Местните избори ще бъдат решаващи за бъдещето на правителството, смята политологът
В основните 5 приоритета на правителството липсва темата за корупцията и завладяната държава, подчерта пред БНР политологът доц. Милен Любенов - преподавател в СУ "Свети Климент Охридски".
"5 приоритета до края на 2024 година в програмата на правителството - това е тема, която ПП и ДБ артикулираха много силно през последните 3 години. Тази промяна показва една трансформация вътре в рамките на новото управляващо мнозинство. Трябва много внимателно да следим тези процеси, защото имаше много големи очаквания от голяма част от гражданите, че ще видим ефективна борба срещу корупцията в рамките на това НС - нещо, което на този етап липсва в тази управленска програма", обясни той.
Според него конкуренцията между партиите в управляващото мнозинство ще се засилва с наближаването на местните избори. "По скоро бих го определил като тактически съюз и опит за надлъгване между политическите субекти в рамките на това мнозинство с цел извличане на дивиденти в дългосрочен план. Това, което наблюдаваме към момента, е, че ПП-ДБ са губещи в рамките на тези 2-3 месеца".
Политологът определи ДПС като партия, която подкрепя правителството: "ДПС прави опит да се прелегитимира, да изчисти своя облик. Дали могат да се осъществят конституционни промени с формации, които са отговорни за корупционния модел на управление през последните 10 години - аз съм силно скептичен".
Според доц. Любенов е твърде вероятно да се случи съдебна реформа. Не е ясно обаче каква ще бъде тя, добави той. "Каквито и промени да бъдат направени в частта "съдебна власт", последната дума ще има Конституционният съд, защото не трябва да се съмняваме, че той ще бъде сезиран. /.../ Ако има някакви проблеми и тази съдебна реформа претърпи някакъв неуспех например в Конституционния съд, цялата вина ще поемат ПП-ДБ. Това, според мен, е един капан, в който двете формации попаднаха с това определение некоалиция. Това е коалиция и тази отговорност трябва да бъде споделена от двете основни формации, които участват в нея".
По думите на политолога въпросът с националния празник е отклонил вниманието от промените в съдебната власт.
Тжй коментира и наближаващия кметски вот: "Изборите в София изглежда са предрешени само преди месец - два, защото на последните парламентарни избори видяхме, че резултатът на ПП-ДБ беше почти 2 пъти по-висок от този на ГЕРБ. Сега ми се струва, че залогът се увеличава. Издигането на кандидатурата на Вили Лилков цели да разцепи десния вот. Не бива да се съмняваме, че зад това стоят интереси, свързани с ГЕРБ, които ще издигнат свои кандидати и това разцепление на вота ще доведе до един сигурен балотаж, а на балотажа е твърде вероятно всички да се обединят срещу кандидата на ПП-ДБ".
Според политолога този кабинет може да го свали единствено рязка промяна в електоралните нагласи или слаби резултати на ПП-ДБ на местните избори. Те обаче ще бъдат решаващи за бъдещето на правителството, категоричен бе той и добави все пак, че ГЕРБ имат интерес да се стигне до ротацията.