В България се заговори по-сериозно за климата. Засега разговорите са най-вече насочени към безводието, горските пожари и градските горещи острови - кризисни явления, които ни притискат, очевидни са и предизвикват основателна тревога. И трите са познати от времето, в което са се появили гори и градове.
Начинът, по който климатичните промени обаче се проявяват, е през увеличаване на силата и честотата на тези явления. С други думи, твърдения от типа “то винаги е имало климатични промени” са празни фейсбук приказки. Нещата са доста по-сложни и е редно да се занимаем с климата много по-сериозно.
1. Климатичните вариации трябва да се предвиждат при почти всяко строителство, независимо дали те са свързани, или не с климатични промени.
Ние ги пренебрегваме, строим неадекватно и ни излиза двойно.
2. Климатичните промени засилват тези вариации. Тоест ставаме свидетели на по-сериозни и по-чести наводнения, горещи вълни, засушавания и съответно пожари. Трябва да предвиждаме тази промяна и да строим в съответствие с по-тежките сценарии за бъдещето. Не го правим.
3. Извършваме климатични престъпления. Сред тях са: застрояване на дерета, запечатване на “попивни площи” (полите на Витоша), зариване на ретензионни водни обеми (например Боянското блато), строеж на високи сгради насред охладителни въздушни коридори, черни фасади, бетониране и покриване на реки, ненужно разрастване на градската площ (Бистрица и др.).
Това са здравни и икономически престъпления, които обаче не фигурират никъде като престъпления.
А те са престъпления, защото водят до намалена работоспособност, влошено здраве и огромни финансови загуби.
4. Климатичните промени имат и други измерения, свързани с океана и морето, с езерата, реките и биоразнообразието. Те са по-отдалечени от всекидневието ни и ни е по-лесно да ги пренебрегваме. Но са по-сериозни.
Засега добрата новина е, че темата за климатичните промени, изглежда, постоянно се врязва в медийните разговори, сред научните среди и сякаш дори и сред политическите елити.
* Авторът е бивш министър на околната среда и водите. Мнението е от фейсбук.