Има данни, че икономиката ни се ускорява
През 2023 г. реалният икономически растеж на България се забави значително до 1,8% спрямо 3,9% през 2022 г. Това беше очаквано развитие, но положителното е, че България за пореден път опроверга песимистите и избегна рецесия въпреки слабия растеж на много от експортните ни пазари.
За настоящата 2024 година практически всички прогнози залагат на ускорение на българската икономика и данните за първото тримесечие потвърждават тази тенденция. Икономическият растеж се засили от 1,5% през третото тримесечие на 2023 г. до 1,9% през първото тримесечие на 2024 г. и конюнктурните данни от последните седмици показват, че тази тенденция продължава и през пролетта.
Износът отново расте
През последните 13 месеца износът отчиташе спад в номинално изражение, най-вече заради намалението на търсенето и цените на основни експортни продукти и суровини – включително ток, зърно, олио и т.н. Слабото търсене и ниските цени намалиха значително паричния поток от експорт, като в някои месеци се отчиташе над 20% на годишна основа.
Обаче през април 2024 г. статистиката отчете растеж на износа от близо 8% на годишна основа – това е първи растеж след 13 месеца постоянен спад. Значително се увеличава износът към другите страни от Европейския съюз, но и износът към трети страни леко помръдва нагоре. Все още нямаме детайлни данни по страни и продукти, но по всичко личи, че експортните пазари излизат от едногодишната слабост – данните за европейската икономика също сочат ускорение на растежа.
Туризъм и услуги се възстановяват
След девет месеца спадове секторът на услугите отново отчита растеж през първите три месеца на 2024 година според новите данни на националната статистика за бизнес услугите. Като цяло растежът на услугите през март е 3,2% на годишна основа, като най-бързо увеличение отбелязва секторът “Хотелиерство и ресторантьорство” с 9,4% на годишна основа и IT секторът, който расте със 7,9%.
Ако разгледаме по-детайлните данни, виждаме, че растежът на сектор “Хотелиерство и ресторантьорство” се движи най-вече от туризма – индексът на подсектора “Хотелиерство” расте с астрономическите 16,9% на годишна основа. Това се потвърждава и от други данни за туризма – например приходите на хотелите също растат с двуцифрен темп на годишна основа, а броят на чужденците, посетили България през април, е почти 800 хиляди и не само че расте на годишна основа, но вече устойчиво надминава нивата от преди пандемията.
С влизането на България във въздушния Шенген тази тенденция ще продължи, но трябва да се положат усилия и за бързо влизане в сухопътния Шенген, за да увеличим туристите от съседните страни.
Строителство и продажби на дребно нагоре
От началото на годината строителството отчита устойчив растеж, макар че има леко забавяне от 4,3% растеж на годишна основа през февруари до 2,8% на годишна основа през април.
Основен двигател са специализираните строителни дейности и строителството на съоръжения, докато строителството на сгради няма значима промяна – интересно е, че през миналата година беше точно обратното, като сградите движеха сектора, а инфраструктурните обекти отчитаха спад. Предвид на бума в ипотечния кредит и заложените рекордни капиталови разходи в бюджета, строителството ще продължава да се движи нагоре през следващите тримесечия.
Продажбите на дребно се увеличават – това не е учудващо предвид постепенното намаление на инфлацията и увеличението на заплатите.
Най-трудното за домакинските бюджети премина през последните две години и сега
постепенно заплатите надминават инфлацията,
увеличавайки реалното потребление. Интересно е, че предварителните данни за април сочат скок на потреблението от близо 10% в реално изражение – много по-висок от нормалните 2-3%. Но не бива да правим прибързани изводи за бум на потреблението, тъй като месеците април и май се влияят от датата на Великден в съответната година. Във всеки случай, потреблението се ускорява и това ще продължи предвид на очаквания растеж на пенсиите от 1 юли.
Индустрията преодолява спада
След силната 2022 г. индустрията отчете 16 месеца на слабост заради спада на външното търсене и на цените на международните пазари. В някои месеци през миналата година се отчиташе спад от близо 12% в реално изражение, движен най-вече от срив на енергетиката и добивната промишленост - което е логично, тъй като енергийната криза си отиде и търсенето на електричество на международните се срина.
Положителното е, че по последни данни спадът на промишлеността е едва 0,3% на годишна основа, най-нисък от 16 месеца насам.
Добивната промишленост продължава да отчита сериозен спад от 7,7%, преработващата промишленост отчита спад от 1,9%, който е най-нисък от 8 месеца насам, енергетиката вече отново отчита растеж.
Отново трябва да имаме предвид, че датите на Великден и отпуските покрай ученическите ваканции влияят на индустрията, но както вървят тенденциите, секторът ще се върне към растеж през второто полугодие.