Банковата ни система е в изключително добро здраве. Показателите дават възможност не само да растем и да подкрепяме клиентите ни, но и да посрещнем евентуални трудности, казва главният изпълнителен директор и председател на УС на УниКредит Булбанк и председател на УС на Съвета на жените в бизнеса в България
Нашата банкова система е свръхликвидна, няма остра нужда от бързо или голямо търсене на ресурс, което позволява по-бавно вдигане на лихвите
Случвало ми се е да попадна в ситуации, в които са ме мислили за асистентката на директора.
Има хора, които подхождат с предубеждение, но когато човек е подготвен и си разбира от работата, това много бързо се преодолява
- Изненадаха ли ви резултатите от проучването, което Съветът на жените в бизнеса в България представи неотдавна по повод 10-ата си годишнина, г-жо Минчева? Доста висок процент - 64 на сто от анкетираните, са на мнение, че жените стигат до високи професионални позиции по-трудно от мъжете, а половината смятат, че двата пола не са равнопоставени.
- Направихме това проучване заедно с агенция “Тренд”, за да видим каква е ситуацията в България. Всеки има някакво усещане, но искахме да видим реалните резултати. 64% от българите смятат, че дамите достигат по-трудно до високи позиции. Това осмисля нашата работа като Съвет на жените в бизнеса в България.
Имаме две цели, като основната е да помогнем повече жени да искат да се развиват в кариерата, защото все още някои жени смятат, че това не е за тях. А за тези, които изберат този път, да им помогнем да го извървят. Резултатите показаха, че ние правим това, което трябва и от което има нужда обществото.
- А защо смятате, че е толкова важно жените да бъдат равнопоставени в бизнеса?
- Три са основните причини. Първата - различията - не само по пол, а и по възраст, раса, образование, култура, са важни, за да се вземат по-добри решения в бързо променящата се среда. Колкото повече гледни точки са представени около масата за вземане на решения, толкова тези решения са по-добри, а компаниите са по-устойчиви и иновативни. Втората - цитирахме един доклад на Световната банка, според който световната икономика е със 160 трилиона долара по-бедна, защото жените не са включени пълноправно на пазара на труда. И третата основна причина - когато има повече равнопоставеност в една компания, има по-добра култура на работа, брандът е по-успешен и се завърта целия този цикъл отначало.
- На какво се дължи разликата в заплащането - при равни условия по отношение на образование и позиции, мъжете и жените получават различно възнаграждение?
- Действително 46% от анкетираните в проучването смятат, че жените не само не са равнопоставени, а са подценени в работата. Много компании имат критерии, с които измерват дали жените и мъжете получават еднакво заплащане за една и съща роля.
Три генерални мотива има за това. Първият е, че за една жена домакинството коства много повече усилия. Независимо от това, че анкетираните казват, че разпределят поравно задълженията у дома, много хора смятат, че отглеждането на деца и домакинството са женска работа. Според проучване на Европейската комисия средно в Европа жените прекарват 21 часа на седмица в домакински задължения, докато за мъжете този показател е 9 часа.
Другият мотив е липсата на вяра, че е възможно да си жена и да правиш кариера. И третият - несъзнателни предразсъдъци. Когато една жена е повече време извън пазара на труда, тя пропуска време за квалификация и трупане на опит и това се отразява по-нататък на целия ѝ кариерен път.
Това, което виждаме, е, че компаниите обръщат все повече внимание и на трите мотива, които изброих.
- Във вашия сектор - банковия, има много успели жени, и то и на лидерски позиции. На какво се дължи?
- Споменахме вече, че компаниите, в които има дами, не само на ръководни постове, са по-устойчиви. В нашия сектор дамите са добре представени, така е в България. Това е нещо, което е традиционно за нашия пазар, тук винаги е имало изявени жени на ръководни позиции. Но въпреки всичко, финансовият сектор работи много за все повече жени.
Според проучване на Делойт в момента в бордовете в света има вече роли, като финансови директори, където присъствието на дамите се увеличава, но все още в световен мащаб само 4% от главните изпълнителни директори са жени, т.е. постепенно пирамидата се свива.
Ако на средно мениджърско ниво над 50% са жени, когато се стигне до топпозициите, броят рязко се свива. Затова се мисли за законодателни рамки, които да помогнат повече жени да стигнат до върха, а се мисли за такива мерки, защото независимо от това, че много компании го осъзнават, то става много бавно – нарастването е с около 1% на година и е неравномерно в различните страни. За да се случи, трябва да има подготвени жени, които да имат качествата. Ето тук работим ние от СЖББ.
