- Меморандумът на ПП-ДБ е опит да се постави следващото управление в ясни рамки
- В него виждаме подозрението, че ПП-ДБ вече са надиграни, затова опитват да върнат играта обратно в своето поле
Меморандумът на ПП-ДБ е опит да се постави следващото управление в ясни рамки. Това заяви пред БНР политологът Христо Панчугов за меморандума за продължаване на реформите в областта на ефективното управление, правосъдието, борбата с корупцията и сигурността, който ПП-ДБ предлага на ГЕРБ-СДС.
Според политолога е трудно да се прецени дали това е добър ход:
"Предстои да видим тепърва отстъпки вероятно в голяма част от позициите, които бяха заявени в рамките на този меморандум. Интересният процес, който трябва да наблюдаваме оттук нататък, е по кои от тези точки истински ще се разгори разговор и от кои ще бъде отстъпено, в името на това все пак да имаме управление. Усещането покрай този меморандум е, че е направен, за да направи възможна тази ротация, а не толкова да се ходи към предсрочни избори".
За Панчугов е странно, че в документа е отделено много място на назначенията в регулаторите: "Интересите, които стоят около назначенията в тези регулатори, не са непременно интересите нито на българското общество, нито съответно на една или друга политическа сила. Това отразява и недоверието, което все още съществува между двете управляващи формации".
Според него този процес не е воден от политическа логика, а от краткосрочно надиграване. Виждаме в мемурандума опит да се заяви по-силната позиция, т.е. да се отговори за собствените избиратели кои са точките за победа. Също - подозрението, че ПП-ДБ вече са надиграни. Това е опит да се върне играта обратно в полето на тази политическа формация", коментира Христо Панчугов.
"Защо тази ротация ще се случва непременно между външен министър и премиер? Това ли са двамата кандидати, които единствени биха могли да заемат позицията външен министър оттук нататък в кабинета?", попита той.
За него е странно и изискването само със съгласието на Габриел и Денков да бъдат променяни министри.
"Истинските големите въпроси за конкретните политики, които би следвало да бъдат постигнати, ще паднат заложник на този дебат, който по-скоро е насочен към това как да предотвратим другите да ни измамят, отколкото как да постигнем някакво смислено управление. Надявам се да не е това ефектът от меморандума".
Политологът подозира, че текстът ще се промени доста сериозно. Подозирам, че ГЕРБ ще допише и редактира документа, допълни той. Въпреки това Панчугов не смята, че ротацията е заплашена. Според него избори 2 в 1 не е истинска възможност.
"Акад. Денков ще подаде оставката си, независимо какво ще се случи около този меморандум и преговорите, които вървят", смята той.