- Новият градоначалник показва желание за работа, не бих му давал съвети
- Дойде Видовден за този, който ми пречеше най-много - вече не е местен лидер на ГЕРБ
Бившият кмет на Пловдив Здравко Димитров от 1 декември заема нова длъжност - ръководи имотите на Пловдивската митрополия.
Заварваме го в офиса му на ул. "Солунска" и "Царевец", където има отдадени търговски обекти. Макар вече да не е кмет, той следи делата на община Пловдив отблизо и в деня на интервюто наблюдаваше онлайн сесията на местния парламент.
- Как върви животът ви месец и половина, откакто не сте кмет на Пловдив, г-н Димитров?
- Имам повече време за себе си, за семейството. Не бих казал, че камък ми е паднал от сърцето, но мандатът ми като кмет не беше никак лесен. Смея да твърдя, че сме се справили и преведохме Пловдив през тежки изпитания.
- Казвате за новата местна власт дано успее да завърши това, което аз и екипът ми оставихме - много започнати обекти, които десетилетия са чакали. Върви ли работата според вас?
- Миналата седмица откриха в един ден две нови детски градини в Пловдив. Те са направени от нас. Оставаше само да ги пуснем. И още важни обекти ще откриват, като пробива "Модър-Царевец", разширението на "Голямоконарско шосе". Новият кмет показва желание за работа. Желая му успех.
- Съжалявате ли, че не можахте да си довършите започнато?
- За нищо не съжалявам. Щастлив съм, че съм ги започнал.
- Вие като Едит Пиаф, която пее: "Не съжалявам за нищо./ Нито за доброто, което са ми направили,/нито за лошото./Всичко ми е безразлично".
- Не, не ми е безразлично какво става в Пловдив. Всичко, което сме направили и захванали, остава за града и за хората. Единствено съжалявам, че не направих пробива под Водната палата.
Пловдивчани тепърва ще виждат несъстоятелността от спирането на този важен комуникационен проект. Но това стана под натиска на протести, инспирирани от един вече бивш лидер на ГЕРБ. Рано или късно този пробив ще стане. Тогава ще се сетят за Здравко Димитров.
- Ако това оживено място в центъра сега беше разкопано на фона на затворените улици, какво щеше да настъпи?
- Бяхме така направили, че да не спира движението, докато се работи по него. Вероятно проблемът беше, че не го обяснихме на пловдивчани.
- Заварваме ви да следите онлайн заседанието на общинския съвет. Ядосвате ли се, като слушате как някои съветници ви упрекват?
- По-скоро се забавлявам. Хора, които не разбират, а гледат да изпъкнат. А не познават структурата на общината, нормативната уредба, финансовите операции, проектите. Гледат да се изявяват.
- Обявиха, че ви назначават одит. Притеснява ли ви?
- Такива одити се правят всяка година. Те са регулярни. През моя мандат минаха проверки на всички големи обекти. Исках да сложим табелка на един от кабинетите в общината с надпис "Постоянно присъствие на АДФИ". Сметната палата също ни провери. Но някои това не го знаят и сега го размахват.
- Упрекват ви за "Голямоконарско шосе", че държавното финансиране от 9 млн. лева е само за пътното строителство, а за ВиК съоръженията, осветлението и озеленяването по него община Пловдив трябва да отдели 3,5 млн. лева. Как ще коментирате?
- Не е вярно. В тези 9 млн. лева влиза всичко. Ако са прибавили нещо и искат още пари, е друг въпрос. За да стигне разширението до разклона за с. Царацово, трябват още 9 милиона лева.
- Сегашният кмет Костадин Димитров ги договори преди дни с регионалното министерство, но пренасочва 3,5 млн. лева от заделените средства за стадионите на "Ботев" и "Локомотив" към "Голямоконарско шосе". Одобрявате ли това?
- Поздравления за осигурените средства за тази важна пътна връзка! Но ако аз бях кмет, нямаше да пренасоча тези 3,5 млн. лева, като ги взема от стадионите. Те са дадени целево за тях. Но това си е негово решение, не се бъркам.
