В няколко интервюта вчера и днес, както и по време на блиц контрол в Парламента, коментирах наводненията в Южното ни Черноморие. Въпросът за вината, или по-скоро за виновния, съвсем естествено се задава от много хора. Принципната ми позиция, на основата на множество инспекции из цялата страна е, че българската инфраструктура не е адекватна на нашия климат. Не на климатичните промени, на климата. Тя също не е съобразена с рисковете от климатичните промени, но това е отделен въпрос. Какво по-конкретно означава това?
Инфраструктура е широко понятие. То включва пътища, мостове, сгради, но също така канали, полета, предпазни релефи, естествени и изкуствени гори, язовири, влажни зони и така нататък. Тази неадекватност е комплексна, в някои случаи тя се дължи на незнание, в други на липса на средства (бедност), в трети на безстопанственост, в четвърти на нагла корупция.
На много места в страната, канали, които са изграждани през десетилетията, за да предпазват селата от наводнения, са просто заривани и неподдържани. Това допринесе доста за наводнията в Северозападна България преди няколко месеца. В други случаи, склонове са залесени с неподходящи дървета, обикновено иглолистни, които не осигуряват необходимата защита при силни дъждове. Това беше сериозен фактор при наводненията в карловско миналата година. В други случаи са застроени сухи дерета, променени са естествени релефи. В случая с Царево е много вероятно човешка намеса, легитимна и нелегитимна, да е изиграла роля за щетите, които силните дъждове и наводенията нанесоха. Каква точно е тази роля, ще стане ясно след анализа на временната междуведомствена комисия, както и на анализите на различни експертни групи, които са ангажирани с казуса Царево.
Преди да видим експертните оценки, е трудно да бъдем сигурни кой фактор в каква степен е допринесъл за човешката трагедията и за материалните щети. Засега мога със сигурност да кажа няколко неща:
- Държавните институции, военните, граждани, фирми реагираха изключително бързо, ефективно и ангажирано.
- Ние не разполагаме с надеждна система за ранно и бързо предупреждение на гражданите и местните власти в случай на бедствия.
- Плановете ни за управление на риска от наводнения (имаме такива, подробни и периодично актуализирани) не са широко споделени и достатъчно добре представени на местните власти, за да могат те сериозно да се ангажират с управление на риска от наводнения.
За останалото бих се изказал подробно, когато имаме данни. А данни и конкретни анализи ще имаме скоро и те ще бъдат открито споделени и публично обсъдени, без да бъдат спестявани каквито и да било неприятни факти и заключения.
(От фейсбук)