На площадката на АЕЦ "Козлодуй" работим по планови ремонти на двата блока, строим административна сграда и завод за едрогабаритни детайли от неръждаема стомана, казва председателят на съвета на директорите на енергийното дружество
- Г-н Осиковски, 30+5 за КМС означава, че вие преди 5 г. придобихте малка компания с 30 г. история, но всъщност започнахте от нулата, така ли е?
- Така е, да. Закупихме компания, която беше на площадката на АЕЦ “Козлодуй” - фирма “Комос” с двама основни собственици. В крайна сметка се разбрахме да придобия компанията, защото идвах с моя екип и съвместната работа щеше да бъде трудна със смесване на мениджърски идеи.
- Пет години по-късно казвате - възстановихме си позициите, тоест тези, които имахте с “Енергоремонт Холдинг”. А защо я продадохте, за да започнете отначало?
- Сега ми е по-лесно да го кажа, защото преди бях по-емоционално свързан с тази компания, в нея съм израснал, нея съм ръководил. Тя беше прекалено голяма, създадена, за да обслужва тогавашната българска енергетика с големи производствени мощности, в нея работеха много хора.
При променящата се енергийна среда в България такъв тип компания нямаше място на българския пазар, мястото беше навън. Трябваше да бъде продадена, защото се сля в голяма международна структура и правилният път за развитие беше да стане голяма европейска фирма. Затова казвам сега - върнахме си позициите в частта, в която се създаде вакуум. Изградихме по-малка компания, по-гъвкава, която бързо да реагира на променящата се среда и не е толкова обременена с големи собствености, площадки, огромни заводи със старо оборудване. В момента правим това, което се търси от пазара, по-близко сме до него и сме по-конкурентни. Ако мога да направя сравнение,
тогава карахме огромен кораб в тесен провлак, сега сме с джет - маневрира и бързо стига
- Напуснахте “Енергоремонт” при новите нидерландски собственици - “Дитсман”, но си тръгнахте с екипа, нали?
- Случиха се две неща. След продажбата имах договор с тях да остана поне 18 месеца. Те взеха решение да не управлявам структурата тук, а да съм търговски директор на цялата компания. Договорът беше доста добър и даваше възможности, но семейството ми е в България, а и бях на години. Така че след приключването му прецених, че ще бъда по-полезен у нас. А в “Енергоремонт” започна преструктуриране и голяма част от специалистите бяха съкратени или напускаха. Реших, че това е моментът да се върна.
Купих нещо съществуващо и привлякох екипа, получи се същата синергия, каквато имахме в “Енергоремонт”
- Какво се случи за тези пет години?
- Много трудности преодоляхме, което направи екипа по-силен. Поставих си цели, само че месеци по-късно влязохме в пандемичен период, което за една компания в развитие е тежък удар. Но продължихме и тогава да работим и това сплоти колектива. Не отказвахме работа, независимо каква е и на каква цена, въпросът беше да сме на пазара. Създадохме добър екип и възможности за растеж. Другото беше наемане на хора, правене на точните инвестиции, обяснявахме на клиентите, че не само сме същите хора, но сме и по-добри и мотивирани.
- Къде сте се позиционирали?
- Почти на всички точки в голямата енергетика. На площадката на АЕЦ “Козлодуй” сме, работим по плановите годишни ремонти на двата блока, изпълняваме доста инвестиционни проекти, включително по безопасността им.
- Какво правите по безопасността?
- Изпълняваме проект за модернизацията на системите за аварийна и предупредителна защита на блоковете. Част от проекта е и модернизация на апаратурата за разтоварване и ограничаване на мощността на V и VI блок. Това е най-важната работа, свързана с безопасността им.
- Това е при евентуални непредвидени спирания ли?
- Да, точно затова е апаратурата за автоматичното разтоварване на мощностите. В консорциум с “Хитачи Енерджи” изпълняваме важен проект по разделяне на електрозахранването на атомната централа и държавното предприятие за радиоактивни отпадъци, за да са независими едни от други. Само от изброяването на тези проекти разбирате за каква отговорност става дума.
- Имате подписан меморандум с “Уестингхаус”, но той не е за блоковете в Козлодуй, а изобщо за реактора АР-1000. Означава ли, че евентуално ще партнирате на американската компания не само у нас?
