Може ли президентът да откаже да подпише указ за освобождаването на служебния външен министър Димитър Стефанов? "24 часа" потърси мнението на преподавателя по конституционно право във Великотърновския университет "Св.Св. Кирил и Методий" гл.ас. Христо Орманджиев
- Г-н Орманджиев, може ли президентът да откаже да подпише указа за смяната на настоящия служебен външен министър Димитър Стефанов с Даниел Митов?
- По принцип е възможно, но смятам, че няма да се случи, защото ще се създаде конституционен прецедент, конституционна криза.
Ако има желание на министър-председателя да освободи външния министър, тази необходимост трябва да бъде декларира с указ на президента. Указът трябва да бъде разписан, за да може да се направи персоналната смяна в състава на правителството. Ако не го направи, той няма да се съобрази с желанието на министър-председателя.
На практика чл. 99, ал. 5 от конституцията в новата редакция всъщност се свързва с отговорността на министър-председателя и един регистрационен режим на президента, който трябва да утвърди състава.
- Имали срок, в който президентът трябва да издаде указа?
- Няма. Конституцията не казва кога трябва да стане, но трябва да се направи заявление от страна на министър-председателя, че иска да смени даден министър. Проблем е, че няма срок, но по принцип се приема, че трябва да е в разумен срок. За разумен срок се приема седемдневния срок.
- Може ли Народното събрание да гласува вот на недоверие на служебното правителство?
- Това се коментира във връзка с полагането на клетва от служебното правителство пред Народното събрание. Но на практика то е служебно правителство, в което водещата роля е на министър-председателя. То има санкция на президента и в това е служебният му характер.
Задачата му е да подготви изборите. Каква е логиката да се иска вот на недоверие и на практика да се назначава ново служебно правителство. То затова е служебно, за да подготви изборите и спрямо него да няма типичните парламентарни ходове.
- Кой носи отговорността за служебното правителство, министър-председателят ли?
- Той я носи, защото президентът няма друга възможност. Ако откаже да назначи служебното правителство, бихме се изправили пред конституционна криза.
- Какво трябва да направи Димитър Главчев по отношение на външния министър?
- Трябва да подаде заявление, да внесе писмено искане за смяна.
- Новият министър пак ли ще положи клетва пред парламента?
- Да, трябва да положи клетва, защото сега тя се полага пред Народното събрание. Това е служебно правителство, което имитира редовно, но със санкция на президента, която е задължителна.