Санкциите срещу Русия не са сребърен куршум. И Путин, и Лукашенко изпробват докъде могат да стигнат без последствия, казва лидерът на опозицията в Беларус Светлана Тихановская в интервю за "24 часа"
- Г-жо Тихановская, защо сте в България?
- Посещението ми в България е стратегическа стъпка в изграждането на мост между нашите нации. Заради диктатора Лукашенко тези връзки и контакти бяха прекъснати и сега е време да ги възстановим. Радвам се, че тази визита идва малко след националния ви празник - Деня на Освобождението на България. Сред освободителите на вашата страна има и беларуси, включително генерал Гурко, етнически беларусин. България, със своята история на преодоляване на авторитарното минало и преминаване към демократично управление, служи като лъч на надежда и пример за Беларус. Сътрудничеството с българските лидери и споделянето на нашия опит е от голямо значение. Надявам се България да продължи да ни подкрепя на международната сцена, от една страна – подкрепяйки народа ни, от друга – изолирайки Лукашенко, който завзе властта и въвлече страната ни във войната.
- Преди години казахте, че просто искате семейството си обратно. Как учител по английски се превърна в най-голямата опозиционна фигура в Беларус?
- Наричам се случаен политик. Никога не съм имала политически амбиции, но когато съпругът ми беше пратен в затвора, реших да го подкрепя и се кандидатирах за президент на негово място. Избрах да се застъпя не само за семейството си, но и за всеки беларусин, който копнее за свобода. Беларусите гласуваха за мен на президентските избори през 2020 г., но диктаторът, както обикновено се случва, отказа да се оттегли. С подкрепата на Путин Лукашенко завзе властта. Аз представлявам друга Беларус, която иска свобода, демокрация и европейско бъдеще. Създадох алтернативни институции на властта в изгнание. Обещах на беларусите, че ще водя страната към нови свободни и честни избори и спазвам това обещание.
- Поддържате ли връзка с други беларуски опозиционни партии или движения? Каква е вашата мисия в момента?
- Моята роля е да бъда гласът на народа и да поддържам нашето движение единно. Събитията от 2020 г. и след това обединиха всички групи и политически партии, и ние действаме като единна сила. Може да имаме различни политически възгледи, леви или десни, но сега сме обединени от обща цел — освобождаване на политическите затворници и докарване на страната ни до свободни и честни избори. След това, когато Беларус стане демократична, можем да спорим и да се караме в парламента. За да координираме дейността си, създадохме Координационен съвет, в който участват не само политически групи, но и НПО.
Също така създадохме Обединения преходен кабинет, който функционира като правителство в изгнание. Нашата мисия е да представляваме свободна Беларус и да защитаваме интересите на народа ни. Целта ми е да бъда гласът на хората.
- Имате ли информация какво се случва със съпруга ви Сергей и поддържате ли връзка с него?
- Болезнено е дори да мисля за това. Децата ми не са го виждали вече 4 г. Вече година не съм чула нищо за него. Не знам дали е жив. Той е държан в изолация - без писма, без колети, без обаждания. Знам, че той е силен човек и се гордея с него. И той не е единственият политически затворник в изолация. Това е форма на мъчение. Режимът на Лукашенко иска политическите затворници да мислят, че всички са забравили за тях. Това също е голямо предизвикателство за семействата и роднините им.
- Какво казвате на децата си за това, което се случва с баща им?
- Първо, не исках децата ми да мислят за това. Искам те да имат детство. Обясних им, че заради COVID баща им не може да ги посещава. Един ден синът ми дойде при мен и каза, че знае за Сергей и че той е в затвора. Той каза това и на по-малката си сестра.
Те знаят, че Лукашенко е този, който е вкарал баща им в затвора, и че баща им е герой. Редовно му пишат писма, рисуват му картинки, но никога не получават отговор. Страхувам се, че могат да забравят как изглежда, затова понякога им показвам каналите му в youtube и слагам негови портрети в апартамента ни.
- Срещнахте се с Юлия Навалная, съпругата на руския опозиционен лидер Алексей Навални след смъртта му. Какво ѝ казахте в този труден момент?
- Помолих я да бъде силна. Знам какво чувства тя. Помолих я да продължи да се застъпва за Алексей, за неговите убеждения и за всички, които искат свобода и справедливост. Нейната смелост и отдаденост са вдъхновяващи. Пожелавам ѝ да намери достатъчно сили, за да продължи да разказва на света за необходимостта от промяна в Русия и за значението на това да бъдат освободени политическите затворници.
- Преди няколко дни казахте, че смъртта на Навални трябва да се разглежда като червена линия. Какво имахте предвид?
- Смъртта на Навални може да се превърне в червена линия или да даде зелена светлина. Ако световната реакция ще се ограничи до “дълбоки съболезнования” (а засега така изглежда), тогава трябва да се подготвим за още ужасни новини. Това не трябва да се превръща в зелена светлина за диктаторите да убиват. И Путин, и Лукашенко изпробват границите: докъде могат да стигнат без последствия. Животът на много хора пряко зависи от реакцията на Запада спрямо убийството на Алексей Навални и петимата политически затворници в Беларус.
- Как войната в Украйна се отразява на Беларус и неговия народ?
