- За да засвидетелстват обич и да оправдаят липсата си през деня, майки водят малките на сладкарница след градина. За вечеря правят аламинут пак с въглехидрати
- След като забранихме вредните закуски в училището, слагат от вкъщи вафли в раниците на децата
- Проф. Байкова, в норма ли е теглото на децата?
- Екип от Националния център по общественото здраве и анализи, от Министерството на здравеопазването и регионалните здравни инспекции направи последното голямо изследване през 2016 г. на 7-годишните. Свързано е с мониторинг на секцията на европейската общност към Световната здравна организация. Прави се, за да бъде проследявано състоянието на затлъстяването с цел овладяването му от ранна възраст. Изследвани са около 3300 деца от цялата страна. Установило се е тогава, че 30% от момчетата и 29% от момичетата са със свръхтегло. Това означава, че са с индекс на телесна маса малко над нормата. Затлъстяването винаги е около 2 пъти по-малко - 15% при момчетата и 11% при момичетата. Установяват още, че 68% от училищата, които са изследвани, са с добри възможности за физическа активност на децата. 90% от училищата даже имат програми за повишаване на здравните знания на малките. 1/3 от училищата обаче нямат столове, а имаме актуализиран сравнително добър сборник, както и различни наредби как да се хранят децата.
Съществува и документ за качеството на храните и тяхната безопасност. 35% от училищните бюфети обаче не са спазили клаузите на Наредба №37 и предлагат закуски, които са с по-високо мазнинно съдържание, с по-високи нива на захарта, газирани напитки и т.н. На всичкото отгоре в близост до училищата също предлагат такива неща. Аз съм участвала в писането почти на всички сборници и наредби. На компютър сме изчислявали какво трябва да приемат на закуска и на обяд. Имали сме примерни менюта. Всички ние знаем, че храненето на децата е отговорност на цялото общество - на семейството, на институциите и на социалната среда.
- Отговорността на родителите все пак е най-голяма, какви са наблюденията върху тяхното поведение?
- 1/4 от родителите са с много ниско образование, което оправдава нездравословните им навици. 30% от тях пък имат финансови затруднения. При това самите родители са пълни - 30% от жените и 68% от мъжете са със свръхтегло. Част от тях имат и метаболитни болести като диабет. Половината родители на пълничките деца не признават, че те наистина са пълни. 17% пък не са кърмени. Това също са предпоставки.
- На какви периоди се правят проучванията?
- Периодични са, на няколко години. В пандемията обаче не са правени. След 2016 г. има изследвания, но не толкова мащабни. Сега предстои ново, по-голямо. Мониторингът се прави, за да се коригират грешките. Имаме програми за плод и чаша мляко в училищата, финансирани от Европа. Голяма част от училищата обаче са затруднени в изпълнението, защото има много ангажименти с документацията както за доставката, така и за финансирането. И всичко това трябва да се прави всеки месец.
Разговаряла съм с училищни директори. Добрите училища имат ангажименти към здравето на децата и тяхното тегло. Другите, за да привличат децата, участват в други програми за безплатни закуски, но те са през социалното и просветното министерство и са с малък бюджет.
Храноденът беше 40 стотинки, сега се е увеличил. С тези закуски се привличаха децата от малцинствата и родителите им ги превръщаха едва ли не в основно хранене. Покрай тях, ако няма другата програма, всички деца до 4-и клас получават безплатна закуска. Със стотинките могат да се купят само тестени закуски, без плод, без зеленчук, без хубава белтъчна компонента. Така и децата, които нямат никаква нужда от такива висококалорийни храни, ги консумират и имат проблем с теглото. И като не спортуват достатъчно, нещата се влошават.
Напоследък все пак има раздвижване. Поне няма влошаване на ситуацията през последните няколко години. Това казват и от Института по обществено здраве и анализи. Тенденцията за покачване на свръхтеглото и затлъстяването е овладяна на този етап.
- Участвали сте в изработването на наредбите, актуални ли са?
- Наредба 37 е много добре структурирана, насочваща какво да има в бюфетите. Забраняват се захарните изделия с изключение на шоколад. Не може съвсем без нищо, но няма мазни баници. Всеки ден се приготвят различни сандвичи със зеленчуци.
Да, ама не! Не спазват препоръките. Няма разнообразие. Има еднотипни закуски, обикновено на въглехидратна основа. До 7-годишна възраст децата се отглеждат в заведения или в семейна среда, но винаги под грижите на възрастни хора. Тогава децата се хранят здравословно. В годините на детската градина обаче майките, за да оправдаят липсата си през деня, водят децата след градината в сладкарница и ги черпят, без да се интересуват кога са изяли последно подкрепителна закуска. Купувайки лъскави пакети на децата, засвидетелстват обич и грижа, без тази майка да се интересува какво са яли децата през деня. Това е неправилно. Такава майка не е погледнала седмичното или дневното меню. Прави някакъв аламинут. И за да е по-лесно, или е паста, или пица, или ризото, т.е. пак въглехидрати. Тя може да предложи едно зеленчуково блюдо с млечен продукт и всичко ще е наред. Това са грешките в предучилищна възраст.
- Какво се случва в училище?
- Моето виждане е, че изведнъж всички тези дечица на 7 години прекрачват училищния праг и тогава улицата поема изхранването на българските ученици. В околността на училищата никой не следи какво се предлага. Винаги има пицарии, и то от евтините, уличните. Родителите дават някакви пари на децата сутрин и им казват: ето ти за деня, купи си нещо за обяд. Да, но майките не са нахранили сутринта детето. Ако в училището не изпълняват програмата за плод, трябва да сложи в раничката една ябълка. Нещо повече, когато обнародвахме наредба 37, майките започнаха да купуват огромни кутии с вафли, за да сложат на детето, защото обичало. А всички вафли дори и в малко количество имат възможно най-много калории. Те са пълни със захари и с трансмастни киселини. Това вече е много обезпокоително, защото родителите не оценяваха нашите усилия да вкараме децата в нормата. Казах ви за проблема и при възрастните.
Ако децата се хранят в училищния стол, а то почти няма такива, там всичко би било съобразено с медицинските изисквания. В детската градина грешката е единствено извън рамките на детското заведение - при вечерята. На вечеря трябва да се предлага кисело мляко, сирене или извара. Ще кажат, че сиренето е скъпо. Но в детска възраст порцията сирене трябва да е 35 грама, а порцията кисело мляко - 330 грама.
Това е положението - улицата храни българските деца. Всъщност и да има стол, за по-големите ученици е унижение да го ползват. Скоро се занимавах с дечица от Английската гимназия. Бяха със свръхтегло. Като заработихме, започнаха да редуцират килограмите. Изведнъж престанаха да идват в кабинета. Срещнах ги в парка и те много се притесниха, защото ядяха дюнери. Казах им: не съм ви писала да ядете това. Отговорът им беше, че друго около училището не се предлага. И това е в центъра на София. Дано все пак да има подобрение в ситуацията. Ще видим, когато излязат новите данни.