Сегашната задънена улица между Израел и палестинците отразява и т.нар. "война между войните", тоест продължителната конфронтация между Израел и Иран, която се разгръща на обширен периметър, обхващащ Близкия изток, Средиземно море и Червено море. Иран се опитва да разшири сферата си на влияние и да установи изнесени бази в Сирия, чрез които да застраши допълнително сигурността на Израел.
Газа, Ирак , Йемен, Хамас , Хизбула и Сирия са главните козове в тази студена война, която ще премине в горещата си фаза, когато Иран сметне за необходимо да активира своя военен регионален проект, както и нововъзникналата надрегионална ос, обединяваща Иран със съюзниците му - Русия, Китай и Северна Корея. Т.е. ще очакваме войни между войни, които ще бъдат задействани от една от тези прокси сили или всички според нуждите и необходимостта.
Проблемът е, че израелските араби страдат от бедност, пренебрегване и явна дискриминация. Равнището на престъпността в арабските градове е най-високо в сравнение с израелските градове. Някои обвиняват израелските правителства, които следват политика на изключване и дискриминация срещу арабите. Други сочат с пръст арабите, че отказват да участват в израелската система на управление. Лека промяна настъпи с участието на блока "Единна листа ", воден от ислямиста Мансур Абас, в бившата управляваща коалиция в Израел, оглавявана от Нафтали Бенет, което го превърна в обект на остри критики от страна на палестинците и арабите. Участието на арабите в политическия живот в Израел все още е ограничено до избиране на депутата в Кнесета. Това са дейци, които отказват да участват в каквито и да било правителствени коалиции и често използват позициите си в израелския парламент, за да пропагандират популистки тези и да атакуват реторично съществуването на Израел като цяло.
От началото на годината регионите на Западния бряг са свидетели на безпрецедентна ескалация на насилието, която доведе до десетки палестински и израелски жертви. Това се случва при най-екстремното израелско правителство, ръководено от Нетаняху, чиято политика доведе до арестуването на мнозина активисти и до допълнителни репресии и унижение за палестинците. В тази обстановка палестинците все повече се отдалечават от перспективата за мирно решение чрез съжителството между две национални държави и отново започват да залагат на въоръжената борба. Това се потвърждава и от резултатите на проучване на Палестинския център за политически и социологически изследвания от миналия март.Според проучването до 70 процента от респондентите са потвърдили, че подкрепят стрелбата по заселници, извършена в селоХавара през март 2023 г., а две трети от жителите на Западния бряг са заявили, че подкрепят формирането на въоръжени групи.Също така голяма част от палестинците подкрепят и изстрелването на Израел с ракети от Газа. Все още обаче те са раздвоени в подкрепата си за "съпротивителните действия" на Западния бряг и ескалацията на "народната съпротива" срещу окупацията и нейните политики, особено след конфронтациите около джамията Ал-Акса, която е основният фокус на въоръжените операции срещу Израел.
Трябва да се отбележи, че неотдавнашните израелски атаки срещу ивицата Газа и Южен Ливан като отговор на нападения от палестински бойци, бяха последвани от вътрешни терористични актове. Палестински въоръжени мъже откриха огън по израелска кола, убивайки две заселнички от селището, а трети беше тежко ранен. Вечерта същия ден в Тел Авив беше извършено двойно нападение, когато въоръжен мъж откри огън на улицата, а друг използва колата си, за да прегази пешеходци, убивайки италиански турист и ранявайки други шестима израелци. Въпреки това, тези нападения не доведоха до "война", противно на войствените изявления на израелски официални лица и отразяването на инцидентите от израелските медии. Ясно е, че Израел работи за успокояване на ситуацията и ограничаване на обхвата на отговора на атаките от Ливан и Газа.
Израел в капана на Хамас и шестата война на хоризонта
Военният анализатор на вестник "Аарец" Амос Харел посочва неясните моменти около последните събития на Храмовия хълм (където е джамията Ал-Акса), като предполага, че случилото се може да е предварително планирано от Хамас, в резултат на която полицията се оказва в капан. Това е ясно от видеоклипове, в които се вижда как полицаи бият барикадирани богомолци в джамията Ал-Акса, което вбеси арабския свят и послужи като претекст за подпалването на пожари в Западния бряг, ивицата Газа и Ливан.
