- В списъка на одобрените проекти с МРРБ има 4 за близо 7 млн. лв. с ДДС, подготвяме още няколко
- Електронната борса на традиционни продукти и услуги от Еленския Балкан работи много добре, но проектът приключи - в момента обмисляме как дейността да продължи по-добре
- Разкрихме две нови социални услуги – центрове за настаняване от семеен тип за възрастни с физически увреждания
- Г-н Млъзев, разкажете с какво е свързан празникът на града и дългогодишната традиция да го отбелязвате в деня на св. Константин и Елена.
- Празникът на Елена ще отбележим вече за 35-и път. Свързан е с Деня на светите равноапостоли св. св. Константин и Елена и за първи път е отбелязан през 1990 г. Оттогава всяка година на този ден в слънчево, в дъждовно време еленчани празнуват. Денят традиционно започва с празнична литургия, с която
отправяме молитви за здраве, мир и благоденствие към нашите небесни покровители
Легендите за основаването на града са различни. Любимата ми е тази за момата Елена от Къпиново и момъка Самуил от Твърдица. Когато женихът отива да вземе невестата си, на връщане в околностите на Елена сватбарите са пресрещнати от турска потеря и почти всички са избити.
Малкото останали живи възрастни хора се заселват тук и наричат поселището Елена в чест на посечената невеста, а местността - Самуилец.
Има и друго предание - за царица Елена, което Георги Сава Раковски описва в своя "Горски пътник", като казва за града, че носи името на царица Елена, съпруга на цар Асен. Можем да търсим основата на празника също и в легендата, че старата черква "Свети Никола" била осветена на празника на светите равноапостоли Константин и Елена, затова селището било наречено Елена.
- Елена посреща своя празник с прекъсната заради ремонти основна пътна връзка. Каква част от дейностите вече са изпълнени и кога се очаква да приключи реконструкцията в Боаза?
- Дълго време очаквахме този ремонт и когато най-после работата започна, се оказа, че ни създава неудобства. Не се оплакваме, защото в крайна сметка ще се случи нещо хубаво.
Не мога да се ангажирам с точна прогноза кога ще приключи, макар че сме в постоянна връзка с възложителя и изпълнителите на ремонтните дейности.
Има редица пречки, защото проектът е твърде остарял – изработен е преди 7-8 г., а в това време състоянието на пътя допълнително се е влошило, възникнала е потребност от извършване на непредвидени строителни работи. Все пак се
надяваме, че до края на юни или средата на юли
дейностите ще приключат
и ще имаме обновена пътна връзка за активния туристически сезон.
- Има ли риск за туристическия сезон в Еленския Балкан?
- Според мен няма такъв риск и това се доказа от отминалите великденски празници, когато градът ни отново беше пълен.
Осигуреният обход - ремонтираният път през селата Плаково и Средни колиби, макар и тесен, се оказа приемлив вариант.
Искам да призова настоятелно всички, които пътуват оттам, особено които не са от нашия град, да бъдат изключително внимателни, за да не се помрачава плануваната им почивка. Надявам се, че ще бъде пуснат основният път до старта на активния туристически сезон.
Ако не, ще ни е нужно още малко търпение и внимателно, толерантно и безопасно шофиране.
- Влязохте в новия мандат с амбициозна програма във ВиК сектора. Посочете основните проекти и какви проблеми ще се решат с реализацията им?
- Намаляването на загубите и осигуряването на допълнителни количества качествена питейна вода са приоритетна задача за този мандат, говорейки за инфраструктурата.
Пооправихме пътищата до малките селца и махали през изминалите години. Това оживи пазара на имоти и повиши инвеститорския интерес, най-вече към изграждането на семейни хотели, къщи за гости и ваканции.
Съответно потреблението на вода се увеличи, а същевременно засушаването е факт. В последните години имаме режим на водоподаване, особено там, където се разчита на местни водоизточници.
