Заради ковид статистиката има данни за повече трудова, отколкото за сексуална експлоатация, казва още координаторката на ЕС за борба с трафика на хора
- Г-жо Шмит, от 10 г. има координатор срещу трафика на хора в ЕС. Какво е най-голямото постижение на оглавяваната от вас, ще я нарека, мрежа?
- Аз не бих го нарекла така, макар че има мрежа с държавите членки. И законодателство на ниво на Европейския съюз. Има оперативни действия, при които полицията и съдебните органи работят заедно. Налице е и финансова подкрепа. Така че използват се различни инструменти, за да се случи това, което искаме да постигнем предотвратяване на престъпленията в рамките на ЕС. Това е много първичен приоритет, който може да се постигне чрез повишаване на осведомеността, информиране на гражданите, че трафикът съществува в Европейския съюз.
Има го и в България. Понякога хората просто мислят, че това не се случва тук, че е само за мигрантите. Но повече от 50% от идентифицираните жертви на трафик са граждани на Европейския съюз, а от тях 30% са жертви на трафик в рамките на собствената си страна. Това означава, че по-малко от 50% са мигранти или граждани на трети страни.
Затова първото нещо е повишаване на осведомеността, така че и гражданите да могат да открият знаците.
Вторият голям приоритет е полицейското и съдебното сътрудничество, защото не е достатъчно само да се идентифицират жертвите и да се защитават, необходимо е да се издирват трафикантите. Какво означава това? Особено ако има надгранични случаи, например българин, експлоатиран в Германия или другаде, се нуждаем от полиция, която работи заедно, и също така от съдебни органи, за да преследват трафикантите, и да има ясни присъди.
Третият приоритет, разбира се, е защитата на жертвите. Те първо трябва да бъдат идентифицирани. И като погледнем какво е е постигнато по тези приоритети, мисля, че е направено много. Може да се направи още, разбира се, включително в отделните държави членки.
Но важното е, че вече има законодателство на Европейския съюз, което хармонизира и осигурява санкциите да са еднакви във всички държави-членки на ЕС. Това важи за санкции срещу трафикантите, както и че жертвите имат права, когато са идентифицирани. Трябва да получат приют, здравни грижи, правна помощ и т.н.
Хармонизацията е важна и за да се избегне своеобразно търгуване, където трафикантите или извършителите на престъпления могат да избягват санкциите, а също и за да гарантира, че жертвите са защитени, защото те могат да бъдат експлоатирани по много начини.
Това не е само експлоатация в проституция, това е също и експлоатация на работното място, експлоатация чрез принудителен труд, експлоатация на деца за престъпни дейности. Именно хармонизацията на законодателството прави възможно държавите в ЕС да се борят с всички форми на експлоатация и да защитават жертвите.
- Какви са най-честите причини за трафик на хора?
- На първо място е сексуалната експлоатация, на второ е трудовата.
През последната година видяхме ръст от 18% на трафика с цел трудова експлоатация. Но има и други форми, които не са толкова добре познати. Може би те са известни тук, в България, но не толкова добре познати в други страни - например фалшиви бракове. Така че много усилия са положени. Доста успешно е цялостното развитие на сътрудничеството между правоприлагащите органи и съдебните органи с подкрепата на Европол.
- Това е следващият ми въпрос. Обяснете на хората разликата на вашата организация с Европол, която разследва престъпления, и с Евроджъст, която събира съдебните органи.
- Позволете ми да започна с един конкретен пример. Когато започна войната срещу Украйна, всички, които се занимават с трафик на хора, незабавно бяха наясно, че предстои сериозна работа. Защото мнозинството от жертвите на трафик в Европейския съюз са жени и деца. А Украйна стана още по-сериозен приоритет на ЕС. Веднага бе организирана среща с всички държави членки и с Европол и Евроджъст, и обсъдихме риска с Украйна и с участието на НПО-тата. Беше направена голяма кампания в почти всички държави в ЕС, включително в България, за да информират тези, които пристигат с листовки и социални медии за риска от трафик на хора.
Спомняте ли си, имаше много хора, които отиваха на границата, някои с лоши намерения. Но потенциалните жертви бяха обучени да разпознават знаците. И какво е последицата от всички тези усилия? Че броят на случаите на трафик сред напускащите Украйна е много, много нисък.
Това показва, че ако всички работим заедно, можем да гарантираме, че ще имаме успех. И това важеше за Украйна.
