Няма начин да не го познавате - той се появява вече 35 години във всички български медии като социолога, който осмисля появата на всяка нова власт до напускането й и идването на следваща от промяната на 10 ноември 1989 г. чак до днес. Андрей Райчев нерядко е и сред съветниците на политици от най-висок ранг.
След два дни навършва 69 години, които не смята да отбелязва пищно. В този пореден труден етап от политическата криза в страната, в която политиците не намират път едни към други, помолихме именития изследовател да сподели с "24 часа" кои са предшествениците им, които го вълнуват и до днес и защо.
Захари Стоянов започнал като овчар, а стига до Съединението
Знаете ли кой е председателят на Народното събрание, направил известна тъща си? Това е Захари Стоянов, а тъща му е баба Тонка, защото е женен за дъщеря й. По тази причина я е описал, без да спомене, че му е тъща.
Самият Захари Стоянов е много интересен човек, израснал от самата българска земя. Започва като овчар и замалко да си остане овчар, но бяга. Не се връща само по една причина - че си е загубил калпака и ще му се смеят цял живот. Като млад не е и грамотен особено, но чете. На френски се учи по надписите в Русе, преписва си ги и оттам научава думички.
Не престава да е краен и когато става политик. Бори се за свободата като за окото си.
Малцина знаят за огромната му роля в Съединението - неговият комитет го прави. По-късно става стамболовист, а със Стамболов е приятел още от детинство - двамата са вдигали първо Старозагорското въстание, а после и Априлското. Покойната поетеса Миряна Башева все едно него описва в стихотворението си "Непримиримите":"към земята строго отвесен". Той наистина е "строго отвесен", дори и когато умира.
Андрей Ляпчев помири непримирими "со кротце, со благо"
Андрей Ляпчев, премиер в 3 правителства, е българският политик между двете войни, който ме вълнува. Заварва една абсолютно разкъсана от Гражданската война страна. И със своето известно "Со кротце, со благо и со малце кьотек" успява да помири македонци и антимакедонци, комунисти и антикомунисти, фашисти и антифашисти. Страната ни е ограбена, бедна, националният идеал е рухнал, току-що е потиснато комунистическо въстание, убит е Александър Стамболийски, има военен преврат, и не само военен. Но след Цанков той успява за 4-5 години да нормализира страната, макар че тогава избухва и другата, световната криза.
Андрей Луканов отдаваше властта на парчета, после и двете страни го намразиха
Той е един от хората, които демонтираха тоталитарното управление у нас и осигури мирния преход. Забележителен е с чудовищната доза ненавист, която пое, а накрая го и убиха.
Но всъщност неговото семейство е живото доказателство за това, че и дума не може да стане за греховете, които му вменяваха. А главното българско обвинение е "Краде!". Абсолютно невярно за Луканов.
Луканов демонтира Държавна сигурност. Създаде СДС и не в онзи глупав смисъл - "конспиративно", за който го обвиняват. Просто разчисти пътя на СДС - даде им вестник, сграда, даде им свобода и най-главното - легитимира ги на Кръглата маса.
БКП, която сама свали Тодор Живков, беше в инициативата и избра интелигенцията да гарантира мирния преход, макар да плати после висока цена за него. Луканов го възненавидяха и свои, и чужди. Когато човек прави такава дълбока реформа, той сключва особена сделка с противника - време за власт.
Той забавя процеса, печели време, но пък си плаща за това, като отдава властта на парчета. И когато това свърши, тогава и от двете страни го намразват. Едните, защото са си загубили времето, другите, защото са загубили властта.
Особено важно е, че Луканов не настъпи националистическата карта, която комунистите в Сърбия изиграха. Ако беше тръгнал да прави национализъм, България щеше да плати огромна цена за това.
Иван Костов завърши приватизацията и осигури западнизацията
Четвъртият забележителен политик е Иван Костов, който прекара България през много тежък период. Тежък беше и за него лично - едва управляваше държавния кораб. Завърши обаче приватизацията и осигури западнизацията. Тъкмо това осигури преминаването на България в другия геополитически лагер. Но тогава въпросите не бяха още решени.
Костов наследи една вече рухнала държава. Направи прехода, вярно криво, но го завърши.
Сакскобургготски изигра ролята на Бонапарт
Симеон Сакскобургготски излекува по забележителен начин страната от гражданска война. Нямаше друг кой да го направи освен него, защото комунистите нямаше да приемат това месианство, те и него не приеха и го сатанизираха от страх. Той беше самият символ на миналото, който успя да направи брак между бившите и бившите бивши - бившите бяха комунистите, а бившите бивши - антикомунистите. Той изигра ролята, която изигра Бонапарт, когато успява да прекрати революцията.