Гласове се разпръскват към малките партии - интересна е битката “по крилата”, не само в центъра на терена
В навечерието на неделния вот 2 в 1 поканихме в предизборното тв студио “50-и парламент, 5-и евровот” на “24 часа” Боряна Димитрова от “Алфа рисърч”, Димитър Ганев от Изследователски център “Тренд”, Добромир Живков от “Маркет линкс” и Първан Симеонов от “Галъп интернешънъл болкан”. Четиримата коментираха данни от последните си проучвания и тенденциите за изхода от вота. Зададохме им следните въпроси:
- Каква избирателна активност да очакваме на 9 юни?
- Засега лидерът е известен, но интригата е кой ще е вторият - към момента три формации на дистанция десети от процента помежду си влизат в битката. Кой ще е победителят?
- Колко и кои партии прескачат бариерата и има ли шанс за 7-и?
- Какви са сценариите за коалиции и съставяне на стабилен кабинет?
- Да очакваме ли нови предсрочни парламентарни избори наесен?
- Откъде може да дойдат изненади?
Димитър Ганев, "Тренд": При нов вот наесен яви
ли се играч да уплътни разочарованието, електоралната картина рязко се сменя
Не изключвам конфигурацията, която ни
управляваше досега, да се запази като мнозинство
Не очаквам много по-висока или много по-ниска активност на 9 юни в сравнение с предходните избори. Не бих се учудил, ако при ниската избирателна активност на евровота подредбата на парламентарните избори да се окаже една, а на европейските - друга.
Голямата промяна от април 2023 г. до предстоящите избори е в коалицията ПП-ДБ. Най-негативната динамика се е случила при тях.
Изобщо не изключвам тази конфигурация, която ни управляваше досега, да се запази като мнозинство. Точката на отношения между ГЕРБ и ПП-ДБ преди изборите през април 2023 г. беше по-ниска от тази в момента. И въпреки това направиха сглобката.
Скептичен съм, че може да се стигне до разцепление между ПП и ДБ, ако една от партиите подкрепя управлението на ГЕРБ и ДПС. Те вероятно осъзнават, че ако някоя от тях влезе във властта, другата ще остане легитимният изразител на тази общност.
Предсрочни избори наесен не са изключени. Но да не подминаваме факта, че имаме ясно изявен лидер, който вероятно ще завърши изборите с двуцифрена преднина пред втория. А отговорността върху първия за съставянето на кабинет е много сериозна.
Има огромно поле за наказателен протестен вот и това със сметките “кого и как да изтощя”, “какво ми е по-удобно тактически и стратегически”, наесен или по-нататък, е дърпане на дявола за опашката. Толкова е голямо полето за наказателен вот, че ако се яви легитимен играч, който може да уплътни част от това пространство, електоралната картина няма да има нищо общо с тази, която коментираме в момента.
Боряна Димитрова, "Алфа рисърч":
Огорчени от удари под кръста и непристоен език, избиратели търсят периферни партии - това вдига активността
Хората чакат управници с чувство за мисия и отговорност, които пазят достойнството на партньорите си
Има леко повишаване на интереса към двата вота в неделя от около 2,5% в хода на кампанията.
Сигурното е, че се запазва сериозна дистанция между първия - ГЕРБ, и клъстер от още три партии - "Продължаваме промяната","Възраждане" и ДПС. ГЕРБ запазва резултата си, но няма пробив.
Според проучването ни "Има такъв народ" ще бъде представен в 50-ия, а вероятно и в Европарламента.
Най-често в хода на кампанията следим къде ще отиде конформисткият вот. Обикновено го взима победителят и така се окичва с по-съществена от очакваната победа. В момента обаче съществен дял от вота се разпилява за малки партии. Извън по-големите 6-7 остават около 20-ина малки, за които регистрираме ръст.
