Вратовръзки, капели и бижута допълват невербалната комуникация. Но никой не може да се мери с краля на Моси
Облеклото и модните аксесоари от години се смятат за най-добрия опит за несловесно общуване. Мнозина използват това, за да кажат индиректно нещо, което не могат да заявят публично, но биха искали останалите да го знаят.
Пример: “Връщам се от САЩ, имам важни контакти там, затова съм си сложил вратовръзка на могъщата Републиканска партия”. Това се нарича невербална комуникация. И е на същото ниво както друг по-ранен пример (впрочем, познат ни още от Тодор Живков): “Аз съм човек от народа, затова нося каскет”.
Със сигурност в бъдеще за социалните психолози най-голям интерес би представлявала самата метаморфоза - как се стигна от народния аутфит до белите слончета, надигнали хоботи с недоизреченото (засега) послание.
Други пък могат да обвържат тази конкретна вратовръзка с факта, че политици, магистрати и цялото общество най-сетне забелязаха слона в стаята - изгубеното чувство за справедливост у българина, и сега правят героичен напън за старт на реформата в правораздаването.
При несловесното общуване винаги я има тази свобода на интерпретациите какво точно е искал да каже авторът.
Иван Хаджийски - един от най-известните работници в нивата на народопсихологията и още по-известен марксист, твърди, че когато се преминава към класово общество, главна функция на облеклото става различаването на хората по принадлежност, ранг в служебната йерархия, съсловие и богатство. Но то също служи и като средство за показ и маска.
В случая с червената вратовръзка на бели слончета не става въпрос за съсловен знак или дори за признак на богатство, защото всеки може да иде и да си купи такава, без някой в Републиканската партия на САЩ въобще да подозира. В България дори и снимките с републикански конгресмени не са помогнали на никого в политиката, какво остава за вратовръзките...
Става дума за другото, което Хаджийски посочва в своя трактат за облеклото - показ и маска.
Разбира се, в конкретния пример може да се търси и със сигурност има и много повече. Усеща се тази трагическа театралност ала имрератор Нерон в смисъла на Qualis artifex pereo - какъв артист умира! И още много словесно недоартикулиран подтекст. Но така е всеки път, когато не можем да изкрещим в лицето на публиката това, което всъщност искаме да ѝ кажем.
Отдавна не можеш да кажеш всегласно: Ще ви избия всички до крак! Дори в Африка вече не се прави така. Племето моси, което обитава земите на Горна Волта, например има обичай, при който кралят показва на поданиците си в какво настроение се намира чрез цвета на дрехите, с които се появява пред народа.
Този традиционен африкански властелин, който няма корона, а вместо това ползва нещо като спихнат каскет, често обича да играе с цветовете на своите одежди, които са в червено или бяло (впрочем точно като цветовете на вратовръзките на Републиканската партия).
Той се явява пред двореца си всеки петъчен ден в 8 сутринта. Ако е облечен в червено, значи се готви за война. Или нещо не е на кеф. В случай, че и конят му е оседлан и нагизден с червени пискюли – племето трябва да е наясно, че нещата са съвсем зле. Пейте, робини, тез тъжни песни! Когато кралят се яви целият в бяло - ликуй, народе!
Ето пример за невербална комуникация от високоинтензитетен порядък с особено драматични конотации. Почти като прокурорска пресконференция у нас.
На нашия континент пък покойната кралица Елизабет, която ще остане в паметта на поколенията и със своите колоритни шапки, даваше дискретни послания чрез тях въпреки аполитичността по принцип на кралската институция. Незабравим ще остане жестът ѝ по време на Брекзит - капелата в синьо с ярко жълти тичинки на декоративните цветя недвусмислено напомни синьото знаме на ЕС с жълтите звезди и според повечето наблюдатели бе знак от Нейно Величество на уважение към съюза и неодобрение на раздялата с него.
Ненадминат модел за внушения чрез аксесоари обаче ще си остане покойната Мадлин Олбрайт. Като държавен секретар на САЩ тя успя да направи бижутата си част от дипломацията. Всички следяха с каква брошка ще се появи и трескаво търсеха в това закодирани важни политически послания. Иракският президент Саддам Хюсеин я бе нарекъл усойница и затова тя побърза да си забучи на ревера една стилизирана змия и така се появи на среща с иракския вицепремиер Тарик Азис. Дефилираше по света декорирана с какво ли не - стилизирани пеперуди и пчелички, орли и купидони... Всички я зяпаха в бюста да търсят скрити послания безутешно, а понякога и безрезултатно. Но поне наложи свой стил в световната дипломация и със сигурност не оставяше никого равнодушен дори с появата си.
Затова след време опитите на британския премиер Джъстин Трюдо да направи впечатление с шарените си чорапи изглеждаха симпатични, но далеч по-незабележителни. Невербалната комуникация е тънък занаят и не всеки го владее.
И в парламента се хванаха за вратовръзките буквално, младият Искрен Митев “намигна” с охлюви
Младият депутат от “Продължаваме промяната” Искрен Митев се записа като най-яркия пример в парламента в жанра “Виж ми вратовръзката”.
Той се открои от колегите си още с първите си крачки в голямата бяла сграда през 2021 г. Не само защото като петле скачаше на всички от парламентарната трибуна и влезе в остри сблъсъци с далеч по-опитните от него лидери на опозиционните тогава групи - Десислава Атанасова от ГЕРБ и Мустафа Карадайъ от ДПС. Но и защото стигна на косъм от физическа саморазправа с лидера на “Възраждане” Костадин Костадинов. Двамата се хванаха за вратовръзките и само бързата намеса на колегите им ги спаси от сбиване.
Костадинов го обиди, наричайки го охлюв, но Митев демонстрира чувство за хумор и на другия ден сложи тематична вратовръзка на охлюви.
По време на дебатите по вота на недоверие към кабинета “Петков” миналия юни пък се появи с такава на динозаври, за да покаже на опозицията, че не го е страх от политически динозаври. “Реших да отправя послание към хората от статуквото, които ще изчезнат като динозаврите, а ще дойдем ние - младите, смелите, хората от протестите”, обясни депутатът.
Имаше свое послание към ГЕРБ, ДПС и “Възраждане” и в деня, в който се гласува оставката на правителството - сложи вратовръзка на шарани, защото “хората не са шарани и ще видят кой с кого играе и защо”.
Митев колекционира нестандартни вратовръзки, но истината е, че никак не обича да носи такива и костюм. В последните година и половина обаче това е неговото ежедневно облекло като депутат.