През последните 4 години населението на Калифорния е намаляло с половин милион - в щата са се заселили по-малко новодомци, спад има и в нивото на ражданията. Пандемията е сред причините, но основните си остават бездомниците, недостъпните жилища и високите разходи за живот.
Някои от тези проблеми съществуват от десетилетия. Но Калифорния не може да се справи с тях, въпреки че щатът е икономически най-силен в САЩ. Защо, пита в репортаж германската телевизия АРД в репортаж. “От едната страна на улицата можете да видите многомилиардни компании като Netflix и Google, а от другата - бездомни наркозависими, които живеят на палатки”, обяснява пред германската телевизия бивша жителка на щата.
През тази година Сан Франциско ще инвестира над 800 милиона долара в програми, с които се опитва да намали броя на бездомниците - с тези пари се осигуряват жилища за хиляди хора. Но това едва ли е достатъчно, защото цените не спират да растат, а много хора продължават да губят домовете си. Средната цена на жилище в щата е около 900 000 щатски долара - около 2 пъти повече от средната цена за САЩ. През последните години закупуването на жилище се усложни и покрай повишаването на лихвените проценти и условията, свързани с взимането на кредит. Ако преди две години изискването за получаване на заем за жилище са били 85 000 долара среден доход, днес се изискват вече 230 000 щатски долара. Наемите също хвърчат нагоре.
Сложната регулация за ново строителство става проблем, защото оскъпява имотите. Друго предизвикателство е, че много от заможните местни хора не желаят да имат по-бедни съседи и протестират срещу плановете за изграждане на нови жилищни сгради на достъпни цени.
Хората напускат Калифорния и заради високите разходи за живот. Цените на бензина и храната, а оттам и на данъците са значително по-високи от средните за САЩ.
В интервю за “Лос Анджелис Таймс” демографът Ханс Джонсън от Института за обществена политика казва: “Калифорния вече не е предпочитаната дестинация, както преди”.
(От “Дойче веле”, със съкращения)