- Четирилентовият път е пряко свързан с функционирането на Дунавския индустриален технологичен парк, който ще очертае икономическия подем на цялата община, казва кметът на Свищов
- Има интерес от 3 местни и 4 чуждестранни компании, с които са подписани меморандуми и споразумения за разкриване на производства
- Г-н Генчев, кога се зароди идеята за скоростен път, който да отвори Свищов и региона към магистралата Русе - Велико Търново?
- Идеята се роди преди 4 години, когато започнахме изграждането на икономическата зона в града.
Единият от важните елементи да сме атрактивни за инвеститори е добрата транспортна свързаност. Да
искаш да развиваш икономика без добра пътна инфраструктура, няма как да се случи
Инвеститорите искат бързо да стигат, бързо да излизат. Оттам тръгнаха преговорите за паралелното изграждане на скоростен път до Свищов.
- Вече бе направена първата копка на бъдещата автомагистрала, а какво се случва с проекта за реализиране на скоростната отсечка от Свищов? Какво е направено дотук?
- На 28 август т.г. изпратихме писмо до Министерството на транспорта и съобщенията за подкрепа на община Свищов за кандидатстване с концепция за Интегрирани териториални инвестиции (ИТИ).
В него общината представи намерението си да кандидатства в партньорство и да изготви концепция за ИТИ в пътната инфраструктура, която да включва три обекта. Сред тях е изграждането на скоростна отсечка от Свищов до най-близката точка за включване в магистралата Русе - Велико Търново.
На 7 септември министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков в писмо до мен отговори, че министерството му подкрепя намерението на община Свищов да кандидатства с концепция за ИТИ в пътната инфраструктура, която да включва посочените в писмото обекти.
В съответствие с изискванията удостоверява, че
предвидените инвестиции отговарят на националните приоритети
в сектора и съответните обекти ще бъдат включени в списъка с пътни отсечки, които осигуряват свързаност на регионите с основната мрежа.
- Кои са другите обекти, за които общината потърси подкрепа в това писмо?
- Другите два обекта също са в партньорство и засягат основен ремонт и реконструкция на пътя от село Драгомирово през село Овча могила, с излаз на главен път Русе - Плевен - София; основен ремонт на общинския път Козар Белене - Плевен, включващ пътя между селата Деляновци - Морава - Овча могила, които се част от община Свищов.
- С кого ще си партнира общината в подготвяната интегрирана териториална инвестиция?
- Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) ни е основен партньор в интегрираната териториална стратегия, тъй като този обект е от първостепенно значение в нашата стратегия за развитието на Свищов.
Извървяхме един много дълъг път
Първо трябваше министерство на транспорта да припознае този проект. След това АПИ да го вкара в стратегическите си документи за развитие.
Постигнахме пълно съгласие по всички оси и той вече фигурира в списъка за този програмен период. Даже тази година е заложен половин милион лева в бюджета на АПИ, за да започнат предпроектните проучвания.
Постигнахме съгласие, че пътната агенция като партньор ще изгради двете кръгови кръстовища на ул. "Тридесет и трети свищовски полк", които ще осигуряват достъпа към икономическата зона.
- Има ли вече идеен проект, примерно трасе и колко би струвал този път, който ще извади Свищов от изолацията в транспортната свързаност?
- Сега започват тези дейности, с които АПИ да сключи договори за предпроектно проучване и изготвянето на техническия проект. Вариантите за трасе са няколко.
Връзката с магистралата ще бъде при Ценово,
25 км е отсечката. Ще се изграждат 4 ленти за движение. В Свищов скоростният път ще влиза откъм село Вардим.
- Всичко това звучи чудесно, но все пак дали тази бърза връзка е включена за изпълнение до 2027 г.?
- В писмо от 11 септември т.г. до министъра на транспорта Георги Гвоздейков и министъра на регионалното развитие Андрей Цеков председателят на УС на АПИ инж.
Ясен Йорданов представя стратегически документ на агенцията, картиращ нуждите на републиканската пътна мрежа за изпълнение по програма "Развитие на регионите 2021-2027".
В него той подчертава, че актуализираният документ отговаря на нуждите на сектора "Пътна инфраструктура" и обектите, включени в него, са избрани по принципа на подхода "от долу на горе" и са допустими за финансиране по програма "Развитие на регионите 2021-2027".
В основния списък с идентифицирани пътни отсечки за кандидатстване по Приоритет 1 и Приоритет 2 на програма "Развитие на регионите 2021-2027" на база предварително заявено желание от общините за партньорство за ново строителство
под №10 е посочен 25-километровият скоростен път, свързващ Свищов с трасето на магистралата Русе - Велико Търново
В писмо министър Гвоздейков отговаря, че подкрепя актуализирания стратегически документ и удостоверява, че предвидените инвестиции съответстват с приоритетите в сектора и съответните обекти ще бъдат включени в списъка с пътни отсечки, които осигуряват свързаност на регионите с основната мрежа.
Във връзка с това предстои актуалният списък с пътни отсечки да бъде отразен в Инвестиционната програма 2021-2027 г. Скоростната отсечка до магистралата Русе - Велико Търново е приоритет от първостепенно значение за община Свищов.
Нейното реализиране е
пряко свързано с функционирането на бъдещия Дунавски индустриален технологичен парк - Свищов,
който ще очертае икономическия подем на цялата община. Стъпка по стъпка положихме много усилия и ще продължим да полагаме необходимите такива, докато скоростната отсечка не стане факт.
Тази свързаност с основната пътна мрежа е от изключителна важност за икономическото развитие на цялата община и региона и аз съм убеден, че активната ни работа в тази посока и добрата ни комуникация с държавните институции ще доведат до своя ползотворен резултат.
- Как се развива проектът за Дунавския индустриален парк, има ли вече инвеститорски интерес?
- След Нова година очакваме добрата новина за Свищов. Подготвили сме един качествен проект, с който кандидатстваме по Националния план за възстановяване и устойчивост.
Надявам се той да бъде одобрен и веднага да започне неговото реализиране, защото загубихме изключително много време.
Има интерес от 3 местни и 4 чуждестранни компании, с които са подписани меморандуми и споразумения за разкриване на производства от хранително-вкусовата промишленост, сглобяване на елементи за различни уреди, екологични опаковки и др.
Инвеститорите са в готовност и чакат да се одобри проектът
По най-бързия начин ще им осигурим инфраструктурата и парцелите, за да може паралелно те да започнат да изграждат своите производства.
Генчо Генчев е кмет на Свищов. Роден е на 26 април 1980 г., през 2016-а завършва специалностите "Бизнес администрация" и "Стопанско управление" в ЮЗУ "Неофит Рилски" в Благоевград.
През 2019 г. завършва магистратура "Културен туризъм" във ВТУ "Св. св. Кирил и Методий", а през 2021 г. става доктор по етнология към Центъра за етнология и културна антропология във ВТУ.
Два мандата е кмет на село Царевец, община Свищов. През 2015 г. е избран за кмет на община Свищов и встъпи в своя трети мандат.