Имайки предвид факта, че неоправданата и безмилостна руска агресия срещу Украйна и украинското гражданско общество не е отслабнала от началото си през февруари 2022 г., крайната цел за Украйна трябва твърдо да остане достигането до точката, в която планът за социално-икономическо обновяване и съживяване на страната може да пусне здрави корени. Ключовите фактори за бъдещия успех на Украйна включват изблъскването на руските сили, репатрирането на украински граждани и прилагането на всеобхватен следвоенен план за икономика, сигурност и модернизация.
Всъщност вече има положително движение в тази посока, както от Украйна, така и от членове на международната общност.
За да се гарантира максимален успех на това усилие, всеобхватните действия за координация и навременното изпълнение трябва да продължат. Подобни целенасочени действия ще изискват пълен и непоколебим ангажимент от страна на политическите лидери, съответните правителства, партньорите от частния сектор и гражданското общество на всички нива. В крайна сметка, това усилие трябва ясно да демонстрира, че преминатите препятствия и дадените жертви от украинците ще послужат като основа за гарантирането на едно по-добро бъдеще.
Няма съмнение, че Путин има агресивни намерения към Европа, след като завърши планираното завладяване на Украйна. Неутолимото му желание да пресъздаде елементи от бившия Съветски съюз, допълнително подчертава обърканите му носталгични мечти. Това намерение трябва да послужи като ясно предупреждение за държавите-членки на ЕС, тъй като готовността на Путин да жертва собствените си войски и да води прекалено скъпа война, противоречи на всякаква логика. Високото ниво на западна военна и гражданска подкрепа за Украйна, макар и да е скъпо, е много по-евтино от евентуалното изправяне срещу руската агресия в много по-голям мащаб.
Основните предизвикателства, които остават пред ЕС, са да продължи да предоставя надеждна военна подкрепа, да управлява разумни политики за украинските доставки на зърно и да оказва помощ на милиони разселени украинци и др. С оглед на тези проблеми непоколебимата подкрепа за Украйна от страна на ЕС и трансатлантическите партньори е абсолютно необходима, за да бъде победена агресията.
Съвкупността от всички тези действия и ангажименти представлява твърда решимост да се отхвърли статуквото и в крайна сметка да се стигне до момента, в който ще може да се осъществи планът за възстановяване и развитие на Украйна. От първостепенно значение е да се запази посоката.
Възстановяването на Украйна включва и енергийния сектор, където съществуващите залежи, както и огромният потенциал за възобновяеми енергийни източници, могат да допринесат пряко за енергийната сигурност на Европа. В същото време иновациите и човешкият капитал могат да изтласкат технологичната конкурентоспособност на Украйна и да я превърнат в Силициевата долина на ЕС.
В това отношение евентуалната промяна на парадигмата към нова Украйна не е опция, а неоспорим императив. Бъдещето на Украйна наистина е бъдещето на ЕС и този факт никога не трябва да се забравя.
***
Валентин Тончев е народен представител в българския парламент от парламентарната група "Движение за права и свободи". Той е председател на Комисията за прякото участие на гражданите и взаимодействието с гражданското общество, а също така е член на Комисията по външна политика.
Винсент Кампос е бивш служител на дипломатическа служба в Държавния департамент на САЩ. От 2009 г. до 2011 г. е говорител на посолството на САЩ в София, заемал е няколко дипломатически длъжности в Близкия изток и Южна Америка.
Мненията, съдържащи се в тази статия, отразяват личните възгледи на авторите и не представляват официални изявления на съответните им организации.