Нито една политическа новина няма в 100-те най-четени в сайта "24 часа", който е в топ 3 в държавата
Всеки ден гледаме кулинарно шоу - колко сол трябва, за да загорчи партньорът във властта, колко захар стига, за да е приемлив поредният кандидат за важен пост
"Коя от двете" ще е ново предаване с марката на медийната платформа, в което талантливите близначки Константина и Виктория ще говорят за всекидневните ни избори в живота
Днес имаме нужда от приказка с щастлив край, в която умният побеждава, а преминахме през 2023 г. с политици, които управляват заедно, мразейки се. Но и това е крачка напред във властовите умения, защото през 2022 г. те само се мразеха. Така издателят на "24 часа" Венелина Гочева описа годината пред Георги Любенов в БНТ.
С чувство за хумор обясни, че е забранила в медийната платформа да се използва думата "сглобка" в заглавия, защото всъщност тя е оправдание за особената поза, в която българските политици са принудени да управляват.
"Ако Бойко Борисов и Кирил Петков не бяха преместили центъра на държавата и властта в парламента, нямаше да разберем за този заплашителен SMS със "сглобката", чийто автор е вероятно най-известната българка в отпуск по майчинство Лена Бориславова. Това е любимата дума на политиците, а не на българите, защото ако има сглобка, много бързо тя може да бъде и разглобена - практично оправдание за влизане и излизане от едно правителство ", обясни Гочева своето отношение към най-употребяваното през 2023 г. описание на новото мнозинство в парламента.
Според издателя така форматирано, то вкара всички българи в кухнята на властта и всеки ден следим едно кулинарно шоу. Колко сол е нужна, за да загорчи партньорът, колко захар, за да е лесен за преглъщане поредният кандидат за важен пост. Гочева обаче се съмнява, че ще останат в държавата експерти, които в рамките на два дни могат да бъдат лансирани, после обругани в медиите и на финала помолени да си подадат оставката.
Реалността е, че българите са питали най-често тази година световната търсачка Гугъл не какво е "сглобка", а какво означава "гефирофобия", изненада Любенов Гочева. И потърси метафора във фобията от преминаване по мостове.
"Очевидно българите се страхуват дали построеният мост, по който минават след двете години безвремие, ще издържи инженерно, ако ни пуснат в Шенген и ремонтираме Конституцията, защото това бяха и материалите за сглобяване на поредния мост през 2023 г.", обясни Гочева.
Вероятно затова и няма нито една политическа новина сред 100-те най-търсени статии на сайта 24chasa.bg. Той е сред трите най-четени в България, защото хората започнаха да оценяват и търсят достоверната информация, убедена е Гочева, цитирайки официалната статистика на агенцията, която измерва сайтовете у нас.
В медийната платформа има милиони четения на истории на хора, проблеми, свързани с пенсионната реформа, здравеопазването, катастрофите и жертвите им, насилието и лошото правораздаване. Това вълнува българите.
"Впрочем има и една политическа тема - трима политици, които успяха през последната година да сложат нова точка и да започнат новата история на осиновените българи", каза Венелина Гочева и посочи имената им - Деница Сачева, Екатерина Захариева и Ицо Хазарта. Допълни, че те са го направили през личната си история. Именно Сачева и певецът Христо Петров са вносители на закона, с който за първи път у нас бе отменена тайната на осиновяването.
Читателският интерес към тези теми е обяснението защо към медийната платформа "24 часа" няма хейт в социалните мрежи. "Хората имат нужда от журналистиката, която правим в нашата медийна платформа", каза Гочева. Обясни, че е така и с предаването на Любенов.
В това се крие причината Георги Любенов, както и Георги Милков от "24 часа" да получат наградата за качествена журналистика "Димитър Цонев" тази година.
"Аз съм в управителния съвет на тази фондация. За първи път от 6 години, събирайки се, за две минути всички казаха единодушно 2 имена - Георги Милков и Георги Любенов. Защо вие? Защото в днешната журналистика липсва поведение като вашето - да изслушваш, да знаеш, да питаш, да разказваш", каза издателят на "24 часа". Гочева поясни, че самата тя е гласувала последна, тъй като е била в конфликт на интереси заради Милков, с когото в "24 часа" са заедно от точно 30 години.
"В твоето предаване и в това, което ние правим, отсъства омразата, която отрови социалните мрежи", допълни тя.
А попитана за актуалната тема с демонтажа на Паметника на Съветската армия, Гочева цитира съботния брой на "24 часа", в което мнението на Еди Папазян - един от най-яростните поддръжници на флекса, е допълнено от позицията на трима от най-младите журналисти в "24 часа".