- Как работите, имате ли комуникация освен с компаниите и институциите?
- Първата посока е чрез различни програми за обучение и развитие, тя е най-силно застъпена, защото там имаме какво да споделим. Втората е насочена към младите хора - обединяваме стажантските си програми в обща инициатива “Оставаме в България”, която провеждаме всяко лято.
Имаме работни групи, работещи по различни политики, участваме в съвета по равнопоставеност към Министерския съвет. Предстои да представим например предложение за подпомагане на работещи родители. Колкото по-бързо една дама се върне на работа, но продължи да получава пари за майчинство, които да ѝ помогнат да си отглежда детето, толкова по-добре е това за икономиката, а и ще се насърчи раждаемостта.
- На вас налагало ли ви се е да правите труден избор между кариерата и личния живот? Как решавате подобни дилеми?
- Винаги ме питат как постигате баланс. Аз мисля, че не става изобщо въпрос за баланс, защото “баланс” означава едното да бъде поставено срещу другото. А всъщност животът е комбинация от двете. Когато човек прави онова, което иска и може и то му носи удовлетворение, винаги има начин.
Аз съм майка и за мен приоритет е семейството и детето ми. Когато мога да закарам детето си на училище или да дойде с мен на някое събитие, винаги го правя. Уравнението ми се получава само с помощта на семейството.
- Има ли истина в това, че децата са по-доволни в общуването с работещи майки, отколкото с тези, които стоят у дома?
- Не мога да кажа дали е така, защото нямам база за сравнение. Това, което виждам обаче, е, че децата виждат примера. Често ми се случва да се прибера късно и да кажа, че имам да правя презентация. Дъщеря ми казва - о, и аз имам, сядаме и си работим заедно по различни проекти. Виждам много черти, които, без да искам, ги предавам на детето си. Има и моменти, в които се питаме дали си заслужава, но тогава се връщам към това, че ако си отворен и правиш нещо с хъс и желание, е много по-добро.
- А сблъсквали ли сте се с дискриминация от отсрещния пол? Чувствали ли сте се подценена само защото сте жена?
- Живеем в общество, в което има всичко. И проучването показа, че пътят на дамите не е обсипан с рози. Случвало ми се е да попадна в ситуации, в които са ме мислили за асистентката на директора. Преди години, когато станах за първи път мениджър на филиал, ми се случи клиенти да ме попитат “а директорът къде е”. Така че, има хора, които подхождат с предубеждение.
Но когато човек е подготвен и си разбира от работата, много бързо това се преодолява. Работата ми в съвета е такава, да помогнем на жените да имат увереност.
- Как се ръководи мъжки екип?
- Моята философия е да говорим за равнопоставеност. Няма женски и мъжки екип. Споделям принципа, че не един води, а екипът. И второ, че колкото повече различия има в него, толкова по-успешна е компанията. За мен винаги е било удоволствие да работя с мъже. Повечето от ръководителите ми, които са ми помогнали да се развия професионално, са били мъже.
Късметлийка съм, давана ми е възможност да се развия. С жени съм работила по същия начин. Но за мен рецептата е в равнопоставянето на различните гледни точки. Има моменти, в които се изисква един подход, моменти, в които се изисква друг. Днес от лидерите се изисква да бъдат гъвкави и да сменят типа лидерство.
- Банкерите не обичат да се говори за фалити на банки, но за пореден път видяхме колко малка може да е крачката между паниката и фалита на една финансова институция, в случая в американска банка. Защо у нас хората трябва да са спокойни за парите си?
- Банковата ни система е изключително добре капитализирана. Имаме исторически едни от най-добрите нива на капитала, както и едни от най-високите резерви при евентуално влошаване на качеството на кредитите. Наблюдават се и добри нива на събиране на вземанията. Смятам, че българската банкова система е в изключително добро здраве. Банките са основен играч в икономиката. Трябва да има добро разбиране защо банките трябва да бъдат здрави, да бъдат печеливши, да бъдат устойчиви. Не трябва да се спекулира в никакъв случай. Показателите в момента дават възможност не само да растем и да подкрепяме клиентите ни да реализират инвестиционните си намерения, но и да посрещнем евентуални трудности.
