- Какви мерки предприема ОД на МВР – Монтана, за да няма безпризорни деца и деца, оставени без родителски контрол?
- Служителите на ОДМВР-Монтана, работещи по различните направления на дейност, участват в множество превантивни програми на МВР, както и в други съвместни дейности с държавни органи и институции, чиято цел е да бъдат сведени до минимум опасните ситуации и рисковете за подрастващите в днешното динамично време, изпълнено с множество промени и предизвикателства.
- Колко акта са връчени за неспазване на вечерния час през летния сезон на тази година?
- През трите летни месеца – юни, юли и август, времето на лятната ваканция на учениците, когато температурите са високи и децата всеки ден са навън, са съставени най-много актове за нарушение на разпоредения в Закона за закрила на детето вечерен час за подрастващи. През летния сезон в областта са съставени общо 30 акта на родители или настойници на непълнолетни. От тях 25 са в гр. Монтана, 3 – в гр. Лом и 2 в гр. Берковица. В навечерието на първия учебен ден отново при полицейска операция за противодействие на престъпленията, свързани с деца, в гр. Монтана са заловени още 15 непълнолетни нарушители на вечерния час.
- Какви са измененията в Закона за закрила на детето за осигуряване сигурността и безопасността на подрастващите?
- Съгласно измененията в Закона за закрила на детето от 2008 г. малолетните /под 14 г./трябва да имат възрастен придружител, ако са извън дома си след 20 ч. Ако детето е на възраст между 14 и 18 години, вечерният час за него е 22 часа. Ако родителите не могат да придружат детето лично, те са длъжни да го пуснат навън само с друго пълнолетно дееспособно лице. Забранява се също децата до 12-годишна възраст да бъдат оставяни без надзор и грижа, ако с това се създава опасност за тяхното физическо, психическо и нравствено развитие. При първо нарушение за неспазване на вечерния час глобата е от 300 до 500 лв. При повторно скача до 1 000.
Текстът, по който се съставят актовете е чл. 8, ал. 3 от Закона за закрила на детето -Родителите, настойниците, попечителите или другите лица, които полагат грижи за дете, са длъжни да го придружават на обществени места след 20,00 ч., ако детето не е навършило 14-годишна възраст, съответно след 22,00 ч., ако детето е навършило 14-, но не е навършило 18-годишна възраст.
- След колко часа малолетните под 14 г. трябва задължително да са с възрастен придружител?
- Малолетните /под 14 г./трябва да имат възрастен придружител, ако са извън дома си след 20 ч.
- В много западни държави е абсолютно забранено децата да остават без родителски контрол или от настойник. Забранява се също деца до 12-годишна възраст да бъдат оставяни без надзор и грижа, ако с това се създава опасност за тяхното физическо, психическо и нравствено развитие. Как е у нас?
- В България важат същите европейски нормативи относно безопасността на децата.
- Каква е дейността в това отношение на Детска педагогическа стая?
- За нормалното развитие на децата, както и с цел превенция на извършване от тяхна страна на противообществени прояви и престъпления, инспекторите от Детска педагогическа стая работят с подрастващите по няколко превантивни програми на МВР – „Работата на полицията в училищата“, „Детско полицейско управление“, участват и в съвместни инициативи с общинските комисии за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, комисията за превенция на трафика на хора и др. Освен това те участват и в съвместни екипи на министерството на образованието и социалните служби по обхващане, включване и предотвратяване на отпадането от образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст. Тази година стартира и нова превантивна програма за борба с употребата на наркотици с насоченост към учениците от последните класове. Нейни членове са представители на общинските съвети по наркотични вещества, местните комисии по превенция на трафика на хора и служители на МВР.
- Какви трудности срещат инспекторите? Има ли неразбиране от страна на родителите?
- В повечето случаи родителите на тийнейджърите, нарушили законовата разпоредба за спазване на вечерния час, проявяват разбиране, въпреки солените глоби. Тази година няколко от глобените семейства са направили възражения по съставените им от полицейските служители актове, които след извършени проверки са отпаднали и са предадени за издаване на наказателни постановления. Друг проблем, пред който са изправени инспекторите от Детска педагогическа стая, е случаите, в които родителите работят в чужбина и с проблемите на подрастващите трябва да се занимават.
------------
Старши комисар Пламен Томов е директор на ОДМВР - Монтана.