Знаете, че има много българи, които са купувани от трафиканти за други страни в Европейския съюз -, за Германия, за Австрия и за Нидерландия, за други страни. И те са жертви на сексуална или трудова експлоатация. Така че е важно да се повиши осведомеността за риска, но също така и да се гарантира, че тези хора се идентифицират и получават нужната защита.
Ще ви дам и пример за действие на ЕС, което беше направено заедно с Европол. Беше през април миналата година със сътрудничеството на Европол и включваше България и Великобритания. Великобритания не е част от Европейския съюз, но работим не само със страни членки. Става дума за мрежа на организирана престъпна група, започнала в България с метода Ловърбой, който може би познавате. При него мъже уж ухажват млади момичета, за да ги примамят и в последствие ги експлоатират.
- Визирате случая от Плевен, в който от българска страна участваше ГДБОП.
- Не мога да кажа в кой град. Но схемата бе следната. Ухажваха жените, купуваха им подаръци. В наши дни това не се случва само лично, случва се чрез социалните медии. Жените се пристрастяват и примамват лесно. Имаше няколко жени, които бяха доведени в Обединеното кралство и чрез полицейско сътрудничество, Обединеното кралство, Европол и България бяха спасени пет жертви и бяха арестувани деветима трафиканти. Жертвите бяха основно непълнолетни, а трафикантите също бяха от български произход. Така че това е случай от България. Но има примери за полицейското сътрудничество между различни държави в ЕС, което се управлява добре и води до успех.
Важното в този случай е, че бяха конфискувани 1 милион евроактиви от трафикантите
- Как се държат в зависимост жертвите - само с отнемане на документите им?
- Това е един начин. Има и други - например финансова зависимост.
Може и роднините им да бъдат заплашвани или да се казва на самите жертви на трафик, че близките им ще пострадат, ако те не изпълняват заръките на трафикантите.
Също така ги изолират, държат ги затворени. Имаме случаи на съседи, които са усетили какво се случва, и подават сигнали за потенциални жертви на трафик на хора.
- Мигрантите не са ви ресор, но след войната в Сирия хората се страхуват, че с бежанците могат да бъдат трафикирани и терористи.
- Това е редовната миграция, моят ресор е трафик на хора. Има рискове. И знаем също, че има терористични атаки в този момент. Преди се занимавах с това, но в текущата си позиция мога да говоря само за трафик на хора. В някои държави членки на Европейския съюз, което не е случаят в България, имаше повече жертви на трафик, които идват от трети страни. Или идват законно и след това се експлоатират. Не всеки, който плаща на трафиканти, е жертва на трафик, защото те плащат само за да преминат границата.
Понякога обаче трафикантите искат други разходи или тези по преминаването да бъдат възстановени, и за да бъдат възстановени, вкарват хората в трудова или сексуална експлоатация. Така че също могат да бъдат жертви на трафик. Сред сирийците бяха идентифицирани жертви в различни държави, но числото е доста малко.
Нигерия е държавата с най-много жертви на трафик, които идват извън Европейския съюз. И често са жени, които вече са жертви, когато напускат Нигерия. Трафикантите плащат на други трафиканти, за да ги доведат в Европа. И те продължават да бъдат експлоатирани в Европейския съюз.
- Какви са най-големите предизвикателства пред вас в следващите 2 до 3 години?
- Онлайн измерението, защото днес почти всеки случай на трафик на хора има такова. То започва още с набирането на момичета чрез социалните мрежи и в приложенията за запознанства. Има и обяви за работа, които се публикуват онлайн. Имаме случай на голяма група китайки, които мислеха, че ще дойдат в Европа, за да работят законно, и после бяха сексуално експлоатирани от трафиканти. Техните документи бяха отнети, точно както казахте, г-н Мартинов.
Изключително е важно да се повиши осведомеността за тези престъпления. 18 октомври вече е ден срещу трафика на хора. По този повод Европол публикува насоки как да разпознаем Ловърбой метода, включително онлайн, и други насоки за разпознаване на признаците на принуда, както и обяви за работа също във връзка с трафик на хора.
Числата на идентифицираните жертви на сексуална експлоатация са спаднали, макар и с малко, но трудовата експлоатация е нараснала. В ковид момичетата вече не бяха на улицата, а се появяваха в частни домове. Така социалните работници, правоприлагащите органи, които бяха свикнали да имат контакт с тези хора, вече не можеха да идентифицират потенциалните жертви на трафик сред тези, които проституираха. Така влизането в онлайн измерение направи експлоатацията малко по-невидима и трудна за идентифициране. А вече и транспортът, и финансовите трансакции се случват онлайн.