Конкретно: в ход е и до края на годината трябва да приключи реконструкцията на водопроводните мрежи в двете най-големи села в общината – Константин и Майско. Финансирането е по Програмата за развитие на селските райони 2014-2020.
Друг много важен проект е изграждането на допълнително водоснабдяване за с. Майско от водоизточник в близост до с. Треновци. Много бяха административните пречки, но предвиждаме през настоящата година вече да стартира изпълнението на строителните работи.
Друг важен обект е цялостният ремонт на ул. "Иван Момчилов" в град Елена. Той включва
подмяна на почти 1,2 км подземна инфраструктура
Във връзка с ремонта на път II-53 предвиждаме реконструкция на довеждащия водопровод и вътрешната мрежа на улица "Разпоповци" на обща стойност почти 2,4 млн. лв. с ДДС.
Там имаме избран изпълнител и строителните работи могат да започнат всеки момент. Реконструкцията на водопроводната мрежа в с. Мийковци е на обща стойност над 2,8 млн. лв. с ДДС.
Предстои провеждане на процедура за избор на изпълнител, а прогнозният срок за приключване на ремонтните работи е до края на 2025 г.
На етап проектиране са допълнителното водоснабдяване за улиците "Шейтани", "Пърчовци" и "Новачкини", актуализация на проекта за водоснабдителната система на ул. "Чукани", реконструкцията на довеждащия водопровод за селата Средни колиби и Раювци.
Прединвестиционни проучвания се предвиждат за Буйновци, Илаков рът, както и за с. Балуци
Реконструкцията на Бадевския довеждащ водопровод за Елена е друга много сериозна задача, която е включена в инвестиционната програма на общината.
- Какъв е общият ресурс, предвиден за община Елена в списъка на общинските проекти, и имате ли вече подписани споразумения с МРРБ?
- Все още нямаме подписани споразумения, изчистваме някои административни пречки, но в списъка на одобрените проекти са част от посочените водоснабдителни обекти - ул. "Разпоповци", "Иван Момчилов" и с. Мийковци, както и още един – укрепване на свлачище на пътя за с. Велковци.
Общата стойност на четирите обекта е близо 7 млн. лв. с ДДС.
Имаме възможност за подаване на допълнителни предложения на още два етапа – до края на май и до края на август.
Подготвяме още няколко обекта, за които да проведем процедури на възлагане по реда на Закона за обществените поръчки, след което да искаме включването им в приложението към бюджета.
Използваме и други възможности за финансиране – по плана за възстановяване и устойчивост е одобрен проектът за енергоефективна реконструкция на сградата на общинската администрация. Имаме избран изпълнител, подписахме споразумението за финансиране и ремонтните работи могат да започнат веднага след празниците.
- От началото на март общинско предприятие пое сметосъбирането в общината. Доволни ли са съгражданите ви от качеството на услугата и какво ще им спести това?
- По този начин се стараем да бъдем по-гъвкави и директно да управляваме тази дейност, към която хората са изключително чувствителни.
Закупихме две сметосъбирачни машини, има процедура за още една,
с по-малки габарити за по-тесните улици в махалите.
Освен това общинското предприятие разполага и с челен товарач и две комбинирани машини за обслужване на общинската пътна мрежа – за зимно поддържане и кастрене на клони през лятото.
Предвижда се постепенно да му бъдат възложени по-голямата част от комуналните дейности – не само сметосъбиране, но и малки ремонти за сметка на общината. Много е кратък периодът, за да кажем какво спестява общината като средства. Това би било показателно на годишна база.
Най-малкото по този начин се спестява печалбата, която всяка фирма би си начислила. Плащат се само реалните разходи. В началото беше малко трудно, но като цяло екипът, който извършва дейностите сметосъбиране и сметоизвозване, беше преназначен от фирмата изпълнител в общинското предприятие, така че преходът премина без особени сътресения.
- Налозите за еленчани не са увеличени, но залагате на повишаване на събираемостта от туристическия данък, как?