- Отразява ли се на банковия сектор липсата на стабилно управление толкова дълго в България?
- То се отразява на всички. Един от големите източници на растеж в икономиката са инвестициите, които прави държавата, така че няма как да не се усеща. Колкото по-бързо има стабилност, толкова по-бързо ще спре негативното влияние на този фактор. Много инвеститори забавят хоризонта на инвестицията си, за да видят каква ще бъде посоката.
- Всеки ден хората получават фалшиви имейли от името на различни банки. За съжаление, някои се ловят и губят пари. По-агресивни ли са измамниците, инвестирате ли повече средства в сигурност и защита?
- Киберсигурността е важна не само за банките, а и за цялото общество. Ситуацията е променена генерално. Ако преди 20 години основният поток клиенти ни беше на опашка във филиала да тегли пари или да внася, сега над 95% от операциите при нас се извършват по някакъв онлайн канал. Така че е съвсем логично тези, които имат нечисти намерения, да изместват фокуса си.
Затова и банките, и всички играчи на пазара инвестират много в сигурност. Работим и за повишаване на културата, свързана с предпазване от такива рискове. Фишингът вече е нещо, с което се сблъскват всички индустрии, навсякъде. Ние правим непрекъснато информационни кампании. Важно е всеки да следи тези препоръки, да се грижи за сигурността на устройствата си.
Базови неща са да имате мобилно банкиране, да следите движението на средствата си, да знаете какво се случва с вашите пари по всяко време. Интересът на потребителите е защитен, но това не означава, че вие сами не трябва да си пазите вашия пин или вашата карта, защото те вече са вашият портфейл.
- Кога ще започнете по-осезаемо да вдигате лихвите? Не само по кредитите, а и по депозитите? Визирам банките у нас, не конкретно вашата.
- Виждаме, че у нас започва, но се извършва по-бавно в сравнение с други страни. Това, от една страна, носи стабилност, защото по-бавно се пренася повишената цена на кредита върху потребителите. Нашата банкова система е свръхликвидна, няма остра нужда от бързо или голямо търсене на ресурс, което позволява по-бавно да става този процес.
Това, разбира се, ще се случи. Но трябва да сме наясно, че промяната на лихвите по депозитите, от една страна, ще доведе и до промяна при кредитите. Клиентите ни вече са наясно с тенденцията. Имаме и предложения, които им помагат, например ние предложихме фиксирана оферта за първите години на ипотеката, за да се избегне стресът от неизвестното. Когато говорим за спестените средства, традиционно предлагаме различни алтернативни на стандартните депозити продукти за инвестиции и спестяване. Важно е човек да бъде близо до банката си и да “говори” с нея.
- Какво бихте казали на всички скептици за приемане на еврото?
- Аз не бих се плашила от нищо. От една страна, малките икономики имат изгода да бъдат част от по-голяма общност. От друга - ние вече сме извървели по-голямата част от пътя, особено банковата система - ние вече сме част от банковия съюз. Под супервизията сме на ЕЦБ и изпълняваме всички критерии.
При една евентуална криза е много по-добре да бъдем част от един мощен съюз и да имаме неговата подкрепа зад гърба си. ЕЦБ като банка от последна инстанция внася много по-голяма сигурност. Имаме банка, част от нашата група в Хърватия, която извървя този път съвсем скоро. Над 90% от нашите операции се случват дигитално, хората дори не биха усетили, че парите им ще се превалутират. Вече не говорим за онези времена, когато всичко е в брой и трябва да бъде внесено на каса. Хората ги е страх от нещо, което не познават. А има и политически спекулации по темата, каквито не бива да се правят.
CV:
- Започва работа в Уникредит Булбанк през 2001 г. като стажант
- От 2013 г. е директор “Банкиране на дребно” и член на УС
- През 2017 г. става директор “Глобално банково обслужване”
- От март 2020 до юни 2021 г. е зам.-главен изпълнителен директор на УниКредит Банк Румъния
- От септември 2021 г. е главен изпълнителен директор и председател на УС на УниКредит Булбанк
- Има икономическо образование, завършила е и MBA програма по международен бизнес в MIB School of Management в Италия
- От септември 2021 г. е член на УС на Съвета на жените в бизнеса в България
- През март 2022 г. става зам.-председател на УС на Асоциацията на банките в България.