Кои общини се представят добре извън най-големите
Институтът за пазарна икономика анализира 265-те общини у нас по 30 ключови индикатора, разпределени в шест категории – икономика и инвестиции, пазар на труда, местни финанси, демография, здравеопазване и образование.
Общинските профили позволяват да се отправи задълбочен поглед към процесите във всяка една община, базиран на последните налични показатели за социално-икономическото развитие на местно ниво. ИПИ публикува анализ за “четири истории на успеха от различните краища на страната”.
Смолян - традиционно добро образование
Община Смолян и близките общини се открояват с традиционно много високо качество на основното и средното образование.
Зад това стоят много причини – засилена комуникация между училищата и регионалното управление на образованието, активно участие на родителите в образователния процес, сравнително голям брой учители, които също са добре мотивирани и заплатени, както и високо финансиране за образование.
Резултатите са видими – средната оценка на ДЗИ по БЕЛ и по математика през 2023 г. е 4,3, което нарежда общината съответно на 20-о и 21-о място сред останалите общини на тези два изпита.
Седмокласниците в Смолян също се представят добре, като на НВО по математика те изкарват средно по 36,7 точки, с което общината се позиционира на 27-о място сред 265-те общини.
Образователната структура в Смолян също е благоприятна – делът на населението на 7 и повече години с основно и по-ниско образование според преброяването през 2021 г. е 25,1%, нареждайки общината на 49-о място, а делът на висшистите е 13-ият най-висок – 27,5%.
На фона на добрата образователна картина и добрия достъп до здравеопазване Смолян има сериозни демографски предизвикателства.
Елин Пелин - логистика в периферията на София
Община Елин Пелин е една от най-добре представящите се в почти всички индикатори в категориите “Икономика и инвестиции” и “Пазар на труда”. Общината е на 19-о място по добавена стойност през 2022 г. с 552 млн. лв., а при съотнасяне към населението тя се нарежда на 8-о място с по 24 120 лв./човек.
За 2022 г. Елин Пелин се нарежда и в челната десетка по преки чужди инвестиции с натрупване (6-о място с 489,4 млн. евро) и разходи за придобиване на дълготрайни материални активи (9-о място с 311 млн. лв.).
Високите инвестиции и добавената стойност се отразяват много благоприятно и на пазара на труда, като към 2022 г. Елин Пелин има 13-ата най-висока брутна месечна заплата у нас – 1732 лв. – както и 5-ото най-ниско ниво на безработица – 2,4%.
Основната причина зад доброто представяне на общината е ролята ѝ като логистичен център за много от големите търговски вериги у нас, които са изградили основните си складове на територията.
Демографският профил също е сравнително благоприятен предвид сравнително високия дял на населението в трудоспособна възраст и относително ниския дял на 65 и повече години. Естественият и механичният прираст в общината са по-слаби, макар и по-скоро добри спрямо повечето общини.
От гледна точка на здравеопазване общината се представя добре – наличността на лекари и болнични легла е по-висока спрямо повечето общини, а на една аптека се падат по 1430 души, което нарежда общината на 18-о място по този индикатор. Елин Пелин е сред общините с най-нисък дял на неграмотните – 0,4% (26-о място).
Сопот - ролята на военната промишленост
Добавената стойност в община Сопот за 2022 г. е 268,8 млн. лв. – 44-ата най-висока у нас.
Сопот е и на 44-о място и по приходи от износ на нефинансовите предприятия с по 246,1 млн. лв. Инвестициите в дълготрайни материални активи за 2022 г. са по-скромни – 55 млн. лв., което нарежда общината на 63-о място. Според добавената стойност спрямо населението общината се нарежда на трето място през 2022 г. с по 32 388 лв./човек.
Основната причина за силното икономическо представяне е наличието на голям завод за боеприпаси, който печели от резкия скок в търсенето покрай войната в Украйна.
Но дори и преди конфликта това предприятие има значителна роля за икономическото благосъстояние на общината. Например пазарът на труда в Сопот е изключително благоприятен – наетите по трудово и служебно правоотношение са 6313 души или 88% от населението на 15 и повече години - вторият най-висок резултат в страната. Това до голяма степен се дължи и на факта, че ежедневно към общината пътуват почти 2900 трудови мигранти (според преброяване 2021 г.), което е признак за притегателната сила на местната икономика.
Балчик - туризъм и зелена енергия
Балчик съчетава два особени общински профила – туристическа община на Черноморието, както и център на развитие на вятърната енергия, която е силно застъпена предимно в Североизточна България.
Тези й характеристики играят роля Балчик да се представя относително добре по всички индикатори в категорията "Икономика и инвестиции". Добавената стойност за 2022 г. е 200,4 млн. лв. (54-о място), а спрямо населението – 12 602 лв./човек (28-о място). И пазарът на труда е благоприятен – безработицата през 2022 г. е 3,9% или 36-ата най-ниска у нас, а средната брутна месечна заплата е 1390 лв. (60-о място).