Ще се вдигне активността, пък и икономиката ще спечели
В България все по-малко хора гласуват. Едни са отвратени от политическата класа, други са уморени, трети имат работа, а някои просто ги мързи. Най-голямата част са тези, които не виждат промяна в обстановката и просто не им се ходи.
Така всички загубили започват да дъвчат дъвката, че колко малко представителност имат победителите, каква малка част от хората са ги подкрепили. Така се пришиват към пасувалите, все едно всички са щели да гласуват за тях, но нещо ги е разколебало. Следват още няколко опорки и така всички загубили стават победители.
Така започват фукането, демонизирането на опоненти и поредната патова ситуация. На си ти куклите, дай си ми парцалките е най-точното определение. И с всеки изминал вот отвратените стават повече.
Всичко това може да се реши по доста елементарен начин. И без това харчим милиони за непрекъснатите вотове през последните години. Ще трябват около 200 милиона лева отгоре.
Държавата да плати по 50 лева на всеки, който отиде и гласува. Направо там, от изборната комисия. Пускаш бюлетината и прибираш 50 кинта и лична карта. Чисто и ефективно. В България са останали около 4 милиона избиратели. По 50 лева стават точно 200 милиона.
И сега идват благините.
Рязко се вдига легитимността на вота, като активността достига 70-80%
Така се затварят устата на всички политици. Победителят е победител, победените са победени. И трябва да седнат и да започнат да работят за народното благо, а не за собственото си.
Червените линийки ще изчезнат, няма да има кой да развява знамето на нелегитимността. Е, със сигурност ще има доста голям дял с “Не подкрепям никого”, но и без това никой не ги брои. Реално това си е волеизявление от страна на хората, което никой няма право да пренебрегва.
Така победители и победени ще трябва да седнат на една маса и да измислят изход от ситуацията, в която сами ни набутаха. Независимо от резултатите.
Което в крайна сметка хората им повтарят в 5 поредни вота, но явно прекалено високо сме вдигнали политиците, за да ни чуят.
На второ място идва ударът по т.нар. купен вот
Втората дъвка на загубилите партии. Е, държавата ще си купи избиратели, в което няма нищо лошо. Опорки като 500 лева на глас ще изчезнат. Реално те се пускат точно от тези, които са паднали. МВР уж профилактира, уж предотвратява, прави акции, а след това я има двама осъдени, я не. Нещо като при катастрофата на “Черни връх”. Направихме всичко, ама накрая замразихме кръвната проба, за да падне в съда. Все пак за наше момче става дума.
И не на последно място идва икономическият ефект. 50 лева са си 50 лева. Веднага ще бъдат похарчени. Я за ток, я за вода, я за парно или в супермаркета. Вместо помощи на калпак като енергийните
икономиката получава инжекция от 200 милиона лева по най-елегантния начин
Остава обаче един сериозен проблем. Какво да правим с тези, които вземат заплати в евро и долари, живеят при едноцифрена инфлация, но “бранят” българския лев във втори вот поред. Тласкат държавата към съветската орбита, защото “имали право на България”. За тях 25 евро са си една надница. Или пък 20 долара. Значи няма смисъл да им се дават.
От друга страна, все пак се прибират в България, плащат си няколко здравни вноски и започват да си правят зъбите. Което си е отново някакъв принос към икономиката ни освен средствата, които пращат на мама и баба. Принос имат и към въвеждането на новите технологии. Все пак толкова възрастни се научиха на вайбър, скайп, уатсъп и прочее начини да комуникират. Това пък им дава право на тези пари.
Тази дискусия обаче си е обект на отделен анализ. Дали наистина трябва да има критерий за уседналост, както на местните избори. Или пък да имаш минимален престой в България за година, за да получиш правото да гласуваш. Това си е въпрос на една елементарна справка от Гранична полиция, стига да знаят как се включва компютърът или пък не гонят мигранти по някоя магистрала.
Темата за правата на хора, които от 20 години не са стъпвали в България, отваря и дискусията защо например англичаните от Миндя, които са 20 години непрекъснато в България, имат документи за временно пребиваващи, но не могат да гласуват. Те със сигурност са доста
по-ориентирани в родната политика от един шофьор на тир в Чикаго,
който не се е прибирал от десетилетия. Други се върнаха, поскачаха малко на площадите и си отидоха, след което не се явиха пред урните. Но показаха на тъпанарите, защото тези, които са останали, се приравняват точно с тях, как се прави.
Защото на избори от тях отиват 1/10 от тези, които имат право, но иначе в социалните мрежи са най-поучителните за това, което трябва да се случи в България.
Икономическият смисъл да се пращат хора и машини за едни 180 987 гласа, от които предварително се знае, че минимум 35% отиват за ДПС, в най-бедната държава на Европа също се губи. Като толкова искат да помогнат на България, датата на изборите се знае от няколко месеца предварително, бъркаш си в джоба, вземаш си отпуск и се прибираш. Ако имаш къде де. Все пак
трябват жертви за kleta maqka Balgaria,
оставена в ръцете на всякакви шмекери от елита на нацията, който ползва евро и долари с отвращение.
Така в крайна сметка за около 200 милиона лева повече ще успеем да легитимираме парламентарната република и всичко да тръгне. И да спрем с вота през няколко месеца, който изяде бюджета за великденски надбавки на пенсионерите. Елементарен въпрос за правилна стимулация. Ако всичко сработи, на следващия вот след 4 години може да се въведе и индекс на инфлацията. И така ще направим България греат агейн, нали?