"Нито политическата криза може да се реши преди местните избори, нито партиите имат интерес от нов вот. Логичният вариант е да се върви към временно правителство - експертно и с ограничен мандат", това обясни пред БНР Боряна Димитрова, „Алфа рисърч“.
"Правителството, което би се сформирало, трябва да прескочи пропастта на местните избори. Нищо съществено няма да се промени в политическата и в електоралната ситуация, ако през юли отидем отново да гласуваме".
Коалицията "Продължаваме промяната-Демократична България" представи състав на проектокабинет "Денков". Той обаче няма да бъде приет от ГЕРБ-СДС, но би могло да бъде обсъден и коригиран, коментира Бойко Борисов.
"Маршрутите за достигане до правителство остават отворени. Но се стига до ситуация, в която наближават остри завои и трябва да се кара внимателно".
Трябва да си отговорим на 3 въпроса, за да видим какъв тип кабинет е възможен, обясни Боряна Димитрова.
"Първият е дали има държавата интерес да стои в това безвремие, което става все по-опасно от икономическа гледна точка и по отношение на сигурността. Вторият е дали имат партиите интерес от нови избори и последният - дали може да се реши изобщо политическата криза преди местните избори. Отговорът и на трите е „Не“. По-голям е шансът да се върви към сформиране на някакъв вид експертно правителство"
Димитрова обясни и причините за слабото доверието между първите две коалиции.
"Те трябва да удовлетворяват претенциите и на своите твърди ядра, и на по-меките си периферии. Знаят обаче, че нямат интерес от нов вот преди местните избори и ще бъде проява на политическа незрялост да не могат да решат този ребус и да преминат през блокажа".
Не е само клише да се говори за евроатлантическо мнозинство, обясни тя.
"Две групи, които имат сходна ориентация, се оказват непримиримо разделени до степен, че не биха желали да имат свое правителство. В тази ситуация рискът е да продължи управлението на служебните правителства. България не може да остане в това разделение".
Боряна Димитрова коментира и опита за атентат срещу главния прокурор.
"Какъвто и да е резултатът от разследването, няма печеливш изход за България. Възможността да бъде организирано покушение срещу главния прокурор е нещо, което изпраща България много далеч от целите, към които се стреми, като Шенген. Позитивен изход би имало, ако възможно най-бързо и убедително бъде разкрита истината. Стигаме до степени, в които разпадът на базовото ниво на обществена сплотеност започва да става опасен".
Изходът от безвремието, в което се оказахме от почти две години, се крие в зрелостта на политическите партии, убедена е Димитрова.
"В противен случай отиваме към един режим, който не е конституционен, но се утвърждава все повече".