Президент или затворник? Нещата са на кантар
По всичко личи, че 2024 година ще мине под знака на Тръмп. Ако той спечели изборите за президент, това ще означава сериозни промени в целия свят. В Украйна, където касапницата цяла година тъпче на едно място, той най-вероятно ще принуди Киев да направи някаква сделка с Москва през 2025 година.
Нищо чудно след това руските газови доставки да се възстановят открито, с дългосрочни договори, а не както досега – под масата. Възможно е “Северен поток” 1 и 2 да тръгнат отново.
Както знаем,
Тръмп е по сделките
Дотогава всички ще мечтаят за някаква сделка - и украинците, и руснаците, и европейците.
В Близкия изток до края на 2024 г. Израел вече ще е разчистил Газа, доколкото може, така че Тръмп ще продължи това, което започна в първия си мандат – да сдобрява еврейската държава с богатите арабски царства.
У нас също ще настъпят радикални промени
Средствата за фондациите с техните “проекти” ще се орежат, както стана при предишния мандат на Тръмп. Посолството ще намали указанията. Ако “сглобката” оцелее до 2025 г., тогава ще може спокойно да се разпадне и кой откъдето е.
Затова Тръмп тепърва ще е главният герой в новините. Но до изборите през другия ноември нещата могат да се обърнат наопаки, после пак и отново, в цяла серия политически салтоморталета. Американската политика навлиза в период на изпълнения от цирка, гарантирано ще е интересно.
Какво е положението към момента?
Ако изборите за американски президент бяха днес, Тръмп печели с много
Последните анкети показват, че води убедително пред Байдън във всичките 7-8 оспорвани щата, които решават битката. Води и в национален мащаб – 47,2 срещу 44,9. Тази разлика изглежда малка, но всъщност тя не е решаваща –
важното е кой колко щата ще вземе с полагащите им се гласове в електоралната колегия.
Сега засега не изглежда възможно Републиканската партия да номинира някой друг освен Тръмп. Сред републиканските избиратели Тръмп води с 59,8 на сто пред втория кандидат - губернатора на Флорида Рон Десантис, с едва 13,5 на сто. Трета е бившата представителка на САЩ в ООН Ники Хейли с 10,5 на сто.
Въпреки че засега нямат шанс, съперниците за номинацията продължават борбата, защото второто място утре може да се окаже първо.
Срещу Тръмп едновременно се водят поне 5 наказателни дела. Едното включва около 17 отделни обвинения и е за организиране на бунт на 6 януари 2020 година, когато неговите привърженици превзеха Капитолия – сградата на американския Конгрес.
Ако го намерят за виновен, може да му лепнат поне 100 години затвор. Другите са за данъчни измами, за изнасяне на документи с класифицирана информация и така нататък, и така нататък, да не навлизам в подробности.
Разбира се, навсякъде прокурорите и съдиите са от партията на демократите, а мотивите са крайно съмнителни. Затова се залага на количеството, все нещо може да мине. Нищо чудно да се окаже, че догодина за президент на САЩ
да бъде избран затворник, който е в процес на обжалване
Но веднъж стане ли президент, най-вероятно ще може сам да се амнистира. Казвам “най-вероятно”, защото и по този въпрос юристите вече са се хванали за шиите. Конституцията и законите не са ясни, но ако се стигне до Върховния съд – то там преобладават републиканците.
Освен наказателните обвинения,
в 26 щата са заведени общо 31 дела с искове името на Тръмп да не се вписва
в избирателните бюлетини. Използва се 14-ата поправка в конституцията, която е приета след Гражданската война в САЩ (1861-1866 г.), специално за да забрани на политиците от южните щати да кандидатстват за сенатори, конгресмени и други представителни длъжности. Ако името на кандидата не се впише в бюлетината, гражданите могат сами да го добавят, но това със сигурност би намалило гласовете. Сега и по тези казуси се водят безкрайни дела, които вероятно ще продължат до другата есен.
В лагера на демократите нещата са трагични. От една страна, партията се отказа да организира дебати с други кандидати, защото си има готов кандидат. От друга, Байдън става все по-неадекватен. Появи ли се пред публика, започва да се движи неориентирано, мисълта му се губи, забравя къде се намира, понякога се спъва и пада.
Тъй като няма реална конкуренция, рейтингът му сред партийните привърженици е много висок –70,4 на сто. Но оценката за работата му в национален мащаб е минус 14 пункта, а 66,2 на сто от населението смятат, че страната върви в погрешна посока. Шансовете му да победи Тръмп стават все по-малки и големите медии започнаха да го призовават да се откаже и да се пенсионира.
В същото време има голяма вероятност Робърт Кенеди - младши да се кандидатира като независим. На практика той е най-одобряваната политическа личност в САЩ в момента и спокойно може да вземе 15-20 на сто от гласовете, главно за сметка на демократите. И ще настъпи небивала демократическа катастрофа.
Ако в битката не се включи някой младеж, тя ще напомня на филма “Старци берат хмел”. Байдън чукна 81, Тръмп е на 77, а “Ролинг Стоунс” са на турне, за да отбележат 80-годишнината на вечния Мик Джагър. Да припомня, че цялата кампания на Тръмп през 2016 г. бе озвучавана със знаменитото парче на стоунсите “Не можеш винаги да получиш каквото искаш”.
(https://www.youtube.
com/watch?v=
Ef9QnZVpVd8&
ab_channel=
ABKCOVEVO)
“…Но ако опиташ, понякога ще получиш от каквото се нуждаеш”– продължава текстът на този химн и същото важи за Тръмп, за Байдън, за Чичо Сам и покрай другото – за българските политици. Моят съвет е да гледат внимателно към САЩ.
Покрай битката за президентството догодина ще се разиграят някои от най-скандалните сюжети в американската история.
Освен че разследването на корупцията на фамилията Байдън набира скорост, току-що бяха публикувани 40 000 часа записи от камерите на Капитолия на 6 януари 2021 г. На тях не се вижда дива тълпа, която превзема сградата на парламента с взлом и насилие, а тъкмо обратното – полицията отваря вратите и любезно ги кани, все едно са туристи! А междувременно десетки привърженици на Тръмп вече бяха осъдени на по 10-20 години затвор за това посещение.
Сега долната камара е в ръцете на републиканците и естествено, започва разследване срещу разследването на предишната долна камара, която заради онези събития “импийчна” Тръмп постфактум, когато мандатът му вече беше изтекъл.
Очертава се исторически скандал, пред който аферата “Драйфус” е скромно бракоразводно дело. Който не е доволен от нашите тук политически нрави, може да се успокои – има от кого да се учим.