- Абсолютно вярно. Такива споразумения имат 21 наши компании. Предстои одит на компанията ни, но ние сме минавали през такива одити, смятам, че ще продължим напред. Влизането в тяхната листа означава, че се обръщат към нас при проектите им в Европа. “Уестингхаус” има доста амбициозна програма за ядрени блокове в Източна Европа.
- Би трябвало да преговаряте и с “Хюндай”, която беше избрана за изпълнител на VII блок. Правите ли го?
- Водим активни разговори, на конференцията в София, която беше преди няколко месеца,
ни презентираха като техен стратегически партньор
Според мен този процес ще бъде доста по-активен след уреждането на техните ясни ангажименти по участието им в строителството на VII блок.
- Извън ядрената енергетика работите и в Маришкия басейн.
- В момента изпълняваме тригодишен договор за ремонт на тежко минно оборудване в “Мини Марица-изток”. Това оборудване трябва да е изрядно, за да осигурява въглища поне на централите, които работят, а хоризонтът е 2038 г.
- Не мислите да напускате Маришкия басейн при зеленото му преструктуриране?
- Каквото и да се случи, ние сме позиционирани там. Смятам, че при закриване на едни възможности ще има други. Има финансиране от Европа не само за рекултивация на терените. За професионалисти и фирми, които си разбират от бизнеса, винаги ще има място. Говори се за изграждане на индустриална зона там, ние бихме могли да сме полезни.
- Партнирате си с големите индустриални компании, какво им предлагате?
- Те имат нужда от планова поддръжка на основните им съоръжения, което е нашата работа. В “Аурубис” следващата година се предвижда голям ремонт, очакваме в “Лукойл” догодина да има спиране на инсталация за ремонт за кратко време. С ЕСО, “Булгартрансгаз”, НКЖИ работим по подстанциите им, като си партнираме със “Сименс” и “Хитачи”.
- Какъв е оборотът на компанията?
- Тази година ще бъде около 30 млн. лв. Започнахме с под 1 млн. лв. Това е резултатът.
- Защо излизате извън България с проекти в Гърция?
- В Гърция сме с партньор, с който се познаваме отдавна, той има фамилен бизнес с пропан-бутан, имат кораби. Колкото и да е изненадващо за България, дяловете ни са 50 на 50. Тъй като в Гърция има дефицит от професионални фирми в областта на енергетиката, решихме да направим синергия - да ползваме контактите на нашия партньор и възможности на пазара, а от наша страна са опитът и работата. Това даде бърз ефект. Тази година изпълнихме два отговорни проекта. Единият е за доставка и монтаж на охладителна кула за ТЕЦ на остров Крит, поръчител е тяхната национална енергийна компания PPC. Вторият е производство и монтаж на метални конструкции за сградни подстанции за електроразпределителна компания. Пред сключване на договор сме за изграждане на сградни корпуси и съоръжения за нуждите на гръцките военно въздушни сили.
- Какви са целите за следващите пет години?
- Първо да сме живи и здрави и да могат младите да са по-активни.
- Вие подготвяте наследник?
- Надявам се синът ми да е по-активен, след като завърши второто си висше образование по топло- и ядрена енергетика в Техническия университет. Първото е икономика в Лондон, прибра се в България, работи в компанията.
Той работи на ниско ниво, защото все още учи. Дали сме му два малки проекта. Трябва да извърви своя път на израстване.
В бизнеса искам да завършим проектите, които сме започнали на площадката на АЕЦ “Козлодуй”, да построим там административната сграда и завода за производство на едрогабаритна детайли от неръждаема стомана. Надявам се да започнат големи проекти, в които да намерим мястото си.
Може да разширим бизнеса и в други страни, имаме доста запитвания от Европа, но мащабът на компанията не ни позволява да излезем извън Балканите.
CV:
Инж. Теодор Осиковски е член на борда на директорите на “Енергоремонт Холдинг” от 2000 г., от 2004 г. е изпълнителен директор, а от 2007-а е главен изпълнителен директор и член на управителния съвет. През 2017 г. “Енергоремонт Холдинг” е продаден на нидерландската компания “Дитсман”. През 2019 г. чрез своето дружество “Евро Техноконсулт” Осиковски прибавя към своето портфолио новото енергийно дружество КМС. Той е член на УС на “Булатом” и на ББКЕ.