Той доказа на света оттатък Сърбия и отвъд океана, че е готов да направи всички компромиси. И в този смисъл е леко изкупен - изпран не в България, а навън, казва пиар експертът
- Г-жо Дамянова, президентът връчва първия мандат на ГЕРБ. Ще има ли правителство, или не, според вас?
- 50:50 са шансовете, но ежедневно се мени и правителството става все по-вероятно. И мога да кажа защо трябва да има правителство. В политиката, както и в бизнеса, трябва да можеш да ограничаваш важното от маловажното. Това, че Борисов и корупцията трябва да бъдат махнати от сцената, е изключително важно, но това, че след него идва руски фашизъм, е още по-важно. И българското общество има нужда да получи гаранция, че поне това няма да ни се случи.
Аз съм доктор на историческите науки с истинска диплома, много съм се занимавала с фашизъм. И ако някой каже, че в ХХI век фашизми не идват, то ще му кажа - той придобива най-различни очертания и белези и неговото присъствие в една бедна и доста изстрадала страна не е нещо необичайно. Не бих искала това да ни се случи. Затова, въпреки че съм отдала последните десетина години от живота си изцяло на битката срещу корупцията и държавата на мафията, сега си мисля, че пред по-голямата опасност трябва да бъде приета по-малката. И също така си мисля, че Борисов получи много тежък урок, когато 2 г. не можеше да стъпи на жълтите павета, и може би в него има някакво развитие, поне имам надежда в тази посока.
- Това ми звучи като подтик “Продължаваме промяната” да избере по-малкото зло и все пак да влезе в коалиция или управление с ГЕРБ?
- Те няма да го направят, защото в две кампании основната им теза бе, че няма да влязат в подобна коалиция. Колкото и сплотен да е електоратът ти, той няма да ти прости, след като 2000 пъти си казал: “Заклевам се”. Така че “Промяната” си е самозавързала ръцете още в предизборната компания.
Борисов е цар на па-дьо-дьо-то и направи всичко възможно да ги вкара в разговор. Но бях сигурна, че те няма да го направят, защото тогава тяхното съществуване се обезсмисля. Те са затворени в кръга на анти-ГЕРБ и нямат начин да излязат от него.
- ГЕРБ отиде на план Б и вече говори за експертен кабинет, като търси подкрепа от ДПС, БСП и ИТН.
- Затова оценявам шанса 50:50, защото много неща се случват зад кулисите, които ние не ги виждаме. Дори и Борисов да не успее да направи правителство, ще изхвърли от себе си тежестта на едни нови избори. Но в същото време той доказа на тези, на които искаше - на света оттатък Сърбия и отвъд океана, че е готов да направи всички компромиси. И в този смисъл смятам, че той е леко изкупен - не изпран в България, но изпран навън.
- Пред Европа и пред САЩ ли?
- Да. Защото той показа сговорчивост до степен: “Готов съм да пожертвам всичко, нищо не искам”. Която вероятно ще му даде подкрепа за едно временно правителство, с което да избутаме кризата.
Не можем без бюджет. Абсурдно е бюджет да се приема и изпълнява от служебно правителство, защото ние, във Факултета по история, който не е нито в Бордо, нито в Харвард, а е в Софийския университет, сме учени, че бюджетът - това е политиката. Не може един да прави политиката, а друг да я изпълнява, това е икономически и политически нонсенс. Затова те трябва да приемат бюджет. И ако го направят и изпият жабите от приемането, му ще изпият и жабите да поуправляват с този бюджет. Така че намирам шанса за реален.
Тук малко по-сложно е какво ще прави БСП, не ги познавам, за да ги анализирам.
Аз съм била абсолютно безкомпромисен ругател на Борисов в дълъг период от време, защото неговите 12 г. управление са причината да се намираме на този хал. Смятам, че този фашистки повей, който идва в България, идва точно на базата на една напълно разорена, разбита морално, политически, икономически и социално държава, и нямам никакво желание да му простя на Борисов. Но има исторически компромиси, които изискват пред по-голямата беда да приемеш по-малката. И ако бях политик, бих направила това.
- Това не важи ли най-вече за ПП-ДБ, за които Борисов толкова дълго настояваше да са заедно и беше готов да направи всякакви компромиси? А търсейки подкрепа от ДПС и БСП, вече говори за експертен кабинет, а не за коалиция.
- Да, защото, ако Борисов направи коалиционен кабинет, той ще жертва сериозна част от електоралната си база. Защото както за ПП-ДБ е недопустима коалицията с Борисов, така за неговите избиратели коалицията с ДПС и БСП, поне в явния ѝ вид, също е недопустима.
Но нека сложим една скоба - парите идват по ПВУ, пада инфлацията, светът знае, че войната, ако не свършва, поне няма да бъде същата. В този смисъл чисто метеорологичните условия са добри в момента и не е изключено един експертен кабинет, който Борисов ще направи с огромна жертва, да не му донесе толкова голяма щета.
