- Политологът сравни конституционните промени с Кутията на Пандора и изрази опасения от радикализацията им
"За мен е Кутията на Пандора. Всякакви идеи ще започнат да се пръкват." Това заяви в интервю за БНР политологът Димитър Ганев от Изследователски център "Тренд", който изрази страховете си от радикални промени в Конституцията.
Не съм фен на такъв тип радикални промени, коментира Ганев намеренията да се преосмисли статута на служебния кабинет. "Той се ражда като форма на неутрална власт. Не е български, привнесен е. Има такива модели в Европа, но активирането му при други модели е по-трудно – при по-задълбочена политическа криза", поясни той.
Запитан успяват ли служебните министър-председатели да се еманципират от държавния глава, Ганев изтъкна, че еманципацията е процес, а не момент. "Министър-председателят, за да се еманципира от президента, му трябват поне няколко месеца, а мандатът свършва. Не им стига времето да се еманципират напълно от президента. Изборът на премиера също предполага дали той ще се еманципира по-лесно, по-бързо, отколкото обратното. Президентът Радев от опита си с Огнян Герджиков се спря на модела "Стефан Янев" и "Гълъб Донев".
За репликата "ала-бала с президента", произнесена от Кирил Петков в оповестените записи от Национален съвет на ПП, и сметките му, че формацията ПП заедно с ДБ всъщност има 7-10% представителност, Димитър Ганев коментира: "Анализът на Петков е точен. Това пространство е около 300-350 000 избиратели. Той казва - ние не можем да излезем от това поле. Ала-бала-та е легитимацията на президента - ПП беше припозната като политическия проект на президента, което ги изкара много извън това политическо пространство на либералната градска общност."
Радев си дава сметка, че в парламента опозиция може да бъде само "Възраждане", но те са по-радикални. Президентът иска той да изглежда политическата алтернатива, а не БСП, да се позиционира спрямо новия редовен кабинет, както се позиционираше спрямо Борисов преди няколко години, подчерта Ганев.