Даваме допълнителни алтернативи на пълнолетните пушачи, които няма да спрат да пушат, казва биологът
Игнасио Гонзалес Суарес, испанец по произход, има докторска степен по биохимия и молекулярна биология и бакалавърска степен по биохимия от университета в Овиедо (Испания).
Има повече от 15 години опит в предклиничните модели на заболявания. През цялата си кариера е публикувал над 40 научни публикации и глави в книги и е участвал в множество национални и международни научни конгреси.
Във „Филип Морис Интернешънъл“ отговаря за ангажирането и споделянето на науката зад продуктите без тютюнев дим на компанията, за повишаване на осведомеността и разбирането за намаляването на вредата от тютюнопушенето в европейския регион.
- Господин Гонзалес, всички знаят, че тютюнопушенето е сред основните причини за много заболявания, завършващи със смърт, а тенденцията при тези заболявания не е към намаляване. Какво може да се направи, за да се обърне тази тенденция?
- Тютюнопушенето наистина е огромен обществен проблем навсякъде по света, както и в България. Нивата на тютюнопушене тук са изключително високи и въздействието върху здравето на пушачите е доста голямо – приблизително 18% от смъртните случаи в страната са в пряка връзка с тютюнопушенето. Това са около 17 хиляди души годишно, които умират от болести, свързани с пораженията, които нанася употребата на цигари, включително рак на белия дроб и болестите на респираторния апарат например.
Въпреки че пушачите са наясно с тези рискове, мнозинството от тях продължават да пушат. Най-доброто нещо, което пушачът може да направи е да спре да пуши, а хората, които никога не са пушили – да не започват. В последните десетилетия в много държави се въведоха мерки за превенция и за насърчаване на спирането на тютюнопушенето, които имаха различен ефект. Тези мерки са много важни и те допринесоха за намаляване на тютюнопушенето, но все още има много пушачи, които продължават да пушат, въпреки че са наясно с рисковете.
Понастоящем по света има около 1 млд. пушачи и се очаква, че техния брой няма да се промени значително в идните години. В България 1 от трима души приблизително продължава да пуши. За пълнолетните пушачи, които няма да спрат да пушат, преминаването към по-малко вредни алтернативи е по-добра опция от това да продължат да пушат. Това е концепцията за намаляване на вредата от тютюнопушенето, която може да допълни мерките за превенция и спиране на тютюнопушенето, за да се намали броя на хората, които пушат и да се редуцира вредата.
Намаляването на вредата от нездравословния начин на живот не е нещо ново. Всеки знае какво трябва да прави, за да подобри начина си на живот – да спортува, да се храни здравословно, да употребява по-малко алкохол, и т.н., но това не винаги се случва. Понякога вредата не може да се елиминира, но може да се намали, което е основната идея на концепцията за намаляване на вредата.
- Звучи добре, но как можете да обясните така, че хората да разберат – как това ще намали болестите, предизвикани от тютюнопушенето?
- Идеята на бездимните алтернативи е да намалят вредата от пушенето. Но нека първо изясним на какво се дължи вредата от пушенето. Проблемът при пушенето идва от горенето на тютюна и вдишването на дима от него. Когато запалите цигара, температурата в нея може да надвиши 600 градуса, при което се произвежда дим. Димът от тютюнопушенето е сложна смес от хиляди различни химически субстанции, много от които са токсични, вредни и причиняват болести. За разлика от традиционните цигари, при бездимните алтернативи няма горене на тютюна и заради това нивата на токсичните вещества са значително намалени, в сравнение с тези в тютюневия дим. Никотинът остава, и – да, той води до пристрастяване, но не е основната причина за заболяванията, свързани с тютюнопушенето.
- Идва лятото и мнозина, които ползват бездимни алтернативи, само защото могат да се употребяват на закрито, вероятно ще преминат отново към конвенционалните цигари. Какво мислите за хората, които ту преминават към бездимни алтернативи, ту се отказват от тях, за да се върнат пак към цигарите?
- Повтарям, че най-добрият вариант за хората е изобщо да не употребяват тютюн. Но когато ползвате едновременно бездимни алтернативи и традиционни цигари, вие оставате изложени на токсичното въздействие на веществата, които се съдържат в тютюневия дим. Ако пушачът не спре да пуши, по-малко вредно е да премине само на бездимни продукти.
- Направихте много инвестиции в научни изследвания през последните години. Защо това е важно за компанията?
- Мисията ни е един ден цигарите да останат в миналото, нещо, което след време ще виждаме само в музея. Стремежът ни е да окуражим пълнолетните пушачи, които не отказват цигарите, да преминат към по-малко вредни алтернативи и това да се случи колкото е възможно по-скоро. За да постигнем това, ние трябва да разработим и научно да оценим тези продукти, за да покажем, че те са по-добра алтернатива от това да се продължи да се пуши. За това са ни необходими високо квалифицирани и талантливи хора в различни научни дисциплини.
Аз например съм молекулярен биолог, завършил съм в Испания, работил съм в американски университет. Присъединих се към „Филип Морис Интернешънъл“, тъй като открих, че идеята за разработването на тези алтернативи може да има потенциална полза за общественото здраве. Научните изследвания, които правим, подпомагат изпълнението именно на тази цел.
- Чувал съм, че в Япония продажбите на обикновени цигари са намалели с 30% след въвеждането ва вашата бездимна алтернатива на пазара, а случаите на хоспитализация са намалени драстично. Така ли е наистина?
- Япония е още един добър пример как бездимните алтернативи могат ефективно да заменят цигарите. От навлизането на системите за нагряване на тютюн около 2015 г., ние наблюдаваме засилено намаляване на продажбите на цигари в страната. Тютюнопушенето, което там преди това беше разпространено сред 20% от населението, в момента е паднало до 12%. Това е забележително постижение.
Предварителните резултати от нашите проучвания, базирани на реални данни показват, че хоспитализациите за някои сериозни сърдечни и белодробни състояния, свързани с тютюнопушенето са намалели след въвеждането на системите за нагряване на тютюн в Япония. Не можем да кажем дали това намаление е в резултат от навлизането на пазара на системите за нагряване на тютюн, но тези резултати са окуражаващи и ние в момента търсим още данни.
Затова е важно да предоставим тази информация на потребителите, а регулаторните органи трябва да създадат правната рамка, която да направи ясно разграничение между цигарите и бездимните им алтернативи.
- Дезинформацията е много голям съвременен проблем, хората често биват подвеждани. Как науката може да помогне да се преодолее това?
- Дезинформацията и подвеждащата информация са наистина голям проблем. Ние разполагаме с толкова много информация, която се намира на върха на пръстите ни, че човек понякога трудно разбира коя информация е точна и коя – не. Мисля, че науката може да помогне, защото тя предлага факти, данни и анализи, така че да ни предпази от предубежденията. Знаете ли, скептицизмът е хубаво нещо, малка щипка от него ни помага да имаме критичен поглед към нещата. Но има разлика между това да си скептичен и това просто да отричаш или игнорираш едно доказателство, защото то не подкрепя твоята теза.
Много е важно да дадем на хората достъп до научните данни и то така, че те да ги разберат. Именно затова е важно всички ние – учените, медиите, бизнеса, правителството, регулаторните органи, да участваме заедно в процеса по осигуряване на равен достъп до информация на всички заинтересувани страни. Така потребителите ще имат възможността винаги да правят информиран избор.