Тези въоръжени палестински операции отразяват появата на ново палестинско поколение (наричано "поколението на социалните мрежи "), което отхвърля целия политически елит и се организира в полуорганизирани въоръжени групи, несвързани с никоя от досегашните политически фракции. Тези групи действат автономно, организирайки поредицата въоръжени нападения срещу заселници, войници и офицери от израелската армия, на които бяхме свидетели през цялата година.
Операции от този вид могат да се тълкуват по два начина. Първото е, че това са акции или бунтове срещу окупацията и потисничеството, което означава, че Израел, със своите заселнически и дискриминационни политики, е причината за появата на тези групи. Това би означавало и че при подобни политики е блокирана всяка перспектива за политическо решение на кризата. Второтое, че подобни действия са естествен резултат от политическия вакуум, разочарованието на младите от управляващите палестински фракции, както в Газа, така и в седалището на автономната власт в Рамалла, липсата на лидерство и на ясна и реалистична политическа и стратегическа визия за палестинското национално движение.
Жертви на тези спорадични палестински операции досега са общо 371 израелци, както следва: през 2022 г. - 32, през 2021 г. - 21, през 2020 г. тримаи през 2019 г. - 12 ("Yedioth Ahronoth", 24.11.2022 г.). Както се вижда, миналогодишните жертви на Израел са били най-много в сравнение с предишни години. Това е показателно и на фона на досегашните стълкновения на Израел с Газа. Там най-кръвопролитна за Израел е била третата война през 2014 г., когато са убити 70 израелци, но срещу 2174 палестинци. В първата война през 2008 г. бяха убити 13 израелци в сравнение с 1436 палестинци (съотношение 1/110), във втората война през 2012 г. бяха убити 3 израелци в сравнение с 155 палестинци (съотношение 1/50), в четвъртата война през 2021 г. бяха убити 12 израелци, в сравнение с 243 палестинци (с 1/20), а в петата война от 2022 г. нямаше убити израелци, но бяха убити 44 палестинци.
Разширяване на заселническите колонии и убиването на мира
Основният приоритет на новото правителство на Нетаняху - разширяването на заселнически колонии върху палестински територии - е свързано с противопоставяне на екстремистки палестински групи, реагиране с прекомерна сила на всяко убийство на израелци и подбуждане срещу арабското малцинство в областите от 48-те години . Тази политика се подкрепя от партньорите на Нетаняху, представлявани от най-крайната десница религиозни партии, като тази на религиозните ционисти начело с Безалел Смотрич, "Шас", ръководен от Арие Дери и "Еврейска сила" с лидер Итамар Бен Гвир.
Засилване ролята на крайната религиозната десница крие сериозни рискове от разпалване на конфликта по-специално в рамките на палестинските територии през следващите месеци. Засега Нетаняху е непреклонен в подкрепата си за заселническото движение. По време на представянето на политиката на новото правителство в Кнесета той подчерта, че неговото правителство ще разшири мащаба на заселническите колонии в "Земята на Израел", обхващаща според него Галилея, Негев, Голан и Западния бряг. Това, според Нетаняху, е изключително и неоспоримо право на израелския народ. Тази колониална риторика, застрашаваща оцеляването на палестинския контрол върху изконни палестински територии, накара държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен да предупреди за опасността новото израелско правителство да промени досегашното статукво в ущърб на палестинците.
Неотдавнашните въоръжени палестински атаки в окупирания Западен бряг алармираха израелското правителство. Обявено бе завръщане към тактиката "косене на тревата", което означава провеждане на охранителни и военни кампании за елиминиране на потенциалните екстремисти, преди те да успеят да се организират и да извършат въоръжени атаки.Според статистика на израелската армия, публикувана в местните медии, през настоящата година на Западния бряг са били извършени 150 въоръжени нападения, което е ръст в сравнение с 90-те атаки миналата година. Израелските медии цитират военни служители, според които бунтът, започнал в лагера в Дженин, сега се разпространява в целия Западен бряг и води до нова вълна от палестински действия срещу израелската армия и заселниците. Същевременно, длъжностни лица посочиха, че тези въоръжени групировки не са базирани на фракционна основа, а по-скоро са стихиен бунт срещу израелското присъствие, липсата на надежда за политическо решение, както и индикатор за спадналия авторитет на палестинската автономна власт.