- Тя промени всичко, но не и желанието ни да премахнем жестокия престъпен режим в Минск, който въвлече страната ни във войната. Сега разбираме, че ако въстанието в Беларус беше победило през 2020 г., войната вероятно изобщо нямаше да започне. Репресиите, на които станахме свидетели, бяха само подготовка преди мащабното нахлуване. Сега съдбите на Беларус и Украйна са взаимносвързани. Без свободна Украйна няма да има свобода за Беларус. Но също така без свободна Беларус Украйна и Европа никога няма да бъдат в безопасност. Ние се борим с един и същ враг. В Украйна Русия се сражава с ракети. В Беларус Русия подчинява страната ни безшумно. Беларус е от решаващо значение за Путин. Без нея Путин не би могъл да превземе Киев, да заплашва Полша или балтийските държави. Беларус обаче е и най-слабото звено на Путин. Защото беларусите са дълбоко европейска нация и не искаха страната им да бъде част от Русия. Само 4% от беларусите подкрепят обединението с Русия. Въпреки пропагандата около 90% са против участието на Беларус във война.
- Смятате ли, че западните санкции срещу Русия са ефективни и как може да се сложи край на войната в Украйна?
- Санкциите не са сребърен куршум, но това е най-мощният инструмент, с който светът разполага, за да спре диктаторите. Сега санкциите не действат в пълен обем заради вратичките в законодателството. Диктаторите продължават да търгуват с държавите от ЕС. Изключително важно е ЕС, включително и България, да синхронизира санкциите срещу Лукашенко и Путин. Също така не трябва да позволяваме на диктаторите да заобикалят санкциите чрез трети държави. От друга страна, трябва да сме сигурни, че санкциите вредят на икономиката на режима, но не и на хората. Изключително важно е да подкрепяме мобилността на хората, да им даваме визи, да предоставяме убежище на тези, които бягат от репресиите. Надявам се, че България ще издава повече дългосрочни визи на беларусите. Това ще засили връзките между нашите народи.
- Какъв е съветът ви към жените, които искат да допринесат за промяната в своите страни и решават дали да се кандидатират за държавна длъжност?
- Бъдете смели и силни. Това пътешествие е трудно, не се шегувам, особено за жените. Но знаете ли какво? Нашите гласове, нашият опит - те са точно това, което липсва в тези зали на властта. Не позволявайте на скептиците да ви плашат. Всяка от нас има нещо уникално, което може да внесе, нещо, което наистина може да доведе до промяна. Винаги казвам, че ние, жените, понякога сме по-силни, особено в по-дългосрочен план. Ние сме търпеливи, съпричастни и умеем да се обединяваме. През 2020 г. на нас - три жени, ни бяха необходими само 15 минути, за да обединим продемократичната опозиция.
- Имате ли планове да посетите други страни и да се срещнете с повече западни политически лидери?
- Вече се срещнах с повечето западни лидери, включително с канцлера на Германия Олаф Шолц, държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен, премиерите на Испания и Швеция и с председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен. Този месец планирам да посетя Букурещ и Отава в Канада, да се срещна с ръководството на Чехия, където откриваме мисията за демократична Беларус. Поддържаме контакти и с украинското правителство, което наскоро назначи посланик за работа с демократична Беларус. Радвам се, че все повече държави предпочитат да работят със свободна Беларус, а не с престъпния режим на Лукашенко.
Говори пред студенти в СУ, срещна се с Денков и Габриел
Светлана Тихановская изнесе лекция на тема “Съпротивата на беларуската опозиция срещу войната в Украйна и режима в Беларус” в Аулата на журналистическия факултет на Софийския университет. Пред “24 часа” тя каза, че се вълнува от срещата с българските студенти, и е подчертала ролята на европейската солидарност в противодействието на авторитаризма и гарантирането на човешките права.
В България Тихановская се срещна с премиера Николай Денков, министъра на външните работи Мария Габриел, председателя на парламента Росен Желязков, с лидерите на ПП и ГЕРБ Кирил Петков и Бойко Борисов, кмета на София Васил Терзиев. Тихановская обяви, че иска да се създаде парламентарна група “Приятели на демократична Беларус”. Според нея България и нейната родина имат сходна история и двете нации са живели дълго време в сянката на империя, преживели са тирания и смело са се борили за свобода. “Можем да се учим един от друг”, казва Светлана Тихановская. Тя избяга от Беларус през август 2020 г. Преди това участва в президентските избори на мястото на съпруга ѝ Сергей Тихановски, бивш блогър. Той беше осъден на 18 г. затвор през 2021 г. по редица обвинения, включително за “организиране на масови безредици” По-късно беларуски съд осъди лидерката на опозицията на 15 години затвор за държавна измяна и “заговор за завземане на властта”.
CV
Родена на 11 септември 1982 г.
Ръководител на Обединения преходен кабинет
Като лидер на беларуското демократично движение тя е посетила 28 страни
Кандидатира се на президентските избори в Беларус през 2022 г.
Носител на наградата “Сахаров”, присъждана от Европейския парламент, Международната награда “Четири свободи” за 2022 г. и наградата “Карл Велики”
През 2021 г. и 2022 г. беше номинирана за Нобелова награда за мир