"Това е поколение, което не се интересува само от мода, както подозира Татяна Дончева, която бе в студиото преди мен, но не се интересува и от съдбата на паметника", сподели издателя. Въпреки че по възраст Гочева е близо до Папазян, споделя позицията на младите - паметниците са памет, която е видимо дефицитна за българите и който иска да оставя цветя пред тях, който иска - да протестира срещу тях.
Гочева припомни, че 30 години спорим дали тези съветски войници трябва да размахват шмайзери в центъра на София. Време, достатъчно да се направи референдум сред силно разединените българи, което никой не се осмели да предизвика. Гочева цитира данни от анкета на сайта 24chasa.bg, в която участваха над 3000 души. Повечето предпочитат мястото на паметника да остане парк, както е била Княжевската градина там. Други искат да се построи паметник на България. "Ужасявам се какви идеи биха се появили, ако решим с камък да издялкаме родината си." Третото предложение е паметникът да отиде в Музея на социалистическото изкуство.
"Преди две години изпратих репортерите да измерят този паметник и се видя, че той няма да се побере в музея. Тъжно е да спорим за паметници, които се превръщат в поредна разделителна линия между българите", каза Гочева.
Тя припомни на водещия Любенов как миналата година в същото студио му е подарила "Лидерството" - последната книга на Хенри Кисинджър. Впрочем сега "с Книгоиздателска къща "Труд" спечелихме да публикуваме и новата му книга, която е написал буквално преди смъртта си".
Този път Гочева подари на журналиста двутомника с пълната версия на приказките "Хиляда и една нощ", пак издание на "Труд". "Имаме нужда от една добра приказка. Приказките винаги са с много добър край - или най-умният побеждава, или всички са щастливи. Нали това искаме - някой умен да победи и всички да сме щастливи?", попита риторично Гочева.
По повод не политическите, а всекидневните избори, които ни се налага да правим, тя обяви новото предаване, което ще стартира през новата година на сайта 24chasa.bg - "Кое от двете". "Правят го две прекрасни момичета, близначки - Виктория и Константина - много талантливи и умни. Това ще е предаване за избора ни за всичко в живота. Журналистиката е това - да дава възможността за избор. Ще дам един пример. Не отидохме да гласуваме за кмет, но на първия сняг обвинихме кмета, че не се е справил. И се оказа, че очевидно е важен за нас и за нашия живот. В Берлин и Виена също валеше сняг, който затрудни полетите, но там приемаха времето съвсем нормално, без критики и обиди.
Трябва да се научим да избираме, да търсим умните политици. Но за да ги търсим, трябва да знаем какво искаме", обясни Гочева. В тази връзка тя обяви следващата кампания на "24 часа", която ще търси отговор на въпроса как може убедим българите колко е важна професията на медицинските сестри, например. Всяка година за здравеопазване се харчат 8 млрд. лв. за здравеопазване, а то става все по-лошо и има 17 500 свободни места за медицински сестри. Аналогична е и ситуацията в образованието - срамуваме се от резултатите на децата ни в PISA, само преди година тържествено в зала 1 на НДК раздадоха на директорите на училища 2 милиарда! лева за оборудване на кабинети. А българчетата трябва да бъдат учени просто на полезни за живота им неща, а не затрупвани с остарели или идеологически прекроени уроци според издателя.
"А ако българинът е здрав и образован, ще се интересува и от култура", смята Венелина Гочева и цитира с искрена гордост, че в 10-те най-търсени в Гугъл постели и книги, 6 са на българи. Сред тях освен Георги Господинов. е и книгата на Георги Милков. Издателят на "24 часа" даде и политическата си прогноза за 2024 г. - ще има "извънредни избори заедно с европейските, защото се явяват нови претенденти за местата на 17-те евродепутати, които ни се полагат. "Продължаваме промяната" не са играли на европейски избори, "Възраждане" не успяха на предишните, ще опитат отново. Има и нова политическа сила, която загрява - партията на президента. Смятам, че там има трима играчи, които и в момента са европейски депутати. Те ще се явят в отделна листа независимо дали движението ще се казва "Трети март" или "Румен Радев" предвижда журналистката.
По думите й ако се случи ротацията и Мария Габриел стане министър-председател, може би ще има предсрочни парламентарни избори успоредно с европейските. "Всяка политическа сила има мотив да влезе в нови избори", убедена е Гочева.