Освен това, както казах - оттатък Сърбия Борисов вече е изпран. А на него това му е целта. Това е един 60+ човек, който иска да остане в историята с нещо добро. Когато вече си достатъчно известен и красив, както той казва, накрая ти се иска да останеш с нещо добро в историята. И аз имам подозрението, че Борисов е ръководен от някакви сравнително честни и почтени намерения.
В България е толкова остра нуждата от правителство, нас ни е нападнал враг - от едната страна стои фашизоизирана войска, а ние се съвещаваме дали да се обединим, за да я отблъснем. Трябва да го направим. Затова смятам, че по-скоро ще се случи правителство.
- Мария Габриел за премиер успешен ход на Борисов ли е?
- В това отношение очаквах повече. Смятах, че той ще сложи на масата някой като Петър Стоянов, Димитър Радев на БНБ... Наблюдавала съм го - в такъв момент той винаги е успявал да извади от джоба си някаква силна карта. И смятах, че и сега ще направи така. Възможно е да е мислел в тази посока, но никой да не му се е вързал. Но от това, с което разполага, Габриел все пак е най-доброто, леко надпартийно. Той ни отправя на чист български език съобщението: “Аз ще ви вкарам в Шенген и еврозоната”. Така че не е направил нещо лошо. Очаквах, че ще направи зашеметяващо предложение, с което ще постави ПП и ДБ в невъзможност да откажат, но явно не е все пак чак такъв играч.
- Как приемате заричането на Габриел ВСС да иска оставка на Гешев?
- Гешев пере най-добре. Това е една оферта, на която демократичната общност трудно може да откаже. Друг въпрос е дали тя е изпълнима и какъв е контролът на Борисов над ВСС. Той няколко пъти ни е обещавал съдебна реформа, но никога не я е правил, защото тя ще подложи на съд хора, свързани с него самия. Затова ми се струва, че е назрял моментът - веднъж получил някакво изкупление оттатък Сърбия, е готов да го направи. Даже започвам да си мисля, че този атентат - истински или псевдо, е част от едно много по-голямо раздаване.
- Какво визирате?
- По начина, по който е направен, той дава 3 варианта. Първият е сплашване, което означава, че има някой засегнат от Гешев, а аз не знам кой може да е той, защото не съм забелязала Гешев да е нанесъл вреда на престъпността. И оттук нататък остава самоорганизация или организация от някой, който се възползва от това. Но поведението на Гешев след този атентат послужва днес на ГЕРБ да поиска оставката му. И ми се струва, че той спира да бъде акт сам по себе си и става акт от една политическа конюнктура, която е трябвало да послужи някому.
- Тази заявка на ГЕРБ срещна подкрепа сред останалите партии, това как го тълкувате?
- Пак казвам - Гешев пере най-добре. Ако ние махаме лицето Гешев, но оставяме една напълно прогнила съдебна система - статуквото е доволно. Остава демократичната общност да го разбере. Ако ние правим истинска съдебна реформа - тогава правим генерално почистване и пране.
Аз имам усещането, но пак казвам - правя това с очите на опитен исторически наблюдател, а не като участник в събитията, че Борисов е готов да си отреже опашката. Във всеки случай направена е тежка оферта, която би трябвало да накара всички да размислят.
- Какво ще се случи с ПП и ДБ в опозиция? Ще оцелеят ли заедно?
- Това е вече въпрос на много сложен анализ. Въпросът е - ако основното ти кредо е да убиеш Борисов, а той се е препрал, какво правиш оттук нататък? Проблемът на демократичната общност е, че тя трудно формулира идеологии. И аз идеологията на обединението ПП-ДБ извън съдебната реформа трудно мога да я артикулирам. Против инфлацията, за Европа, за Шенген - когото и да хванете, изключая фашистите, това са мантри, които са задължителни в България.
Не знам дали им е от полза този съюз да издържи. Ще издържи до местните избори, защото това е задача, която са си поставили и дай боже да успеят да изпълнят. Но изпитвам известно съмнение, че местните избори са вързани в кърпа.
- Дори и за София ли?
- Страшно много работа се иска за изборите в София.
Това, в което Борисов е цар, винаги го е правил и ще го направи отново, е да направи широко ветрило от кандидати, които пилеят гласове и надежди. И на това широко ветрило ще има хора от всякакъв вид и се изисква страшно много пиар и реклама, за да успееш да направиш правилното послание и да спечелиш, дори и в София.
В София гласуват 400 хиляди души и те не може да бъдат спечелени с витиевата философия - трябва да се води много точно прицелена кампания, да се избере точният кандидат, който да има харизма. Защото българският народ избира харизматични политици.
- Завъртя се името на Васил Терзиев...
- Не го познавам лично, виждала съм няколко неща, ще трябва много да се работи върху харизмата на този човек.
- Кирил Петков по-добър вариант ли е?
- Ако успеем да го върнем в харизматичния му период... вероятно да.
