем, че това са двете заявки на българите към политическите партии. А дали чисто лично те имат някакви противоречия помежду си след седми поред избори, които въпроизвеждат почти едно и също, смятам, че трябва да са примирени, да благодарят на избирателите си и най-вече да удовлетворят техните желания. Първото е редовен кабинет, каквато е волята на 70% от всички българи и на 60% от гласуващите, както показаха социологически сондажи. Затова всички личностни трепети трябва да бъдат пренебрегнати.
- Всъщност мнозина очакваха още сега политиците да бъдат наказани с още по-ниска активност от тази на 9 юни. Но се оказа, че сме се оттласнали леко от онова дъно. Коя е причината?
- Вижте, силна наказателна акция срещу политиците би имало, ако има нов голям политически проект. Тогава щеше да се види най-ясно какви са щетите по партиите и колко наказани са те. Това е най-ясен измерител според мен. Но на тези избори нямаше такъв субект и голямо наказание нямаше.
Резултатите на “Величие” и МЕЧ по-скоро приличат на едни малки вълнички наказателен вот. Но такива вълнички могат да прераснат в голяма вълна.
- Колко живот давате на 51-ия парламент?
- Нека първо да се случи, да се събере, да видим какъв е стартът. Казвам го, защото няколко пъти бяхме свидетели на кавги и пречки около избора на председател на парламента, които подронваха авторитета на тази институция. Колко дни ще чакаме бял дим за председател, ще бъде също важен детайл. Затова още от първия ден на 51-ото НС, от това как ще протече изборът на негов председател, много ясно ще проличи дали партиите са си научили урока и дали преговорният процес за нов кабинет вече е започнал, или само си говорят през медиите.
Колкото до това колко дълъг ще е животът му, зависи от структурата, приоритетите и колко ясно е написано евентуалното коалиционно споразумение, така че да няма много дребен шрифт, който всяка една от политическите партии да чете, както поиска, клатейки по този начин лодката.
CV
Евелина Славкова е родена през 1989 г. в Сапарева баня
В СУ завършва социология и политически мениджмънт
Работила е в екипите на големи социологически агенции
Съосновател е на Изследователски център “Тренд” през 2016 г.