- Това са двойно повече, каза заместник-министърът на труда и социалната политика
- Най-голямата група сред тях са семействата с деца. Другата зима пари за отопление ще има за още 20% нуждаещи се
- Г-жо Клисурска, от 1 юни социалните помощи вече ще са обвързани с линията на бедност. Как ще се определят те?
- Размерът им няма да бъде обвързан вече с гарантирания минимален доход, а ще се определя в зависимост от линията на бедност в страната, като тя ще се актуализира всяка година по утвърдена методика на база данните на Евростат.
Целта ни е да осигурим много по-ефективна социална защита на нуждаещите се от подкрепа. Акцентът се поставя върху включването на подпомаганите хора на пазара на труда, като се дава
приоритет на насърчителните мерки, а рестрикциите се смекчават
- Какви доходи трябва да имат хората, за да ги получават?
- От 1 юни базата за определяне на социалните помощи ще бъде 151,20 лв., което е 30% от линията на бедност (през тази година тя е 504 лв. - б.р.). Ще има 5 групи, които обеденихме. Всяка ще има индивидуален процент, с който ще се определя и съответната граница за достъп:
- лице, което живее само - 165%, или 249,48 лв.
- лице, съжителстващо с друго лице или семейство, и за всеки от съвместно живеещите съпрузи - 100% (151,20 лв.)
- за дете до 18 г., а ако учи - до придобиване на средно образование, но не повече от 20 г. - 100% (151,20 лв.)
- за бременни жени 45 дни преди раждане и за родител, отглеждащ дете до 3 г. - 120% (181,44 лв.)
- за родител, отглеждащ сам дете/деца до 18 г., а ако учи - до придобиване на средно образование, но не повече от 20 г. - 120% (181,44 лв.)
- Какъв ще е размерът им, защото това интересува хората?
- Очаква се средният максимален размер на помощта спрямо 2022 г. да се увеличи от 97,38 лв. на 176,01 лв., или с 81%, като се има предвид, че за отделните групи той е различен.
Предвидени са промени и в начина на определяне на еднократните помощи за покриване на инцидентно възникнали нужди. В момента те са до 5-кратния размер на гарантирания минимален доход - 375 лв. От 1 юни стойността им ще е до трикратния размер на линията на бедност, или до 1512 лв.
- Очаквате ли повече хора да имат достъп до тях? Това достатъчно ли ще е, защото според последните данни 1,572 млн. души у нас живеят в бедност?
- Очакваме обхватът на хората, които получават месечни социални помощи, от 1 юни да се увеличи двойно - от 59 000 през 2022 г. до 118 000, а през следващите години също ще се увеличава. Трябва да се има предвид, че върху обхвата и размера на помощите на всеки един определящо влияние имат фактори като размер на доходите, пенсиите, обезщетенията.
- Ще има ли нови групи, които ще получават помощи?
- Да, младежите от 18 до 21 г., които напускат за първи път социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа (домовете за деца - б.а.). Помощта е за 3 месеца, като се отпуска само веднъж и при условие, че младежът се е регистрирал в бюрото по труда. Размерът ѝ е линията на бедност и се очаква с нея да подкрепим около 300 младежи.
А когато безработен, който получава месечна помощ, започне работа, тя ще продължи да се изплаща 3 месеца. Така че очакваме броят на хората да се увеличи и от промените и разширените критерии за достъп, и от смекчените рестрикции в новия правилник.
- Какви наказания намалявате?
- Срокът за задължителна и непрекъсната регистрация в бюрата по труда преди подаване на заявление-декларацията е намален от 6 на 3 месеца.
Времето за полагане на общественополезен труд е намалено 14 дни по 4 часа дневно на 40 часа месечно.
Срокът на изискването да не са прехвърляли срещу заплащане или дарявали жилищен, вилен, селскостопански или горски имот през последните 5 г. се намалява на 2 г.
Осигуряването на по-висока степен на социална закрила за по-широк кръг нуждаещи се е само една част от мерките за преодоляване на бедността.
- Какво трябва да направят хората? Подготвена ли е вече администрацията за предоставянето на новите помощи?
- Когато вече е подадено заявление-декларация, след влизането на промените в сила не е нужно хората да го подават повторно. Тези случаи ще бъдат разглеждани служебно.
Вече ще може заявленията за социално подпомагане да се подават във всяка дирекция в страната, както и електронно.
Агенцията за социално подпомагане е готова да прилага новите регламенти, които сме поели и по плана за възстановяване и устойчивост.
- Коя е най-голямата група, която получава помощи?
- Като се има предвид, че новите групи обхващат различни социални профили, се очаква най-голяма да бъде групата на съжителстващите лица и семействата с деца, които учат.
- Има ли осигурени пари за тези помощи, ако не се приеме нов бюджет?
- Промените се реализират в рамките на бюджета за 2022 г. и параметрите на приетата тригодишна бюджетна прогноза.
- С линията на бедност ще бъдат обвързани и помощите за отопление. Каква ще е границата за достъп? Може ли да дадете пример как ще се определят и как ще вземат?
- Предложените промени в наредбата са свързани с измененията в Закона за социално подпомагане. Предложението и тук е границата за достъп да са 30% от линията на бедност. Това означава, че ще се обхванат по-широк кръг хора от уязвимите групи, за които целевата помощ за отопление е жизнено важна.
За следващия отоплителен сезон се очаква с целева помощ да бъдат обхванати 20% повече хора. Това е в резултат на предлагания нов подход, който ще ограничи максимално риска от отпадане от подпомагане на уязвими групи. Например, ако до момента за семействата на деца, които не посещават редовно училище, съществуваше висок риск да отпаднат от подпомагане, с този проект рискът е изключен. Помощта обаче ще се редуцира между 3-5% в зависимост от възрастта на детето.
Промяната се състои в повишаване на границата за достъп и окрупняване на досегашните групи, като техните индивидуални коефициенти се повишават до размера на най-високия за съответната група. Например в случая на съвместно живеещи съпрузи - сега границата за достъп до помощи на всеки от тях е 150 лв,. след приемане на промените ще бъде 260 лв. Т.е. границата за доход на това семейство ще се увеличи от 300 на 520 лв.
Процедурата по кандидатстване и отпускане на целевата помощ за отопление не се променя. Новото е, че и тук може да се подават заявления във всички дирекции “Социално подпомагане”, независимо от постоянен или настоящ адрес, включително по електронен път.
За всички пенсионери е важно да знаят, че увеличението на пенсиите от 1 юли няма да се отрази върху правото им да получат тази помощ,
защото с изрична заповед на министъра на труда и социалната политика се определя корекционен коефициент, така че полученото увеличение да се приспадне и да не бъде причина за отпадане на хората.