С Българския лекарски съюз уточняваме точния списък на биомаркерите, които ще се заплащат от държавата, обясни подалият оставка управител на НЗОК Станимир Михайлов в първото си и единствено интервю
- Бойко Борисов, Делян Пеевски, Христо Иванов и Асен Василев искат оставката ви като управител на НЗОК. Има ли причина според вас и ще го направите ли, г-н Михайлов?
- За този момент не желая да коментирам.
- Три месеца сте управител на Националната здравноосигурителна каса. Кои бяха най-важните задачи?
- Да защитим бюджета за 2024 г. и той да бъде одобрен от Народното събрание. Другите важни задачи са подобряване на контролната дейност, развитие и надграждане на информационните системи.
- Бившият управител на НЗОК Петко Салчев бе уволнен заради нарушения диалог с Българския лекарски съюз. Как върви комуникацията ви засега, имате ли затруднения в отношенията със съсловието?
- Моята корпоративна култура, в която съм възпитаван, е да бъда комуникативен. Впечатлението ми е, че
работим много добре с Българския лекарски съюз
и своевременно обсъждаме всеки възникнал въпрос. Стремя се да е така и с всички други съсловни организации и партньори. Голяма част от моето семейство са лекари или свързани с медицината хора, както и много мои приятели.
- Според доц. Михаил Околийски вероятно ще се наложи разблокиране на резерва на НЗОК. Защо се налага?
- По реда на Закона за здравното осигуряване всяка година със средствата от резерва се увеличават здравноосигурителните плащания, при които се отчитат отклонения от равномерното разходване на бюджетните средства. На база на текущото изпълнение на здравноосигурителните плащания към 31.10.2023 г. се очакваше
необходимост от допълнителни средства от резерва
за извършване на дължимите през декември 2023 г. плащания за болнична медицинска помощ, за медицински изделия, прилагани в болничната медицинска помощ и за специализирана извънболнична медицинска помощ. Конкретните стойности ще бъдат решени след отчитане на извършените към 30.11.2023 г. плащания и дължимите за заплащане през декември 2023 г. суми, защото дотогава може да възникнат и други.
- Неотдавна казахте, че плановете на институцията са изместване на акцента на контрола от последващ към контрол в реално време. Разкажете повече.
- Сега се извършва предварителен контрол и последващ контрол по документи, но за вече отчетена дейност през предходния месец. А много по-добре би било такъв да се прави по време на престоя на пациента в лечебното заведение при наличие на достатъчно индикации, че има несъответствия. Също ще разчитаме на гражданската инициатива за подаване на сигнали след въвеждане на нотификация за извършени дейности чрез приложение Е-здраве и записите в пациентските досиета.
- Здравната каса ще засили ли контрола върху лекарствата? Би ли повлияло това на недостига им в аптеките?
- Директно надали, но засиленият контрол би намалил опциите за неправомерно отпускане, изписване и отпускане по одобрените условия и в съответствие с кратките характеристики на продуктите и най-накрая постепенно упражняване и на контрол върху ефективността – особено на много скъпите терапии. Това би следвало да намали опосредствено и липсите на медикаменти по НЗОК в аптеките.
- Здравната каса ще настоява за увеличение на някои клинични пътеки от догодина. На кои и какво се очаква, ако бъдат увеличени?
- Обемите и цените на дейността, която се извършва по клинични пътеки, клинични процедури и амбулаторни процедури, се договаря в хода преговори с БЛС и в рамките на утвърдения бюджет на НЗОК. Касата счита, че на основание на договорените с БЛС високотехнологични дейности до този момент и обявените насоки от правителството ендоваскуларна диагностика и лечение на инсулт от stroke – центрове, ендоваскуларна диагностика на периферни съдове, роботизирана рехабилитация със съответната апаратура, подводна екстензионна рехабилитация и роботизирана хирургия на онкологични заболявания да се установят нива на заплащане, които мотивират изпълнението на тези дейности и дават високо ниво на качество на тази медицинска помощ.
Необходимо е при всяка дейност, заплащана от НЗОК, да се търси връзката разходи – ефект
В този смисъл високотехнологичните методи, които са доказали в практиката своята ефективност и търсене от населението, следва да бъдат внедрявани и мотивирани на базата на експертни решения и по предложение на съсловните организации. Те ще бъдат внимателно разглеждани и анализирани от НЗОК и ще бъдат дискутирани в хода на преговорите със съсловните организации.
- Прави ли НЗОК проверки по болниците, открива ли нарушения?
- Да, правим проверки - планови и по сигнали и се констатират нарушения, и то в немалки размери. Подробности не мога да дам, защото вървят процедури. Най-честите нарушения са:
- неизпълнение на диагностично - лечебния алгоритъм;
- неспазени индикации за хоспитализация;
- неспазване на изискванията за завършена клинична пътека (неизвършване на посочените диагностични и терапевтични процедури);
- неосигуряване на пациентите на непрекъснатост на болничната помощ и грижите, както и координация между специалистите, които ги осъществяват;
- неспазени критерии за дехоспитализация на болния – лечебният процес не е довел до положителни резултати при минималния болничен престой, липса на медицинско заключение при дехоспитализацията на пациента за липса на медицински риск от приключване на болничното лечение;
Неправомерно изискано плащане за медицинска дейност, която е платена от НЗОК;
- избор на екип при условията на спешна хоспитализация;
- повторни хоспитализации в рамките на 30 дни по същата/различни клинични пътеки.
- От Българската асоциация за закрила на пациентите поискаха НЗОК да финансира биомаркерите за онкоболни пациенти. Защо досега не ги заплаща, тъй като засяга много пациенти и трябва ли? Как ще стане възможно?
- В проекта на бюджета за 2024 е вписан текст, че биомаркерите ще се заплащат при определени условия. Съвместно с БЛС уточняваме точния списък на биомаркерите, които ще се заплащат и ще се включат чрез анекс към НРД. Другото условие е изследванията на биомаркерите да се правят от акредитирани по европейските изисквания лаборатории, които са сключили договори с НЗОК.
- За първи път парламентът избра подуправител на НЗОК. Притеснява ли ви, че няма да можете сам да формирате екипа си и дали ще успеете да се сработите с новия подуправител?
- Работя с екипа, който заварих, и смятам, че сме се сработили и постигаме резултати. Важното е всеки да осъзнава, че сам не може да постигне всичко и са важни екипната работа и добрата координация с колегите.