- Два са начините. Първият е доброволен - чрез промяна в самосъзнанието на собствениците на къщите за гости, хотелите и останалите места за настаняване.
Те следва да знаят, че средствата, които плащат, ще бъдат изразходвани изцяло за дейности в подкрепа на туристическия продукт в общината. Ако това не се случи,
ще преминем към проверки с полицията
по реда на Закона за туризма, което е неприятният вариант, но остава единствено възможен. Имаме над 2500 легла, но този брой е динамичен. Разкриват се нови обекти, някъде се сменя собствеността, другаде временно се преустановява дейност, но като цяло това е състоянието през последните години.
- Демографският проблем и застаряването са предизвикателство за всяка община, какво се прави в тази посока?
- Гледайки статистическите данни, не можем да кажем, че тенденцията е благоприятна, по-скоро е по-малко неблагоприятна. Т.е. кривата на снижаване не е толкова стръмна.
Това се дължи на факта, че при нас се завръщат хора в ранна пенсионна възраст, а напоследък има и млади семейства от други места, които се заселват в Еленския край, защото спокойствието и сигурната среда за децата и учениците се оценява като предимство.
Създадохме фонд "Инвитро", който подпомага семейства с репродуктивни проблеми
Мислим за насърчаване на раждаемостта чрез финансова подкрепа за новородени, но трябва да бъдем много внимателни, когато определяме критериите и правилата за предоставяне на такова подпомагане. Опитът показва, че може нещата да отидат в нежелани крайности.
- Как работи Електронната борса на традиционни продукти и услуги от Еленския Балкан и възползва ли се местният бизнес?
- Много добре работи. Производителите са доволни, но проектът, по който получаваха подкрепа за стартиране на собствен бизнес и разширяване на възможностите за директни продажби и маркетинг, приключи. В момента тече периодът на устойчивост.
Обмисляме как дейността да продължи да функционира по-добре. Ще трябва производителите, които желаят да се възползват от тази платформа на Центъра за подкрепа на бизнеса, да плащат една приемлива сума, за да може
да се организират споделените пътувания и доставки
Общината ще поема разхода за трудово възнаграждение на водача на превозното средство, което бе закупено по проекта, а производителите ще трябва да си плащат само транспортните разходи.
В много скоро време предстои да регламентираме това. Неокончателните разчети са, че потребителите на услугата ще трябва да заплащат по 100-150 лв. месечно.
- За сградата на болницата, която общината си върна, намерихте ли предназначение?
- В помещенията, където досега се помещаваше хосписът, разкрихме две нови социални услуги – центрове за настаняване от семеен тип за възрастни хора с физически увреждания.
Капацитетът им е за общо 30 души. На практика потребителите преминаха в новите заведения при много по-приемливи финансови условия – месечната такса е в размер на 70% от пенсията на потребителя, а в хосписа се заплащаха над 1000 лв. месечно.
Самият хоспис ще бъде преместен на първия етаж. Вече имаме изготвен проект, който е в процес на съгласуване. Надявам се до края на годината да бъде извършен ремонтът.
Това ще осигури много по-добри битови условия и ще направи услугата по-конкурентна в сравнение с други действащи такива в региона. Приключва проектът на Министерството на здравеопазването за изграждане на нов филиал на Центъра за спешна помощ.
Строителството на сградата напредва, беше доставена и нова модерна линейка.
Отворени сме за партньорства и активно търсим такива с цел подобряване на здравните услуги за нашите съграждани. Местният Ротари клуб инициира кампания за набиране на средства и
закупи съвременен ехограф, който беше дарен на общината,
а впоследствие предоставен за безвъзмездно ползване от Медицинския център. Така хората няма да пътуват до Велико Търново или Горна Оряховица, когато се налага качествена образна диагностика.
Следващата ни цел е осигуряване на рентгенов апарат, но по-важно е да се намерят специалисти, които да работят с него.