Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху даде ясно да се разбере, че страната ще отговори на въздушното нападение на Иран. Пред него има две опции, казват експерти, а от тях зависи доколко ще ескалира конфликтът
Израелският премиер Бенямин Нетаняху се срещна с млади войници, на които говори за кръвожадни врагове, нападнали страната им. "Мощно и безмилостно ще отвърнем на удара и ще победим!", каза им Нетаняху, цитиран от германската обществена медия АРД. На въпроса дали са готови да се бият, всички му отговорят утвърдително, съобщи "Дойче веле".
Нетаняху сочи с пръст към Хамас в ивицата Газа и Хизбула в Южен Ливан - враговете на Израел, зад които винаги се крие Иран. Неговата страна е решена да се защити и да победи, подчерта израелският премиер. Политическото и военно ръководство на страната даде ясно да се разбере, че Израел ще даде решителен отговор на иранското нападение от последния уикенд. Но как точно ще изглежда той?
"Ще отговорим. Кога, къде и в какъв обсег - ние решаваме"
Военните представиха отломки от иранска балистична ракета, а говорителят на армията Даниел Хагари ясно заяви: "Директният обстрел на Израел със 110 балистични ракети няма да остане ненаказан. Ще отговорим. Кога, къде и в какъв обсег - ние решаваме."
Очевидно решението вече е взето, твърди и новинарският тв канал NTV, който цитира израелската държавна телевизия и вестник "Джерусалем пост". Този вестник пише, че в момента няма признаци за предстоящо масирано нападение, а реакцията на Израел може би още ще се забави.
Но как ли може да изглежда едни израелски ответен удар? Редовно ще чуете предположенията, че Израел може да нападне иранските ядрени инсталации, ракетните установки или заводите за производство на дронове. В израелските медии се спекулира още и за целенасочени смъртоносни удари срещу водещи фигури от иранската Революционна гвардия или пък за мащабно кибер нападение.
Според "Джерусалем пост" ключови политически фигури в Израел давали да се разбере, че важна роля в ответния удар ще играят израелските военно въздушни сили. Военният министър Йоав Галант заяви във вторник следното: "Иранците се провалиха в своето нападение, те не могат да подплашат Израел. Небето над Близкия изток е широко разтворено за военно въздушните сили (на Израел - б.р.). Всеки враг, който ни преследва, ще бъде ударен, където и да се намира."
Директна атака по ирански територии крие сериозен риск от ескалация
Военните експерти смятат още, че Израел има няколко възможности за избор. Първата и най-очевидна е да нападне директно иранска територия. Такова нападение обаче крие сериозен риск от нова иранска атака и от влизане в спирална ескалация, както каза в едно телевизионно предаване Орна Мизрахи, жена с офицерски пагони от армията, която сега работи като анализатор в университета в Тел Авив.
"Друг вариант е да не са дава класически военен отговор по директния път, но реакцията ни да увреди иранските интереси и този отговор да бъде ясно разбран. За тази цел не се налага непременно да ударим пряко по Иран. Това нещо може да се случи и другаде", казва още Мизрахи, цитирана от АРД.
Тя има предвид евентуалните военни удари на Израел срещу съюзници на Иран като Хизбула в Южен Ливан и различните въоръжени групировки в Сирия и в Ирак. Експертите преобладаващо смятат, че подобни атаки крият по-малък риск от ескалация в сравнение с едно директно нападение на израелската армия срещу Иран. Партньорите на Израел, а на първо място най-важният сред тях - САЩ, изрично предупреждават, че не бива да избухва мащабен пожар. И правителството в Йерусалим не бива да игнорира подобни предупреждения, смята Яков Амидрор, генерал от запаса и бивш национален съветник по сигурността.
"Трябва да имаме предвид какво казват нашите приятели от САЩ, но в крайна сметка отговорността за сигурността на Израел носи нашият министър-председател, а не президентът на САЩ", казва още Амидрор. Все пак той не вярва, че ще избухне регионална война. "Защото иранците вече познават границата на своите възможности след проваленото нападение срещу Израел."