Израелските медии публикуваха историите на някои въоръжени лидери, които наскоро бяха убити от израелските служби за сигурност. Сред тях е Ибрахим ал-Набулси, на чийто акаунт в уебсайта "Tik Tok" са публикувани снимки и видеоклипове, на които самият той е показан въоръжен в компанията на други въоръжени лица на фона на алеите на стария град на Наблус. Ибрахим има стотици хиляди последователи измежду ползвателите на тази социална медия. Военният анализатор на вестник Haaretz Амос Харел, нарече този феномен "бойците на Tik Tok". Той обвини израелското правителство в прикриване на действителното положение: "Продължаваме да казваме, че всичко е наред, и изведнъж откриваме, че всичко не е наред." Според журналиста, "...едно е сигурно - увеличаването на убийствата и арестите няма да елиминират палестинската съпротива и протестите, които палестинците отново и отново възобновяват поколение след поколение. Дори ако Израел успее да елиминира това явление, ще се появи друго сходно и този народ няма да спре да се бори за свободата си".
Новото поколение палестински бойци извън контрол
През последните седмици името на групата "Лъвското леговище" или бойците на Tik Tok, извършили поредица от въоръжени атаки срещу израелци в град Наблус на Западния бряг, оглави новинарските заглавия в арабските и международните медии. Заключението е, че днес Израел е изправен пред вълна от атаки, чийто край не се вижда.Групата Lions' Den се появи през 2022 г. в Стария град на Наблус и се състоеше от въоръжени младежи , свързани с няколко палестински фракции:"Бригадите на мъчениците от Ал-Акса на Палестинското национално освободително движение (Фатах), Бригадите "Ал-Кудс" , военната част на движението "Ислямски джихад" и бригадите "Ал-Касам", военната част на ислямското съпротивително движение (Хамас) и Народния фронт за освобождение на Палестина. Към тях също така гравитират бивши членове на палестинските служби за сигурност, които не принадлежат към нито една от тези фракции.
Първите операции на тази група започнаха през февруари 2022 г., когато израелската служба за сигурност забеляза значително увеличение на стрелбата по израелски военни цели в околностите на Наблус. Израел приписва този възход на малка въоръжена група, сформирана в града, подобна на "Бригада Дженин" и наричаща себе си "Бригада Наблус". Израелският вестник Haaretz съобщи, че въз основа на разузнавателна информация израелската служба за вътрешна сигурност (ShinBet) е предприела решителни мерки срещу тази група.
На 3 септември миналата година "Лъвското леговище" се материализира под формата на група от десетки въоръжени мъже, присъствали на честване 40 дни от убийството на нейния основател Мохамед ал-Азизи, както и на "лъва на въоръжените сблъсъци" Абд ал-Рахман Собх.Маскиран мъж, предвождащ въоръжената група, прочете изявление, в което се казва: "Нашите пушки няма да стрелят напразно с куршуми във въздуха, тъй като единствената им цел е да поразят окупаторите". Веднага след тази демонстрация бившият министър на отбраната на Израел Бени Ганц заяви, че Наблус и Дженин представляват "голямо предизвикателство" за израелската армия. Той обеща да елиминира "Лъвското леговище" и че, в Наблус,Дженин и Западния бряг ще бъдат засилени военните и разузнавателните действия.
"Лъвското леговище" не е първата въоръжена група, която се съпротивлява на окупацията и разполага централата си в Стария град на Наблус. Тя беше предшествана от много въоръжени групи, най-известната от които е "Нощните рицари", основана след нахлуването в града през 2002 г. на бойци на "Бригадите на мъчениците на Ал-Акса" под предводителството на загиналите впоследствие Найеф Абу Шарк и Басем Абу Сариа (Кадафи). Те бяха начело на издирваните от израелските власти лица, смятани за най-опаснитетерористи.
Във финалната сцена на четвъртия сезон на сериал (Fauda) един от най-известните герои на филма се появява проснат на земята с изтичаща от раните му кръв. Неговите предсмъртни думи са традиционни за евреите, които са пред прага на смъртта: "Чуй, о, Израел, Господ е нашият Бог, Господ е един". След това той рецитира и съответната айа откораничната сура "Ал-Фатиха" а Именно: "[Хвала на Аллах - Господа на световете,Всемилостивия, Милосърдния, Владетеля на Съдния ден! Само на Теб служим и Теб за подкрепа зовем]".Това е своеобразна "авраамска" картина за приликата и близостта между юдаизма и исляма. И за двете световни конфесии е характерно, че припознават Авраам от една страна като дядото на евреите, а също и като дядото на Пратеника на Аллах от арабите и останалите мюсюлмани, от друга. Това сходство прави конфликта между тях още по-трагичен и болезнен, защото това е конфликт между братовчеди, конфликт, основан на религиозна вяра, която е надянала политическа маска.