Една промяна в наредба, публикувана за обществено обсъждане, предизвика страсти в социалните мрежи. Става дума за Наредбата за специализирана закрила на деца на обществени места.
Всъщност наредбата уточнява начина на контрол за правила, които отдавна са приети - за това, че след 22 часа децата на 14-18-годишна възраст на обществени места трябва да са придружавани ако не от родител, то от придружител, на когото детето е поверено от родителя.
Сега с наредба се унифицира декларацията, която трябва да носи придружителят. Въвежда се и изискване заведения, кина, театри да поставят на видно място за клиентите информация, че това разрешително е необходимо.
Който иска да отиде в “Студентски град”, просто ще даде от 20 до 50 лв. на охраната
Както обикновено в българското законодателство - напънала се планината и родила мишка.
Става въпрос за високопарното предложение за “Проект на Постановление на Министерския съвет за изменение и допълнение на Наредбата за специализирана закрила на деца на обществени места, приета с Постановление №165 от 2003 г. на Министерския съвет”.
То гласи (отчасти): “Промените в наредбата за специализирана закрила на деца на обществени места са с цел привеждането ѝ в съответствие с чл. 8, ал. 7 от Закона за закрила на детето и регламентирането на ред за удостоверяване качеството на придружител на непълнолетно дете, навършило 14-годишна възраст, след 22,00 ч”.
Пичове и, хм... дами от Министерския съвет, вие в кой век живеете. 14-годишните са на акъла и опита, който ние (аз съм '65-и набор) го имахме на 18, че и повече. Което означава, че това постановление с тъпите си декларации е напълно излишно и закъсняло.
Трябва съвсем друго нещо. А именно генерална стратегия за младото поколение. Сегашните 14-годишни ще ни управляват след декада или две, а и не само това - те ще трябва да възпитават своите родители, които са очевидно от едно пропуснато поколение. Извинявайте, ама на 18 години Александър Македонски е превзел Азия, а Аркадий Гайдар е бил командир на полк. Така че оставете децата да растат.