"Съединените щати не знаеха нищо за Ирак", заяви пред АФП Самуел Хелфонт, анализатор и професор по стратегия и политика във Военноморския колеж за следдипломна квалификация на Калифорния. "Те не разбираха нито природата на иракското общество, нито природата на режима, който свалиха." Като пряк резултат от настъпилия властови хаос бе появата на "Ислямска държава"/ИДИЛ. При управлението на министър-председателя Нури ал-Малики, известен със своята сектантска политика, тази терористична "държава" установи власт върху големи райони на страната. Така за един период от време от лятото на 2014 г. до края на 2017 г. ИДИЛ контролираше около една трета от територията на Ирак. Това нямаше да случва ако президентът Обама не беше пренебрегвал мнението на Пентагона да остави в Ирак поне 5 хиляди войници, защото изтеглянето на цялата армия ще означава нов граждански въоръжен конфликт.
Това не бе единствената беда за страната. Според американски доклади, размерът на "усвоените" от политическите партии, управлявали Ирак от 2003 г. досега е достигнал 600 млрд. долара. Става дума за петродолари, които извират от невероятно богатия на нефт Ирак, за да потънат в джобовете на корупционерите. Само преди няколко седмици бившият президент на Ирак Бархам Салих разкри, че 150 млрд. долара са били изнесени от политиците в чужбина чрез нелегални сделки от 2003 г. насам. Тези фантастични суми са обясними при нивото на корупция в една страна, чиито приходи от петрола за същия период достигат 1 трилион долара. От своя страна Парламентарната комисия за почтеност в Ирак разкри тази седмица, че всъщност сумата на присвоените от корумпирани министри пари за 17-годишния период от свалянето на Саддам Хюсейн е около 350 милиарда долара.
Двадесет години след свалянето на диктаторския режим политиците от управляващата класа и мнозина представители на местните елити, все още говорят за катастрофалните проблеми на Ирак, сякаш всички те са дело на американската инвазия в Ирак. 20 години те управляват Ирак и следователно носят отговорността за катастрофалните му проблеми. Още повече, че американските военни напуснаха страната преди повече от 10 години. Така че отговорността за превръщането на Ирак в провалена държава пада върху партиите, които управляват страната и продължават да източват нейните приходи и по този начин да подриват бъдещето на нейните поколения. Според д-р Харит Хасант: "След двадесет години... войната се превърна в спомен в Съединените щати, но не свърши за иракчаните. По-скоро тя създаде поредица от конфликти и поляризации, чийто основен проблем беше преконфигурирането на властта и изграждането на властови отношения. В този контекст идеята за "либерално-демократичен Ирак" съюзен със Запада, се превърна в друга голяма илюзия".