Две неща тук си струват да бъдат отбелязани. Първо - малкият ръст на избирателната активност може да не се дължи на центъра, където е мачът, а на периферните играчи, всеки от които мобилизира по малко гласоподаватели и вдига общия брой на гласувалите на изборите.
Второ - предстои да видим дали след 3,5 г. без съставяне на правителство, с много удари под кръста и непристоен език, хората търсят периферни играчи, в които да излеят протестния си вот. Това ще е пореден червен картон за политическото статукво.
Никак не ми се иска да говоря за следващи предсрочни избори. Ротационното правителство беше един шанс за България да покаже възможност да управляваме през баланси, цели, близост на програми. За жалост, политическият елит не ни показа нито чувство за мисия, нито за отговорност, нито елементарно пазене на достойнството на коалиционните партньори. Затова не виждам защо, ако първия път са влезли в този съюз с надеждата, че ще могат да управляват заедно и не са успели, да повторят.
Ако можем да видим ново поколение политици, няма невъзможни неща. Засега оставам здравословен скептик.
Но нека обобщя: съдбата обича смелите.
Първан Симеонов, “Галъп интернешънъл болкан”: “Под радара” текат процеси, които на 9-и може да избият неочаквано
А ако войната в Украйна ескалира, западната рамка може да стане по-рестриктивна
Малки играчи може да пробият от неподозирани места. Едно такова любопитно място е и “Не подкрепям никого” - любопитно е колко ще гласуват така и какъв знак дават. Не е изключено да пробият формации, които въобще не забелязваме. Казвам това, защото в страната се развива и тече политическа активност на други нива, която често остава под радара и е много далече от медийния мейнстрийм.
Интересно ще е и преференциалното състезание, ако се отчита правилно - например поколенческите битки в БСП и в ПП-ДБ могат да дадат знаци. Хич не е изключено “Възраждане” да се възползва от наказателния вот и да избие още над този клъстер, за който говорим всички. Не е изключено и ДПС да покаже добър резултат. Също - ПП-ДБ да направи любимото си втвърдяване в последния момент.
Важно е колко монолитна ще е след изборите ПП,
ако Борисов ги покани да направят правителство. И тогава, ако покажат признаци на вътрешно напрежение, може Борисов да реши да отиде на следващи избори, с които да ги минимизира съвсем. На ПП-ДБ опозиционната роля би им била много сладка. Обаче те ще излязат виновни, в случай че Борисов тръгне с ДПС, а той едва ли иска да го прави. При нови избори може да сработи
ефектът “който е тръгнал да пада веднъж, продължава да пада”
А вероятно Борисов далеч по-добре е уловил тези ефекти от мен.
Главният фактор обаче е навън - ако войната в Украйна ескалира, тогава и западната рамка, в която уж България пребивава, може да се окаже много по-рестриктивна.
При варианта Борисов да управлява с ДПС тези 60-70 процента, които искат промяна, си стоят. И на едно такова управление няма да му е много комфортно, колкото и да е легитимно на базата на изборния резултат.
Добромир Живков, "Маркет Линкс": Идните 2-3 г. ще има турбуленции и политинженерство
Не е нужно да се вайкаме - ще намерим начин да стигнем до политическа стабилизация
Ако въпреки шестите поредни избори обществото привиква с режима на непрекъснатото гласуване, това означава, че в него има устойчива част, на която не ѝ е безразлично накъде отива държавата.
Вотът към малките формации явно е наказателна акция срещу невъзможността на основните партии да формират стабилно управление. Това обаче е и наказателен вот срещу статуквото, което 15 години управлява страната.
Според мен в следващите 2-3 години ще видим турбуленции по оста смяна на поколенията в политиката и на политическия елит. В този смисъл тълкувам 50-ия парламент като междинен резултат.
Политическото инженерство според мен ще се разгърне в следващите години. А консервативният вот ще търси своя нов и по-млад носител. Не е добре това да означава чести избори, макар да не го изключвам.
Не е нужно да се вайкаме. Според мен ще намерим начин да стигнем до политическа стабилизация.