София е много особено място и ако разчитаме да спечелим, защото сме демократи и сме против Фандъкова - ще загубим. Ако отидем на избори, защото знаем какво ще правим, извадим харизматичен лидер и запалим хората - има шанс. Това е сложно уравнение, за което се съмнявам дали ПП и ДБ ще съумеят да решат. Трябват им силни професионалисти и много силен кандидат.
- Да се върнем на коалицията ПП-ДБ - защо смятате, че ще издържи само до местните избори?
- Не ми е много ясно бъдещето на тази коалиция. Има страшно много хора, които не биха гласували за обединението, но биха гласували за тях поотделно. Те са твърде различни. Така наречената жълтопаветна София е част от ореола на ДБ и те трябва да си го държат този ореол. ДБ измина доста сложен път, за да стигне дотук, и предполагам, че тя ще се върне в собствения си път.
Поотделно двете формации щяха да правят повече политика. Сега ДБ не я виждам, не зная какво мисли, виждам мълчащ Христо Иванов на срещи на лидерско ниво. И правя съвършено безотговорна прогноза, че максимумът, който могат да изкарат заедно, е до местните избори.
- Вече повече от половин година не сте част от екипа на “Промяната” - как ви изглеждат те отстрани? Станишев описа поведението им като “детска градина”, прав ли е?
- Там има много млади хора, които са за първи път в парламента и никога не са имали досег с политиката. Продължава да се изисква много време те да влязат в някакъв истински политически елит, да станат истински говорители и да намират верните теми. Това не става с магическа пръчка, не става дори и като си ходил в много елитно училище, защото там се учи само теория, не и практика. Така че те в никакъв случай не са парламентарен провал, но не са и онази остра група, която бих искала да бъдат. Но сега, евентуално поставени в опозиция, ще са длъжни да извадят това от себе си.
- Правилен ход ли бе, че при офертата за кабинета “Денков” Кирил Петков се дръпна назад, макар Асен Василев да остана за министър?
- Не го разбирам този ход. Или всички се дърпаме назад и оставаме във варианта на офертата на Борисов за личности и експерти, или си седим на позицията. Те направиха нещо маргинално. Целият им проектокабинет бе политически и в този смисъл жертвата на Кирил Петков не я разбирам.
- Ако бяха предложили друг състав на кабинет, щяха ли да успеят с ГЕРБ?
- Не знам защо предложиха състав на кабинета във време, в което не бе връчен още дори първият мандат. Ще бъда много благодарна, ако някой ми покаже в историята къде се е случвало месец преди връчване на мандата да се представя проектокабинет на втората политическа сила. Напълно ненужно. Вързаха се на Борисов.
Цялата работа е леко непоследователна. Ако си враг на Борисов, си стоиш такъв, не му правиш кабинет, не му пишеш есемеси, в които му казваш: “Довечера в 6 ще ти представя кабинета си, но няма да променя нищо в него”. Ако смяташ да разговаряш с Борисов, съобщаваш на електората си, че се налага да направиш исторически компромис.
- Но в програмите си ГЕРБ и ПП-ДБ постигнаха много голямо сближаване, което наведе на мисълта, че може и да има кабинет.
- Знаете много добре, че това не е въпрос на програми. Ако твоята идеологическа закалка се върти около това, че никога няма да допуснеш Борисов, ти няма да го направиш. Да, много е неприятно и изглеждаш несговорчив, неприемлив за голяма част от обществото, но стоиш в собствената си вода, защото хората са гласували за теб за това. А танцът - ние няма, но само малко, не го разбирам нито имиджово, нито политически. Това е една серия от действия, които ми изглеждат леко хаотични. Но в крайна сметка тези хора изпълниха това, което бяха обещали - няма да се коалират с Борисов.
В исторически план това не е полезно, защото можеха да имат половината власт, а сега ще имат нула. А в морален план те са прави, защото имат правото да не вярват на Борисов. Тъй като той не е много за вярване, особено когато прави такива резки движения и вади ножове, кълца опашки и реже глави на Гешев - това предизвиква дълбока доза съмнение в мен. Аз лично не съм убедена, че лозунгът за Гешев, издигнат в минута №1 от публичното поведение на Габриел, е толкова искрен и дълбок.
ВИЗИТКА:
- Завършила е история в СУ “Св. Кл. Охридски” и има докторска степен
- От 1990 до 1993 г. е вицепрезидент на КНСБ
- През 1993 г. създава първата пиар агенция у нас “Д&Д”, нейни клиенти са едни от най-големите компании у нас. Сред дългогодишните клиенти е “Лукойл - България”, където е била и директор “Връзки с обществеността”. Работила е и по големи проекти на министерства и държавни институции
- Един от учредителите на Българска инвестиционно-информационна мрежа
- През 2021 г. стана един от основните двигатели при основаването на “Продължаваме промяната” и бе техен медиен съветник, но преди 6 месеца напусна
- Живее с режисьора Георги Стоев (Джеки). Има син от първия си брак