Изследване* на Евростат показва колко доволни са от живота си гражданите на Европейския съюз. Както ще видите, България е на последно място! НО! Има две големи "но":
1) Младите хора в България (16 до 29 г. възраст) са много по-доволни от възрастните (над 65 г.).
2) Българите в селата са по-недоволни от живота си, отколкото тези в градовете.
Като се има предвид, че по селата живеят основно по-възрастни хора, тези два факта обясняват много неща - както носталгията по т.нар. социализъм, така и консервативната политика на голяма част от онези, които избираме да управляват държавата.
Те знаят, че народът иска да слуша приказки - за това колко добре е било при "бай Тошо", колко сигурен е бил животът, как здравеопазването е било безплатно и т.н., и т.н.
От другата страна младите хора по градовете не си мислят за това какви (калпави) електрокари е произвеждала страната, нито колко консерви "Русенско варено" са можели да си купят родителите им с мизерната заплата, "давана" им с благословията на комунистическата партия... Не — те са част от световната икономика, те произвеждат интелектуални продукти с висока добавена стойност, работят за чужди компании или продават своите на чуждестранни инвеститори и др.п. И - не на последно място - те имат възможността да изберат какво, как и *къде* да работят. И не чакат някой да им "даде" парите, а си ги изработват, в честна конкуренция с хора от целия Европейски съюз. И помагат на родителите и роднините си, останали в България. Благодарение на финансовата инжекция, идваща от българите емигранти, държавата успява да покрива търговския си дефицит.
Впрочем, извън изследването е останала още една възможна причина възрастните хора да са по-малко доволни от живота: повечето родители не искат да "тежат" на децата си. Те недоумяват защо, след като са работили десетилетия, пенсията не им стига за достоен живот.
(От фейсбук)