След терористичните нападения на Хамас срещу Израел нищо вече не е както преди. Над 2000 ултраортодоксални евреи междувременно са се записали доброволно в армията, макар да не подлежат на военна служба. Репортаж на АРД
Итцик доброволно се е записал за военна служба. Това е необичайно, защото той е ортодоксален евреин. Много от тях посвещават живота си на религиозни занимания, а и не са длъжни да постъпват в армията. В израелското общество това ги прави до известна степен аутсайдери, коментира АРД в свой репортаж.
Но откакто Хамас атакува Израел, ситуацията се промени коренно. Все повече ултраортодоксални евреи се записват за военна служба. До момента има повече от 2000 молби за присъединяване към армията от хора от тази общност, информира говорителят на армията Даниел Хагари. И всички те ще бъдат приети в редиците на военнослужещите, уверява той.
Организиране на храна и транспорт
Армията в Израел реагира бързо. Първите тренировъчни лагери за новите попълнения от около 120 доброволци вече започнаха да действат. За израелската армия това е историческа възможност да интегрира в редиците си и ултраортодоксалните евреи, отбелязва АРД. В началото новобранците ще помагат на армейските лекарски екипи, в логистиката и администрацията. За да се включат във военни операции, ще им бъде нужно по-дълго обучение.
Нечуми Яфе е първата и единствена ултраортодоксална професорка. Политоложката казва, че наблюдава сериозна промяна в своята общност. "Ние преживяваме навярно най-ужасяващия момент от основаването на държавата досега, а ултраортодоксалната общност иска да помогне и да даде своя принос”, обяснява Яфе пред АРД.
В офис в Йерусалим работят десетки ултраортодоксални евреи, които организират раздаването на храна, защитни жилетки, както и транспорта за войниците, които са на фронта. Израелската армия вече мобилизира хиляди хора за рекордно кратко време, а това направи логистиката особено сложна. Ултраортодоксалните доброволци помагат именно в тази сфера.
Хората се сближават
Преди няколко седмици израелското общество изглеждаше по-разединено от всякога. Оспорваната съдебна реформа беше настроила религиозните евреи срещу привържениците на светското общество. Сега всичко това е забравено, коментира АРД. Хората се сближават, обяснява и Яфе. “Казват, че са били стигнали твърде далеч с поддържането на своята теза и са забравили да се грижат за своите братя. Така конфликтът е ескалирал”, пояснява политоложката. Според нейните изчисления близо 30 процента от ултраортодоксалната общност е готова да влезе в армията. А други 20 на сто биха поели други задължения, пише "Дойче веле".
Има обаче и критици на случващото се. Новобранецът в армията Итцик знае това добре. “Първо си мислех, че ще е лесно”, разказва мъжът пред АРД. “Сега разбирам, че реалността е друга. Имам шест деца. От една страна семейството ми се радва за мен и ме подкрепя. Но от друга - това не е лесно за тях. Не се приема с лека ръка и в нашата общност. Надявам се всичко да мине без проблеми”.