Временно изпълняващият управител на МБАЛ „Велинград“ говори за одита, направен със заповед на Общинския съвет в града
- Д-р Пепелов, от стъпването Ви в длъжност като управител на МБАЛ „Велинград“ измина месец, но страстите около болницата не утихват. В какво положение се намира тя след отстраняването на поредния й управител д-р Данчо Гурдев?
- Сериозен дефицит на кадри, тежко финансово положение и огромна задлъжнялост. Така може да се обобщи състоянието на общинската ни болница. Това показаха и резултатите от назначения одит с разпореждане от Общинския съвет в града. Кадровата обезпеченост на болницата е минимална, което възпрепятства нормалното функциониране на лечебното заведение. Заради политиката на д-р Гурдев персоналът в болницата е получавал минимални или средни заплати, докато тесен кръг се облагодетелствал с петцифрени суми. Затова и подозирам, че протестите в града бяха провокирани именно от този кръг, защото засегнахме финансови интереси.
- Какъв интерес имат тези лекари, за да създават напрежение в болницата?
- Те не само създават напрежение сред персонала, но „рекетират“ обществеността, използвайки социалните мрежи за разпространение на невярна информация за лечебното заведение. Последната инсинуация засяга моя заповед, с която намалих разхода за електроенергия, проверявани всички излишно уреди, тъй като все още в болницата има работещо парно. Не така обаче изглеждаше ситуацията в социалните мрежи, където заедно с кметa на града бяхме обвинявани, че сме оставили болницата и нейните пациенти на студено, което не е вярно.
- С чия подкрепа се ползват този кръг от лекари, след като д-р Гурдев вече не заема поста на Управител на МБАЛ „Велинград“?
- Облагодетелстваните лекари, близки до д-р Гурдев, имат сериозна подкрепа от заместник-председателя на Общинския съвет Венко Бозев. По време на сесията по отстраняването на д-р Гурдев очаквано той гласува с „против“. Причината е, че г-н Бозев работи на основен трудов договор именно в МБАЛ „Велинград“ . За разлика от него обаче останалите членове на Общинския съвет в града разпоредиха вътрешна проверка в лечебното заведение, която да установи какво е нейното финансово състояние след 6 месечното управление на д-р Гурдев.
- Какво показа извършената проверка?
- Комисията установи, че болницата е натрупала огромни дългове, спряла е разплащанията си към подизпълнители и доставчици като само за електроенергия лечебното заведение има просрочени задължения от над 100 000лв. Проверката показва, че разходите на лечебното заведение са по-големи от приходите му, което неминуемо ще доведе до скорошен финансов колапс. Служителите от счетоводството на болницата умишлено укриват финансови документи и към момента, защото от тях е възможно да стане ясно, че част от похарчените уж за нововъведения като кухненски блок в болничното заведение средства, са разходвани за обзавеждането на луксозната къща на бившия управител д-р Гурдев. Комисията предстои да излезе с още един доклад за проведените обществени поръчки по времето на д-р Гурдев, повечето от които са се възлагали директно, най-вероятно в нарушения със Закона за обществените поръчки.
- Какво ще се случи след огласяването на доклада от назначената проверка?
- Дейността на бившия Управител през периода, в който е бил длъжностно лице, вече е обект на проверка от НЗОК и предстоящи проверки най-вероятно от Агенция държавна и финансова инспекция. Доколкото съм запознат сигнал за управленските практики на Гурдев , е подаден и до КПКОНПИ и прокуратурата.
- Как болницата ще излезе от този финансов колапс? Как работите с намален екип?
- За кадровата криза в лечебното заведение свидетелствата са много. Ще ви посоча и конкретен случай от последните дни. Млада жена ражда в болницата, но няма специалист педиатър на смяна с квалификация по неонатология, който да обгрижи бебето й. В болницата имаме един единствен такъв, д-р Хания, който не се яви на планираното оперативно раждане поради неизвестни никому причини. А този лекар е вземал по времето на управителя д-р Гурдев заплата от 8 000 лв. Така се наложи да извикаме неонатолог от Пазарджик.