- Швеция възобнови износа на оръжие за Турция и обеща да подкрепи усилията на страната за присъединяване към ЕС
- САЩ се съгласиха на нови преговори за закупуване на изтребители F-16 от Турция
Късно вечерта в понеделник Турция най-накрая отвори пътя на Швеция към НАТО. Президентът Реджеп Тайип Ердоган се съгласи да подкрепи кандидатурата пред турския парламент след разговори с ръководителя на военния алианс Йенс Столтенберг и шведския премиер Улф Кристерсон.
Присъединяването на Швеция към НАТО обаче е победа не само за скандинавската страна, но и за Турция, която поиска да й бъде "отворена вратата към Европейския съюз", пише Би Би Си.
Столтенберг заяви, че това е "историческа стъпка" за Швеция, която през изминалата година се бори усилено за влизането си в алианса.
Скандинавската страна се стремеше да пази военен неутралитет през последните 200 години, но през май 2022 г. подаде молба за членство в НАТО. Смята се, че причината е нахлуването на Русия в Украйна и присъединяването на Швеция в НАТО ще подобри сигурността и стабилността в Северна Европа.
Турция обаче блокираше кандидатурата на скандинавската страна до късно вечерта в понеделник.
Причината, според Турция, е, че Швеция дава убежище на кюрдски бойци и че трябва да положи повече усилия, за да се справи с групировки като Кюрдската работническа партия.
Резултатът от преговорите с президента Реджеп Тайип Ердоган се счита за голяма победа за десния министър-председател на Швеция Улф Кристерсон.
Въпреки че първоначалната молба на Швеция за присъединяване към НАТО беше подадена от предшественика на Кристерсон - социалдемократът Магдалена Андерсон, той превърна осигуряването на членството в основен приоритет на външната политика, откакто пое поста на шведски премиер през октомври.
Кристерсон заяви пред шведската обществена телевизия, че екипът му е работил усилено, за да сведе опасенията на Турция относно тероризма до минимум и това е довело до споразумението във Вилнюс от понеделник.
През юни Швеция въведе по-строги закони за борба с тероризма, като обяви за незаконно оказването на финансова или логистична помощ на терористични групи.
В края на миналата седмица това законодателство беше приложено за първи път, когато шведски съд вкара в затвора кюрд за престъпления, включващи опит за финансиране на тероризъм, и му каза, че след това ще бъде депортиран.
Швеция също така възобнови износа на оръжие за Турция.
"Ние взехме насериозно тяхното много легитимно искане всяка страна, която влиза в алианса, да допринася за допълнителната сигурност", заяви министър-председателят Кристерсон.
Влизането на Швеция в НАТО е и голяма победа за Турция.
Освен, че ще отговори на опасенията на Анкара, свързани със сигурността, Швеция обеща да подкрепи активно усилията на Турция за присъединяване към Европейския съюз и да "засили икономическото сътрудничество".
Целият процес даде на президента Ердоган огромна платформа на световната политическа сцена. Остават обаче много въпроси относно това какви гаранции са били дадени при закрити врати.
Сега, когато Турция прекрати противопоставянето си на присъединяването на Швеция към НАТО, САЩ се съгласиха на нови преговори за закупуване на изтребители F-16 от Турция.
Някои наблюдатели, сред които Волфганг Хансон, коментатор на най-големия шведски таблоид "Афтонбладет", твърдят, че Швеция може да бъде използвана като разменна монета в много по-голяма игра, която играе турският лидер.
Обществената подкрепа за кандидатурата на Швеция за членство в НАТО рязко нарасна след нахлуването на Русия в Украйна и въпросът остана на първо място в дневния ред на обществото през изминалата година.
"Медиите отразяват всички обрати интензивно, така че много хора следят отблизо това, опитвайки се да тълкуват всеки нов ход на Ердоган", казва Пол Левин, директор на Института за турски изследвания към Стокхолмския университет, който следи събитията отблизо.
И все пак все по-близкото членство на Швеция няма да се хареса на всички.
Според проучване от май на социологическата агенция Novus, 38% от шведите са против или не са сигурни в присъединяването на Швеция към НАТО.
Някои критици поставят под съмнение идеологическата промяна на Швеция и изразяват опасения как тя ще се отрази на глобалния имидж на страната, която десетилетия наред е била международен посредник. Съществуват и опасения относно въздействието на преговорите с Турция - страна със съмнителни резултати в областта на правата на човека.
Но за поддръжниците на НАТО членството на Швеция е от съществено значение, тъй като то ще предложи на страната допълнителни гаранции за сигурност в един нестабилен период в европейската политика.
Същевременно членството на Швеция ще предостави на НАТО и допълнителни ресурси.
Въпреки, че страната не разполага с голяма армия, през последните години тя отново въведе наборна военна служба и увеличи разходите си за отбрана, като планира да увеличи военния си бюджет до 2 % от БВП на Швеция до 2026 г.