- Как преминава един ден на Здравко Димитров като свободен човек?
- Вече имам други задължения. Както знаете, от 1 декември съм назначен в Пловдивската митрополия да ръководя църковните имоти на епархията. Тя е най-голямата в страната и обхваща пет области - Пловдивска, Пазарджишка, Смолянска, Кърджалийска, Хасковска.
- Това отплата от страна на митрополит Николай ли е за жестовете, които сте правили към църквата?
- Няма такова нещо! Това е уважение, доверие и отговорност. Да управляваш имотите на Пловдивската митрополия е все едно да си кмет. Само в Пловдив са над 50. Да не говорим в другите области.
Тази собственост изисква управление. Не ми е чужда тази работа. Имам опит. Бил съм областен управител, кмет на втория град, занимавал съм се с държавни и общински имоти.
- Има ли още имоти, за които църквата води дела, както беше с манастира "Св. Кирик и Юлита" над Асеновград, ползван години наред от Съюза на архитектите, но митрополит Николай успя да спечели всички дела и си го взе?
- Предполагам, че има такива дела. Тепърва се запознавам. Уверявам ви, че ще се справя.
- С какви думи митрополит Николай ви повери тази отговорна работа?
- Каза ми: "Имам ти доверие. Поемаш църковните и манастирските имоти!". На практика това е повече от един голям град. Епархията започва от Стара планина на север и стига до гръцката граница на юг и Ивайловград. Има имоти, които трябва да си намерят предназначението, да бъдат отдадени.
- Богата ли е църквата, както тази в Гърция?
- Има какво да се желае. Но в Гърция вярващите са много и правят непрекъснато дарения на тяхната църква. В Румъния също. При нас по една или друга причина са се поотдръпнали. 45 г. не беше никак хубаво да те видят в църквата.
- Ако сега бяхте кмет, какво конкретно щяхте да движите с приоритет?
- Довършването на започнатите обекти, мисля, че и сегашният го прави.
- Пловдивчани кански реват от нередовния градски транспорт. Как се стигна до това положение?
- Градският транспорт в Пловдив е частен. Виждате, че в други градове, където е общински, пък нямат шофьори. Създадохме общинско предприятие "Екобус".
Въпросът е настоящата местна власт да кандидатства по оперативни програми и да закупи електробуси. Лошото е, че имахме тролейбусен транспорт, който беше ликвидиран. Това обаче не стана при мен. Аз само съм създавал. Нито съм продавал детски градини, нито общински предприятия, както правеше един друг кмет на Пловдив от по–далечното минало.
- Искаше ли ви се да направите повече неща за Пловдив и кое ви спъна?
- При всички случаи. Както и много неща не бих направил по този начин.
- Какво например?
- Нека си остане за мене. Такъв беше моментът. Съобразявах се с много хора, които не заслужаваха да останат да работят в общината. Може би по-твърд трябваше да бъда.
Не срещнах достатъчно подкрепа от своите. Ако си спомняте, още на първия бюджет ме бламираха. И това преглътнах, вярвал съм в доброто. Но минало-заминало.
- Идва ли Видовден? Този, който ви пречеше, вече не е лидер на ГЕРБ в Пловдив.
- Рано или късно всичко се връща на този свят. За мен е важно, че сега ме срещат бивши подчинени и ми казват, че добре сме работили заедно. Става ми приятно. Предлагам ви някой път да излезем заедно по улиците, за да видите хората как реагират, като ме видят. Можех ли да помогна на някой, го правех.
- Как гледате на новия кмет?
- Със симпатия. Все пак сме спортисти, от една мая сме. Хората го избраха. Не бих тръгнал да му давам съвети.
- Къде ще празнувате Коледа и Нова година?
- На Рождество Христово съм със семейството в Бойково, а на Нова година - с приятели в Стрелча.
Пожелавам най-хубавото на пловдивчани. Градът ни е красив.